Face-контроль. Українці обурені блокуванням від Facebook

Кореспондент розібрався, хто і за що відправляє українців в бан в найбільшій світовій соцмережі.

Минулого тижня у стрічці новин майже кожен український користувач Facebook міг побачити повідомлення про те, що Президент Петро Порошенко має намір просити засновника соцмережі № 1 Марка Цукерберга відкрити представництво в Україні, пише Ніка Селіванова в №21 журналу Корреспондент від 29 травня 2015 року.

Український лідер у своєму бажанні не самотній: питання про перспективи створення в країні офісу Facebook став одним з найпопулярніших в мережі і був внесений до регламенту планової відеоконференції Цукерберга, яка відбулася 14 травня.

Головною претензією до роботі сервісу, яку їм поки що нікому висловити на місці, українці назвали постійну блокування облікових записів – як їм здається, з-за проукраїнської політичної позиції

Головною претензією до роботі сервісу, яку їм поки що нікому висловити на місці, українці назвали постійну блокування облікових записів – як їм здається, з-за проукраїнської політичної позиції та розміщення виражають її матеріалів, фотографій і посилань.

Відомий столичний блогер Антон Ходза, автор ідеї плакатів-мішеней із зображенням відомих російських політиків, на собі відчув всю суворість цензури Facebook.

«Блокували чотири рази за останній рік. Двічі блокували за мішені з Путіним і Кадировим. До цього «на мушці» були Олександр Захарченко, Михайло Пореченков, Ігор Стрільців і інші, але росіян ботів вони не порушили. А ось за Путіна моментально [забанили]», — розповів Кореспонденту Ходза.

Подібні жартівливі витівки, мета яких – більше випустити пар, ніж реально комусь нашкодити, Цукерберг в ході онлайн-конференції назвав «мовою ненависті» та головною причиною того, чому в Facebook стали так часто банити українців. Вітчизняне інтернет-спільнота збунтувалося, наполягаючи на тому, що звинувачення в поширенні ненависті не до кінця об’єктивні. А нещодавно забаненый народний депутат України Борис Філатов назвав те, що відбувається на шизофренію соцмережі.

Однак відповідь Цукерберга на претензії користувачів був категоричний: «Люди поскаржилися, і ми, переглянувши ці записи, визначили, що деякі з цих повідомлень містили образливу лексику щодо деяких росіян, і ми їх зняли».

Він також запевнив, що російській редакції Facebook, на яку більшість юзерів з України, у тому числі Порошенко, поклали безпосередню провину за необґрунтоване блокування, не існує в природі. А за український сегмент, як і за всі мережеве простір Європи, відповідає офіс, розташований в Дубліні.

«Кожен, хто думає, що модерація відбувається з російського офісу антиукраїнськими модераторами, помиляється», — запевнив глава соцмережі.

Кореспондент поспілкувався з відомими українськими блогерами та з’ясував, чи дійсно володіють мовою» модератори з Дубліна об’єктивні в своїх рішеннях блокувати ті чи інші акаунти і хто займається написанням доносів на посади неугодних.

Диванні війни

Ходза, як і багато інші українські користувачі Facebook, став активним юзером під час подій на Майдані. Це був найбільш оперативний спосіб поділитися і передати інформацію про події.

«У Facebook я з 2009 року, але раніше в ньому користі не бачив, основний рух було в ЖЖ [LiveJournal], — розповідає Ходза. — Відразу після початку Майдану зростання [числа] моїх передплатників [у Facebook] пішов в гору. Вже навіть пропонували монетизувати блог, але я відмовився. Проплачені пости одразу видно — збирають мало лайків і репостов, теми нудні. Якщо мені щось подобається, пишу безкоштовно. Лаю теж безкоштовно».

Блогер працює в сфері комунікацій і знає, як розширити особисте аудиторію, — на його сторінку підписані вже понад 7 тис. осіб. Однак така популярність приносить не тільки користь, але і багато негативних емоцій.

