Харчування в школах і дитсадках: контроль і заборонені продукти (ІНФОГРАФІКА)

Зібравши питання, які турбують наших читачів, сайт Fakty.ictv.ua ретельно розібрався в цій темі. У цьому нам допомогли експерти: головний спеціаліст департаменту реформування та державної санітарно-гігієнічного нагляду Держсанепідслужби України Тетяна Сомова, голова ради Дніпровського району. Києва Оксана Мерінова і голова львівського об’єднання Громадський контроль Андрій Скоп.

1. Хто має тепер право отримувати безкоштовне харчування в школі, а хто – ні?

 У зв’язку з новою Постановою Кабміну №16, право на безкоштовне харчування в школах мають лише діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах, а також учні 1-4 класів з малозабезпечених сімей. Раніше безкоштовно харчувалися всі діти 1-4 класів, тепер рішення про харчування цієї категорії і всіх інших (наприклад, дітей бійців АТО) місцеві чиновники стверджують на власний розсуд.

2. Чому дитина, яка належить до пільгової категорії, сніданок отримує безкоштовно, а за обід в групі продовженого дня треба платити?

 Тому що згідно з законодавством, рада будь-якого населеного пункту зобов’язаний виділити кошти тільки на одноразове харчування всіх дітей-пільговиків.

3. Чи змінилося що-то в цьому році для вихованців дитячих садків?

 Щодо пільговиків не змінилося нічого. Але змінилося для всіх інших. Квитанції, які оплачують батьки за перебування дітей у державному садку, містять суми тільки за харчування відповідно до того, скільки днів дитина відвідувала заклад (всі інші витрати оплачує держава). Але батьки завжди сплачували лише частину всієї суми. І якщо раніше цей відсоток визначали депутати Верховної Ради, складаючи бюджет країни на поточний рік (наприклад, у 2015 році для міських жителів плата становила 60%, а для сільських – лише 40%), то в цьому році цей відсоток також визначають органи місцевого самоврядування. Тобто, якщо в бюджеті окремого місцевого пункту не вистачає грошей, то вся сума може бути покладена на плечі батьків.

4. Скільки сьогодні коштує шкільний обід і скільки – харчування у дитячих садках?

 Оскільки чітко зафіксованих цифр немає, в різних населених пунктах вартість денного харчування (маються на увазі сніданок, обід, полуденок і вечеря) у садах сильно відрізняється в залежності від цін на продукти харчування в регіонах. Наприклад, по Києву, де адміністрація кожного району встановлює свою ціну, в цьому році вона становить в середньому 23,76 грн. на одну дитину в день, у Хмельницькому – 16 грн, в Одесі – 28 гривень, у Дніпродзержинську – 12,88 грн, а по селах Черкаської області – від 19 до 26 гривень.

Читайте также:
Зірка Барселони підхопив свинку

Те ж саме – і в школах. Наприклад, у Києві вартість харчування учнів 1-4 класів в загальноосвітніх навчальних закладах у 2016 році в середньому по місту становить 10,80 грн. на 1 дитину на день. У Львові обід школяра коштує 9, 40 грн, в Одесі – 9,8 грн, у Дніпропетровську – 10 грн.

У селах – істотно менше. Наприклад, у селах Ізмаїльського району райвно виділив на пільгові категорії дітей – по 11,38 гривень на кожного, а звичайних дітей – тільки 3,95 гривень, запропонувавши селах додати до цих грошей – де скільки зможуть для своїх жителів. Таким чином, вартість обіду в деяких селах цього району досягла аж 5 гривень.

5. Можуть школи взагалі нагодувати дитину на якихось 5-7 гривень?

 Все дуже диференційовано. Наприклад, у Черкаському районі, де на харчування дітей початкової школи райрада виділяє лише 6 гривень на день, а для старших школярів, які мають пільги на отримання безкоштовного харчування – 7 гривень на день, в деяких школах харчування учнів може бути краще, ніж столичні.

– Тому що майже кожна школа у нас має підтримку від сільгосппідприємств району, звідки може отримувати овочі, борошно, крупу, яйця, м’ясо. Також своїми силами скидаються батьки, тому що багато хто з району має свої наділи й городи. Наприклад, на початку року десь приносять три відра картоплі, десь- відро, – розкрила нам таємницю начальник Черкаського районного відділу освіти Людмила Григорчук. Ця ситуація є досить типовою для сільських районів країни.

6. Тобто, батьки можуть впливати на здешевлення обіду для своїх дітей?

 Де-факто так відбувається в багатьох сільських школах, дитсадках по всій країні, тому що інакше їм не вижити. Але де-юре – це суперечить законодавству і санітарним нормам. Усі харчові продукти, що потрапляють в харчоблок навчального закладу, повинні мати документи, які засвідчують їх якість та безпеку.

