Бета-версія децентралізованої соцмережі Akasha запущена в тестової мережі Эфириума

Бета-версия децентрализованной соцсети Akasha запущена в тестовой сети Эфириума

Проект децентралізованої соціальної мережі Akasha – мабуть, чемпіон серед довгобудів Эфириума. Офіційно, його розробка почалася в другому кварталі 2015 року, ще до запуску основного блокчейна, а запуск на основному блокчейне відбудеться не раніше четвертого кварталу 2018 року. Тим не менш, розробки йдуть, а терміни, зазначені в дорожній карті проекту, опублікованій восени 2016 року, в цілому дотримуються.

Незважаючи на те, що ніша децентралізованих соціальних мереж продовжує залишатися вільною, ні одним з реалізованих за останні три роки проектів не вдалося досягти результатів хоч скільки-небудь порівнянних з централізованими соціальними мережами. Найдалі просунувся проект Steemit, однак після двох років функціонування платформа виявилася під контролем великих власників токенів і, в результаті, ступінь централізації і внутрішня цензура Steemit цілком порівнянна з традиційними платформами. Інший довгобуд – Synereo, так і не зумів побудувати ефективну економічну модель і тепер збирається мігрувати з Omni на Эфириум.

Чому так довго і навіщо це потрібно

Підхід лідера Akasha Міхая Алісі (Mihai Alisie) – одного з співзасновників Эфириума, ще в 2011 році разом з Віталіком Бутериным заснував перше медіа криптоиндустрии – Bitcoin Magaine, з самого початку відрізнявся від конкурентів. Steemit, Synereo та інші, вже канули в небуття проекти, основну увагу приділяли монетизації контенту, а їх фронтенд представляв собою звичайні програми на корпоративних серверах. На відміну від них, Алісі бачив Akasha повністю децентралізованим додатком Эфириума, в якому весь контент зберігається у розподіленої файлової системи IPFS. Це повністю недосліджена територія, на якій з нуля доводиться створювати всю інфраструктуру.

Справа ускладнюється ще й тим, що сам Эфириум до реалізації POS і шардинга не є повноцінним продуктом, а лише демонстратором нових технологій. Наприклад, кожен лайк (апвот) в Акаша – це окрема транзакція, і її завершення доводиться чекати кілька хвилин. Інтеграція транзакцій Эфириума з одночасним розміщенням і витяганням інформації на IPFS за обмеженої пропускної здатності інтернет-каналу – ще одна складна інженерна завдання. До того ж, IPFS поки теж знаходиться в зародковому стані і її не можна назвати повністю децентралізованої – платформа майнінгу розподіленого зберігання Filecoin
ще не працює, тому сховищами інформації залишаються комп’ютери нечисленних бета-тестерів і вузли Microsoft Azure.

Тим не менш, оптимізм команди зростає, особливо беручи до уваги поточний стан інтернету і екзистенційні проблеми соціальних мереж, розкрилися недавно:

Озираючись назад, здається очевидним, що обраний шлях радикальної децентралізації був правильним рішенням. Скандал зі слуханнями в Конгресі навколо маніпуляцій Facebook послужив поштовхом до зміни парадигм в тому, що стосується способів онлайн-комунікацій.

Люди починають задавати запитання «як» і «чому» сервіси, які вони роками використовували для спілкування з близькими та знайомими, що можуть бути «безкоштовними» […] Нарешті, приходить розуміння того, що децентралізація є реальною необхідністю, а не маркетинговим прийомом.

Питання, що виникає при першому знайомстві з Akasha: “Чим вона відрізняється від інших соцмереж?» Зразкові відповіді можуть бути такими.

 1. Akasha не відстежує користувачів. Як додаток, так і браузерна версія не містять жодних аналітичних додатків. Весь контент створюється користувачем на стороні клієнта і передається в мережу без будь-яких збирають інформацію алгоритмів.

 2. У Akasha немає реклами і команда проекту вважає, що створити міцну бізнес-модель на основі реклами неможливо – це неминуче призводить до вторгнення в приватне життя користувачів.

 3. Децентралізація – це не гасло. Наприклад, в браузерній версії Akasha код, що відповідає за IPFS, повністю переписаний для забезпечення P2P комунікації між браузерами.

 4. Повний контроль над своїм цифровим ідентифікатором – закриті ключі Akasha створюються на комп’ютері користувача і доступ до них має тільки він.

 5. Akasha не збирається конкурувати з «великими хлопцями» або будувати «наступний Facebook». Швидше, це новий канал спілкування, що дозволяє людям тримати «великих хлопців» в рамках пристойності.