«Останній раз на 30 днів намагалися забанити за Що там у хохлів? [жартівливий флешмоб— публікуючи этуфразу,юзерывысмеиваюттот факт, що росіян більше хвилює, що відбуваєтьсяу Україні, чому країні пірамід]. Довго листувався з підтримкою ФБ, разбанили достроково, коли розібралися, — ділиться Ходза. — Ольгинские боти [імовірно, найняті владою російської копірайтери, які працюють на спеціальній базі в передмісті Петербурга Ольгине] зовсім заледащіли. На текстову запис мою поскаржилися, що це Nudity [оголення]. Сподіваюся, за таку халтуру їх б’ють лінійкою по руках».

Модератори і донощики доставляють масу неприємностей не тільки рядовим блогерам, але й українським політикам, чиновникам і просто відомим персонам, які в 2014 зробили Facebook своєю трибуною. За останній рік в імперії Цукерберга ставали персонами нон грата адвокат Тетяна Монтян, журналісти Вахтанг Кіпіані та Сергій Лещенко, політики Борислав Береза і Філатов, а також багато інших.

«Філатова забанили на сім днів за те, що він опублікував скріншот про те, що мене забанили. Скажете, це марення? Ні! Нова реальність від Facebook», — так охарактеризував події нардеп Береза.

Один з найгучніших скандалів виник у зв’язку з фейсбучным конфліктом радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка і опального журналіста Анатолія Шарія. На прохання останнього сторінка Геращенко була забанена на кілька днів. А всьому виною особиста образа і загроза на адресу журналіста, розміщена у стрічці радника міністра. Правда, в листуванні з Кореспондентом сам Геращенко не підтвердив факт блокування.

«Мене не блокували жодного разу. Активно пишу з травня 2014 року. Кількість передплатників постійно зростає. Зараз майже 128 тис.» — похвалився чиновник.

Шарий, в свою чергу, стверджує, що особисто попросив знайомих в адміністрації Facebook, як він висловився, покарати заступник міністра.

«Я просто зателефонував товаришеві і сказав: «Подивися, що він робить!». Товариш подивився, чисто по-англійськи сказав «ОК» і Гера був відправлений на час охолонути».

Опальний журналіст із-за своїх різко негативних висловлювань про Евромайдане і діях української армії на сході країни навіть став об’єктом флешмобу під назвою Забань Шарія. Причому банили його не тільки в Facebook, але і на особистому каналі в Youtube.

«В Facebook за цей рік вже банили два рази по масових доносів українських користувачів, — розповідає Шарій. — Збиралися і починали масово писати доноси. І це мені було за ухвалу в адресу одного “блогера”, закликав вбивати людей Донбасу, яке я написав у нього на стіні. До того — за розміщення банківських виписок майбутнього (і вже екс) міністра [Дмитра] Булатова. Формулювання — «особисті дані» або щось в цьому стилі».

За його словами, банять у Facebook всіх, незважаючи на політичне забарвлення. Просто українські користувачі чомусь впевнені, що їх за політику блокують частіше.

«Я знаю громадян з так званого Антимайдана, у яких блокування щотижня», — каже Шарій.

Опитані блогери стверджують, що ситуація з баном акаунтів не так однозначна. Доноси про негідну поведінку або розміщення образливого контенту йдуть як від російських «тролів», так і від українців.

Фахівець в області IT Сергій Серкал активно веде свою сторінку з кінця 2013 року, тобто з початку Евромайдана, і зізнається, що не раз посилав в адміністрацію Facebookпросьбы звернути увагу на той чи інший пост від проросийски налаштованих користувачів.

«Блокувати їх не просив, але багаторазово звертався з приводу порушень у «ватников» в таймлайні або на «ватних» пабликах, — розповідає Серкал. — Відповіді від адмінів отримував позитивні — приблизно у 50% випадків вони удялали образливі пости».

Доноси онлайн

Система надсилання скарги в адміністрацію Facebook повністю анонімна. У відповідь модератор надсилає повідомлення, у якому написано наступне: «Ми розглянули ваше звернення з приводу присутності мови ненависті в пості користувача і видалили цей пост. Спасибі за ваше повідомлення, ми повідомимо вас про те, за що був видалений його посаду, проте не скажемо, що це ви нам на нього поскаржилися».

Популярність скарг на контент серед користувачів Facebook з пострадянського простору можна пояснити історично. Кремлівські інтернет-фахівці використовують систему скарг Facebookв своїх інтересах

Відомий піар-стратег, головний редактор журналу XXL Сергій Дідковський стверджує, що популярність скарг на контент серед користувачів Facebook з пострадянського простору можна пояснити історично.