Також батьки не мають права скидатися на будь-які витрати, пов’язані з харчуванням дітей. Кошти на харчування дітей не можуть перераховуватися безпосередньо на навчальний заклад, так як школи та дитячі садки не є окремими юридичними особами і не мають своїх рахунків (за винятком приватних закладів). Тому навчальний заклад, по суті, не надає послуг харчування, що їх надає організація, яка виграла тендер. Ці тендери проводять районні адміністрації. Вибрані постачальники беруть в оренду шкільні приміщення і повністю організовують процес живлення – від закупівлі продуктів до прибирання в їдальні.

7. Чи означає це, що батьки не можуть впливати на організацію харчування дітей?

Читайте также:
Вимагання та шантаж: лідера Реала посадять на 5 років

 Зовсім не означає. Навпаки, багато питань виникає з-за того, що батьки часто лінуються звернути увагу навіть на елементарні речі, хоча не мають права стояти осторонь, коли мова йде про здоров’я їх дітей. Але за останні два роки батьки стали частіше самоорганізовуватися, вони створюють комісії громадського контролю за якістю харчування. До їхнього складу входять батьки, вчителі, діти-старшокласники. Основною метою роботи таких комісій є здійснення контролю за організацією якісного харчування, роботою харчоблоку, організацією постачання продуктів харчування. Батьки можуть працювати у складі комісій, маючи доступ до їдальні, санітарну книжку та санітарний одяг. А ефективність такого контролю залежить від зацікавленості і бажання батьків.

8. Що може проконтролювати середньостатистичні мама чи батько в їдальні навчального закладу?

 Кожні мати або батько мають право зайти в їдальню школи чи дитсадка і поцікавитися, що їсть її дитина. Ніхто – ні охорона школи, ні директор не може заборонити батькам реалізувати це право, якщо їх дитина навчається у цьому закладі! Правда, окремі батьки не можуть просто так (без санітарної книжки, спецодягу) зайти в харчоблок, але і туди можна хоча б заглянути, щоб побачити, чи чисто там і в належному стані зовнішній вигляд працівників. Окремі батьки можуть зробити наступне:

– спробувати рукою тарілку: їжа, яку дали дитині, повинна бути теплою;

– перевірити чистоту їдальні посуду, в якому подають їжу дітям;

– купити собі порцію їжі в шкільній їдальні і спробувати її, щоб переконатися, що все свіже і доваренное.

В їдальні або в дитячому садку має бути меню-розклад на кожен день (склад і кількість продуктів заздалегідь затверджується в райадміністрації) та примірне двотижневе меню, узгоджене власником установи та територіальним органом СЕС. Усі дані, вказані в меню, повинні відповідати тому, що дитині дають в тарілці, згідно його віковій групі.

Можна зважити порцію, щоб переконатися, що всі складові відповідають затвердженим ваговим нормам. Ваги для цього повинні бути в самій їдальні або в харчоблоці. В останньому випадку можна попросити співробітників провести це вимір, і простежити за процедурою, заглянувши в харчоблок.

В їдальні, або неподалік обов’язково повинні бути створені умови для особистої гігієни, а саме: рушники, мило біля раковини, щоб діти змогли вимити руки.

Згідно санітарним нормам, в кранах їдальні повинна бути не лише холодна, а й тепла вода.

Батьки можуть перевірити, немає чи серед продукції, яка продається в буфеті школи, забороненої (перелік буфетної продукції, погоджений з територіальним органом Держсанепідслужби, повинен бути вивішений перед буфетом).

Читайте также:
МАРКЕВИЧ: «Дії російських фанів ставлять під загрозу ЧС-2018»

Варто звертати увагу і на зовнішній вигляд співробітників: всі повинні бути в спецодязі, що волосся повинні бути підібрані і заправлене під головний убір. Працівники харчоблоків повинні працювати тільки здоровими, без шкірних висипань (це щодня повинна перевіряти працівник закладу, який відповідає в ній за харчування дітей, наприклад, медсестра або завуч). Також порушенням норм вважається, якщо працівника нігті пофарбовані лаком і якщо на них є ювелірні прикраси (камінь з кільця може впасти в каструлю з їжею, а потім потрапити у тарілку дитини).

9. Що обов’язково повинно бути в тарілці школяра або вихованця дитячого садка?

Раціональне харчування в навчальному закладі передбачає обов’язкове складання меню. Примірне двотижневе меню складається з урахуванням забезпечення сезонними продуктами: свіжими (консервованими, квашеними) овочами, ягодами, фруктами (сухофруктами), соками, варенням тощо.