 6. Akasha не збирається проводити ICO c єдиною метою отримати фінансування. Проект фінансує себе сам. В тестової мережі випущено вже три релізу – альфа, бета і ось тепер виходить версія для браузера. Якщо команда вирішить проводити ICO, то це буде токен для вирішення проблеми, яку неможливо розв’язати іншими способами.

По останньому пункту Алісі зазначає, що нова концепція токена існує і буде представлена на конференції EDCON в Торонто.

Версія Akasha для браузера

Нова версія Akasha v0.7 з недвозначною назвою «Латаючи дірки» (Mend the gap) інтегрована з браузерами Эфириума. Підтримуються Chrome, Brave та з розширеннями Firefox Metamask і IPFS Companion. Для любителів хардкору: тепер Akasha доступна і в офіційному браузері Эфириума Mist. Версія у вигляді окремого додатка теж залишається: підтримуються Windows, Mac
і Linux. Dapp по раніше працює в тестової мережі Rinkeby. Унікальним ідентифікатором користувача залишається його Эфириум-адресу, однак, при бажанні, можна додати до неї нікнейм. У нову версію можна імпортувати профіль з попередньої (0.6, 0.6.2).

Важливо не забувати, що:

 1. Ні в якому разі не слід вірити будь-яким оголошенням про те, що Akasha проводить пресейл або ICO. Якщо все ж ICO Akasha коли-небудь відбудеться, оголошення про це слід отримувати тільки за офіційними каналами (Twitter, Olympus, Akasha Dapp)

 2. Встановлювати Akasha слід тільки з офіційного репозиторію на Github
  і завжди перевіряти цифровий підпис: AKASHA International GmbH

 3. Не слід відправляти справжні ETH на адресу Dapp. Бета-тестери отримують при установці достатню кількість тестових ETH і AETH (умовна назва нативного токена)

 4. Бета-версія не є готовим продуктом. Розробка Akasha займе кілька найближчих років, а джерелом її еволюції буде співтовариство.

Поки більше питань, ніж відповідей

Проблеми, викриті в розслідуванні маніпуляцій Facebook, актуальні і для Akasha. Поки запитань більше ніж відповідей. В
перших відгуках на запуск браузерної версії соцмережі розробники намагаються дати відповіді. Ось лише кілька прикладів:

Питання: Akasha знаходиться на блокчейне, прозорому і незмінному. Як же користувач буде контролювати свої дані, якщо він не може їх видалити або модифікувати. (Facebook може зробити це).

Відповідь Алісі: На концептуальному рівні, публікація поста на Akasha складається з двох частин.

 1. IPFS хеш, який вказує на зміст поста

 2. Транзакція, записана в смарт-контракті, індексує хеш IPFS, що вказує на вміст поста

Що стосується вилучення: оскільки сам пост знаходиться не в блокчейне, автор може провести його «делістинг» з мережі Akasha.

Щодо модифікації опублікованого контенту: користувачі Akasha можуть мати кілька версій посади (їх історія записується на IPFS). Уявіть дерево хешей, в якому записані всі версії від самої останньої до оригінальної. Редагуючи пост, автор проводить транзакцію і смарт-контракт записується новий хеш IPFS. Все дерево залишається доступною до тих пір, поки в мережі є бенкети.

Інший аспект – Facebook збирає цілий пласт даних, про яких користувачі не здогадуються і тим більше не контролюють. Це інформація про поведінку користувачів. Збираються всі дані – час між натисканнями на клавіші (вимірювання рівнів занепокоєння), час перегляду визначеної області екрану і навіть те, що користувач вважає за краще не публікувати взагалі.

Питання: чи Зможуть користувачі ділитися своїми даними в обмін на дисконт або якусь частину доходів?

Відповідь: Ми дослідимо ряд альтернативних бізнес-моделей, які не порушують приватність користувачів. В ідеалі, користувачі інтернету не повинні продавати душу» в обмін на «безкоштовний сервіс» (який насправді оплачується нескінченними порушеннями приватності). Один з можливих прикладів – оренда невикористаного простору на диску в обмін на токени або публікації постів.

І нарешті, команда проекту в черговий раз нагадує, що якщо все ж таки зважиться на яку-небудь форму ICO, то участь у краудсейле зможуть взяти тільки володарі приватних ключів, отриманих при тестуванні альфа – і бета-версій.

Источник

Залишити коментар

Adblock detector
Читайте ранее:
Виконавець ролі Хана Соло підписав контракт на три фільму
Виконавець ролі Хана Соло підписав контракт на три фільму

Контракт виконавця ролі Хана Соло в фільмі "Хан Соло: Зоряні війни. Історії" Олдена Эйренрайка передбачає його участь у трьох фільмах...

Закрыть