«Це типова комсомольська звичка, іменована «стукацтво», — вважає Дідковський. — Facebookпоощряет його, а система скарг у нього прямолінійна. Чим більше скарг, тим вище ймовірність видалення контенту або блокування користувача».

Кремлівські інтернет-фахівці використовують систему скарг Facebookв своїх інтересах, вважає експерт. У них досить ботів авторів, які пишуть під різними акаунтами для масової відправки скарг на небажаний контент.

Причому відеоконференція з Цукербергом не вплинула на ситуацію, як сподівалися українські користувачі соцмережі, блокувань менше не стало. Нещодавно до них приєднався ще один спосіб придушення свободи слова в мережі — видалення спільнот. Так, нібито за розміщення поста в підтримку кримських татар було видалено проукраїнське співтовариство Кріп, в рядах якого значилися 25 тис. користувачів.

За даними українського сайту The Watcher, адміністрація Facebook добре і швидко реагує тільки на скарги росіян. А ось контент, ображає почуття інших національностей, що модератори в Дубліні не завжди здатні розгледіти

За даними українського сайту The Watcher, адміністрація Facebook добре і швидко реагує тільки на скарги росіян. А ось контент, ображає почуття інших національностей, що модератори в Дубліні не завжди здатні розгледіти. Щодня в мережі блокується до 500 сторінок, однак спільнота російського телеканалу Зірка бан благополучно обійшла стороною, хоча ЗМІ і опублікувало новину сумнівного змісту з заголовкаом В Google Білий дім назвали nigga house (з англ. — «будинок ніггера»).

«Бан в Facebookнужен як захист від агресивно налаштованих людей, однак цей захист ні в якому разі не повинна шкодити свободу висловлювання»,—вважає засновник The Watcher, інтернет-експерт Максим Саваневський.

Українські користувачі звернулися до адміністрації Facebook з проханням розглянути і видалити контент як «явно расистський», однак модератори не побачили в цьому «описі Білого дому» порушення правил соцмережі.

Цукерберг, якщо і вибачається за дії адміністрації підконтрольної йому соцмережі, то лише в частині технічного виконання модерації, не вникаючи в політичний контекст.

«У системі існувала помилка, із-за якої авторам окремих повідомлень помилково повідомили не ту причину — наявність оголеності в зображеннях замість лексики ненависті. За цю помилку Facebookизвинился», — сказав він на відеоконференції.

З-за постійних подібних «помилок» користувачі соцмережі погрожують почати її бойкот і мігрувати на інші ресурси.

В Україні дітище Цукерберга займає почесне третє місце за популярністю, нараховуючи 4 млн учасників. Перше і друге місця ділять його російські аналоги Однокласники і ВКонтакте, в яких зареєстровані відповідно 27 млн і 11 млн юзерів.

Акаунти ВКонтакте блокуються тільки в самих крайніх випадках. Основні сили тамтешніх адмінів йдуть на боротьбу з распостранением контенту, що порушує авторське право

Якщо ж порівнювати з ними Facebookпо жорсткості модерації, то у вищеназваних мережах цензура незрівнянно більш м’яка. Акаунти ВКонтакте блокуються тільки в самих крайніх випадках. Основні сили тамтешніх адмінів йдуть на боротьбу з распостранением контенту, що порушує авторське право.

«Будь не порушує правила сайту або законодавство контент може вільно створюватися і поширюватися на нашому сайті. Кількість скарг не грає ніякої ролі — всі звернення перевіряються компетентної командою модераторів», — відповіли Кореспонденту у прес-службі ВКонтакте.

***

Цей матеріал опублікований в №21 журналу Корреспондент від 29 травня 2015 року. Передрук публікацій журналу Корреспондент в повному обсязі заборонено. З правилами використання матеріалів журналу Корреспондент, опублікованих на сайті Корреспондент.net, можна ознайомитися .

Источник:     korrespondent.net


One comments on “Face-контроль. Українці обурені блокуванням від Facebook
  1. admin on said:

    Нужно Facebook вообще закрыть в Украине, хватает своих соцсетей

Leave a Reply

Your email address will not be published.