В якості приправ і спецій дозволяється використовувати зелень петрушки, кропу, селери, цибулі, часнику, лавровий лист, сік лимону або лимонну кислоту.

Зелень може бути парниковою або вирощеною у відкритому ґрунті.

У харчуванні дітей забороняється застосування оцту, натуральної кави, напоїв з неї. Харчування дітей здійснюється відповідно до норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 N 1591 “Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах”, де визначено розподіл продуктового набору за основними групами та видами продуктів (у відсотках).

В рекомендований продуктовий набір входять: хліб житній та пшеничний, різні крупи, бобові, макаронні вироби, картопля, овочі різні, фрукти свіжі, цитрусові, соки, фрукти сушені, кондитерські вироби, цукор, мед, масло вершкове, масло, сало, молоко, кисломолочні продукти, яйця, сир кисломолочний, сир твердий, сметана, м’ясо, м’ясопродукти, риба, рибопродукти, какао, чай, борошно пшеничне, дріжджі, сіль, сіль йодована, сухарі панірувальні, томатна паста, ванільний цукор. Важливо правильно поєднувати продукти і страви.

При видачі на перше розсольнику, овочевого супу, борщу на друге необхідно давати гарнір із крупів, макаронних виробів, комбінований гарнір, а також овочевий салат або овочі. При видачі круп’яного супу на друге рекомендується гарнір з овочів.

Перед обідом дітям слід давати свіжі овочі або соління (морква, цибуля, часник, помідор, огірок тощо) у кількості 10-50 г для підвищення апетиту, засвоєння їжі.

До речі, шановні батьки, такий перелік повинен бути при харчуванні дитини і вдома.

10. Часто меню дитячих садків складається переважно з молочних продуктів. Чи це Нормально?

Дитячі сади повинні дотримуватися чітко прописаних норм. А згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року N 1591, в дошкільних установах протягом доби в раціоні однієї дитини передбачено до 500 мілілітрів молочної продукції! Але це зовсім не означає, що дитині можуть давати протягом дня лише молочну кашу. Ця норма повинна бути розподілена між різними стравами – тієї ж кашею, варениками, запіканки, какао на основі молока і т. п.

Читайте также:
МІЛЕВСЬКИЙ: «Не буду ридати з-за того, що не їду на Євро»

11. У деяких дитсадках дітей годують ковбасою, консервами, у шкільних буфетах продаються снеки з консервантами. Хіба це допустимо?

Ковбасні вироби вважаються м’ясними продуктами, які теоретично можливі в тарілці школяра або навіть дитсадківця. Але! Ось перелік продуктів, які суворо заборонено санітарними нормами до використання у харчуванні дітей: м’ясо та яйця водоплавної птиці, м’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю, м’ясні обрізки, субпродукти (діафрагму, кров, легені, нирки, голови тощо), за винятком печінки та язика. Також неприпустимі свинина жирна (II категорії), свинячі баки, річкова і копчена риба, гриби, соуси, перець, майонез, вироби у фритюрі, у тому числі чіпси, вироби швидкого приготування, газовані напої, квас, натуральну каву, кремові вироби, вершково-рослинні масла та масла з додаванням будь-якої іншої сировини (риби, морепродуктів тощо).

У навчальних закладах забороняється використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти. Забороняється приймати продукти недоброякісні або сумнівної якості із закінченим терміном придатності або на межі його закінчення. Тобто, ковбасними виробами можна годувати дитину, тільки якщо у них немає вищевказаних хімічних домішок.

Що ж стосується м’ясних і рибних консервів, то вони можуть вживатися як виняток, але без додавання олії, томату, оцту і після їх термічної обробки при приготуванні перших і других страв. Із консервованих фруктових компотів промислового виробництва можна готувати страви тільки після розведення та обов’язкового повторного кип’ятіння.

12. Куди звертатися батькам, якщо вони виявили порушення в їдальнях?

На батьківських зборах батьки можуть зробити журнал, який кладеться в їдальні на видному місці. Батьки, які виявили ці порушення, можуть записати в цей журнал, що саме не відповідає вимогам. Наприклад, “19.02. 2016 р. – їжа холодна, не відповідає запису у меню”. Раз на місяць береться цей журнал, викликається директор школи, викликається представник послуг, складається акт.

На підставі такого акта батьки можуть звернутися до міської чи селищної ради, якщо школа чи садок перебувають на їх утриманні (це стосується і територіальних громад), районні, обласні управління освіти, департаменти освіти і науки, молоді та спорту та інші державні наглядові органи. Якщо ж мова йде про корупції і кругової поруки – радимо звертатися до місцевих організацій громадського контролю і паралельно – в прокуратуру.

Олена Медведєва.

Источник: ictv.ua

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: