Бета-версія децентралізованої соцмережі Akasha запущена в тестової мережі Эфириума

Бета-версия децентрализованной соцсети Akasha запущена в тестовой сети Эфириума

Проект децентралізованої соціальної мережі Akasha – мабуть, чемпіон серед довгобудів Эфириума. Офіційно, його розробка почалася в другому кварталі 2015 року, ще до запуску основного блокчейна, а запуск на основному блокчейне відбудеться не раніше четвертого кварталу 2018 року. Тим не менш, розробки йдуть, а терміни, зазначені в дорожній карті проекту, опублікованій восени 2016 року, в цілому дотримуються.

Незважаючи на те, що ніша децентралізованих соціальних мереж продовжує залишатися вільною, ні одним з реалізованих за останні три роки проектів не вдалося досягти результатів хоч скільки-небудь порівнянних з централізованими соціальними мережами. Найдалі просунувся проект Steemit, однак після двох років функціонування платформа виявилася під контролем великих власників токенів і, в результаті, ступінь централізації і внутрішня цензура Steemit цілком порівнянна з традиційними платформами. Інший довгобуд – Synereo, так і не зумів побудувати ефективну економічну модель і тепер збирається мігрувати з Omni на Эфириум.

Чому так довго і навіщо це потрібно

Підхід лідера Akasha Міхая Алісі (Mihai Alisie) – одного з співзасновників Эфириума, ще в 2011 році разом з Віталіком Бутериным заснував перше медіа криптоиндустрии – Bitcoin Magaine, з самого початку відрізнявся від конкурентів. Steemit, Synereo та інші, вже канули в небуття проекти, основну увагу приділяли монетизації контенту, а їх фронтенд представляв собою звичайні програми на корпоративних серверах. На відміну від них, Алісі бачив Akasha повністю децентралізованим додатком Эфириума, в якому весь контент зберігається у розподіленої файлової системи IPFS. Це повністю недосліджена територія, на якій з нуля доводиться створювати всю інфраструктуру.

Справа ускладнюється ще й тим, що сам Эфириум до реалізації POS і шардинга не є повноцінним продуктом, а лише демонстратором нових технологій. Наприклад, кожен лайк (апвот) в Акаша – це окрема транзакція, і її завершення доводиться чекати кілька хвилин. Інтеграція транзакцій Эфириума з одночасним розміщенням і витяганням інформації на IPFS за обмеженої пропускної здатності інтернет-каналу – ще одна складна інженерна завдання. До того ж, IPFS поки теж знаходиться в зародковому стані і її не можна назвати повністю децентралізованої – платформа майнінгу розподіленого зберігання Filecoin
ще не працює, тому сховищами інформації залишаються комп’ютери нечисленних бета-тестерів і вузли Microsoft Azure.

Читайте также:  SEC висунула звинувачення проти емітента ICO Titanium

Тим не менш, оптимізм команди зростає, особливо беручи до уваги поточний стан інтернету і екзистенційні проблеми соціальних мереж, розкрилися недавно:

Озираючись назад, здається очевидним, що обраний шлях радикальної децентралізації був правильним рішенням. Скандал зі слуханнями в Конгресі навколо маніпуляцій Facebook послужив поштовхом до зміни парадигм в тому, що стосується способів онлайн-комунікацій.

Люди починають задавати запитання «як» і «чому» сервіси, які вони роками використовували для спілкування з близькими та знайомими, що можуть бути «безкоштовними» […] Нарешті, приходить розуміння того, що децентралізація є реальною необхідністю, а не маркетинговим прийомом.

Питання, що виникає при першому знайомстві з Akasha: “Чим вона відрізняється від інших соцмереж?» Зразкові відповіді можуть бути такими.

 1. Akasha не відстежує користувачів. Як додаток, так і браузерна версія не містять жодних аналітичних додатків. Весь контент створюється користувачем на стороні клієнта і передається в мережу без будь-яких збирають інформацію алгоритмів.

 2. У Akasha немає реклами і команда проекту вважає, що створити міцну бізнес-модель на основі реклами неможливо – це неминуче призводить до вторгнення в приватне життя користувачів.

 3. Децентралізація – це не гасло. Наприклад, в браузерній версії Akasha код, що відповідає за IPFS, повністю переписаний для забезпечення P2P комунікації між браузерами.

 4. Повний контроль над своїм цифровим ідентифікатором – закриті ключі Akasha створюються на комп’ютері користувача і доступ до них має тільки він.

 5. Akasha не збирається конкурувати з «великими хлопцями» або будувати «наступний Facebook». Швидше, це новий канал спілкування, що дозволяє людям тримати «великих хлопців» в рамках пристойності.

 6. Akasha не збирається проводити ICO c єдиною метою отримати фінансування. Проект фінансує себе сам. В тестової мережі випущено вже три релізу – альфа, бета і ось тепер виходить версія для браузера. Якщо команда вирішить проводити ICO, то це буде токен для вирішення проблеми, яку неможливо розв’язати іншими способами.

Читайте также:  Overstock першим заплатить податки в штаті Огайо биткоинами

По останньому пункту Алісі зазначає, що нова концепція токена існує і буде представлена на конференції EDCON в Торонто.

Версія Akasha для браузера

Нова версія Akasha v0.7 з недвозначною назвою «Латаючи дірки» (Mend the gap) інтегрована з браузерами Эфириума. Підтримуються Chrome, Brave та з розширеннями Firefox Metamask і IPFS Companion. Для любителів хардкору: тепер Akasha доступна і в офіційному браузері Эфириума Mist. Версія у вигляді окремого додатка теж залишається: підтримуються Windows, Mac
і Linux. Dapp по раніше працює в тестової мережі Rinkeby. Унікальним ідентифікатором користувача залишається його Эфириум-адресу, однак, при бажанні, можна додати до неї нікнейм. У нову версію можна імпортувати профіль з попередньої (0.6, 0.6.2).

Важливо не забувати, що:

 1. Ні в якому разі не слід вірити будь-яким оголошенням про те, що Akasha проводить пресейл або ICO. Якщо все ж ICO Akasha коли-небудь відбудеться, оголошення про це слід отримувати тільки за офіційними каналами (Twitter, Olympus, Akasha Dapp)

 2. Встановлювати Akasha слід тільки з офіційного репозиторію на Github
  і завжди перевіряти цифровий підпис: AKASHA International GmbH

 3. Не слід відправляти справжні ETH на адресу Dapp. Бета-тестери отримують при установці достатню кількість тестових ETH і AETH (умовна назва нативного токена)

 4. Бета-версія не є готовим продуктом. Розробка Akasha займе кілька найближчих років, а джерелом її еволюції буде співтовариство.

Поки більше питань, ніж відповідей

Проблеми, викриті в розслідуванні маніпуляцій Facebook, актуальні і для Akasha. Поки запитань більше ніж відповідей. В
перших відгуках на запуск браузерної версії соцмережі розробники намагаються дати відповіді. Ось лише кілька прикладів:

Читайте также:  Coinkite Coldcard: новий апаратний гаманець від Opendime

Питання: Akasha знаходиться на блокчейне, прозорому і незмінному. Як же користувач буде контролювати свої дані, якщо він не може їх видалити або модифікувати. (Facebook може зробити це).

Відповідь Алісі: На концептуальному рівні, публікація поста на Akasha складається з двох частин.

 1. IPFS хеш, який вказує на зміст поста

 2. Транзакція, записана в смарт-контракті, індексує хеш IPFS, що вказує на вміст поста

Що стосується вилучення: оскільки сам пост знаходиться не в блокчейне, автор може провести його «делістинг» з мережі Akasha.

Щодо модифікації опублікованого контенту: користувачі Akasha можуть мати кілька версій посади (їх історія записується на IPFS). Уявіть дерево хешей, в якому записані всі версії від самої останньої до оригінальної. Редагуючи пост, автор проводить транзакцію і смарт-контракт записується новий хеш IPFS. Все дерево залишається доступною до тих пір, поки в мережі є бенкети.

Інший аспект – Facebook збирає цілий пласт даних, про яких користувачі не здогадуються і тим більше не контролюють. Це інформація про поведінку користувачів. Збираються всі дані – час між натисканнями на клавіші (вимірювання рівнів занепокоєння), час перегляду визначеної області екрану і навіть те, що користувач вважає за краще не публікувати взагалі.

Питання: чи Зможуть користувачі ділитися своїми даними в обмін на дисконт або якусь частину доходів?

Відповідь: Ми дослідимо ряд альтернативних бізнес-моделей, які не порушують приватність користувачів. В ідеалі, користувачі інтернету не повинні продавати душу» в обмін на «безкоштовний сервіс» (який насправді оплачується нескінченними порушеннями приватності). Один з можливих прикладів – оренда невикористаного простору на диску в обмін на токени або публікації постів.

І нарешті, команда проекту в черговий раз нагадує, що якщо все ж таки зважиться на яку-небудь форму ICO, то участь у краудсейле зможуть взяти тільки володарі приватних ключів, отриманих при тестуванні альфа – і бета-версій.

Источник

Рейтинг
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Игорь, Главный редактор. Молодой, креативный специалист, настроенный на развитие, и верный принципам. "Воплощаю мечту создания интернет-ресурса, увлекательного для всех поколений, с познавательной и актуальной информацией. "
Сподобався цей пост? Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.