Що таке квадро музика, і Чому від неї відмовилися у всьому світі


Протягом 65-ти років стереозвук широко застосовується і залишається затребуваним у всьому світі, чого не можна сказати про квадро звуці, який так і не прижився. Такий результат став несподіванкою абсолютно для всіх його розробників і виробників. І для цього є свої причини.

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Вперше стереозвук був продемонстрований на паризькому электровыставке в 1881 році / Фото: ru.telegram.one

Зафіксованим фактом самого першого застосування ефекту стерео звучання датується 1881 роком. У Парижі на электровыставке були обладнані спеціальні кабінки. Відвідувачі могли послухати оперу в навушниках у форматі стерео. В будівлі опери фахівцями було встановлено два потужних мікрофона. Звук транслювався за допомогою двох ліній телефонного призначення на навушники окремо. Очевидці, які відвідали захід, були вражені такими можливостями. На жаль, здійснити запис було не можна.

1. Від стерео до квадро

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Першою серійною стерео-апаратурою став американський магнітофон RCA / Фото: reverb.com

На початку двадцятого сторіччя на регулярній основі в сфері запису стереозвуку проводилися різні експерименти. Але застосовувані технології були не тільки дуже складними, але і дорогими.

Читайте также:
У Байкал впав метеорит, який потрапив під вплив Юпітера

Цікаво те, що першою стерео-апаратурою, що випускається серійно, виявився магнітофон. Його винайшли набагато пізніше після появи програвача з грамплатівками. Стереомагнитофоны першою стала виробляти фірма з Америки RCA в 1955 р. В 1958 р., через ще три роки, було налагоджено виробництво стерео-грамплатівок і, відповідно, програвачів.

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Моно і стерео формати більше 10 років успішно співіснували / Фото: bigsovets.ru

Протягом майже десяти наступних років моно і стерео існували паралельно і навіть не конкурували. Моно вважалася апаратурою бюджетного класу і була доступною всім. Стерео мала більш високу якість, а значить і ціну. Її могли собі дозволити люди з більш високим достатком.

До кінця шістдесятих років минулого століття ряд виробників прийшов до висновку, що пора налагоджувати випуск ще одного типу пристроїв – таких, які б відтворювали квадро звук. Причиною прийняття цього рішення стало не надто хороша якість апаратури, а бажання отримати певну прибуток. Творці вирішили, що якщо стерео знайшло свого споживача, нехай і не відразу, то і з квадро ситуація буде аналогічною. Але на цій новинці заробити можна буде більше.

Читайте также:
Як правильно заточити ніж м'ясорубки, щоб знову робити фарш без проблем

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
У гонитві за прибутком виробники вирішили налагодити випуск програвачів з квадро звуком / Фото: samoychiteli.ru

Щоб робити квадро запис, необхідна наявність чотирьох каналів. Вони є і в стереомагнитофонах – два в один і два в іншу сторону. За великим рахунком, потрібно злегка переробити звичайний стереомагнітофон, щоб він став квадро.
Ну а так як місця для двох додаткових каналів не було, творці пішли на хитрість. Компанії JVC (Японія) і RCA (США) розробили стандарт CD-4 – досить цікаве рішення. Його принцип полягає в тому, що на кожен з каналів пластинки проводиться запис смуги частот 20 Гц-40 кГц. Смуга поділена на два фронтальних стереоканали з частотою 20 Гц-15 кГц. За допомогою модуля на смугу з частотою 18 кГц до 45 кГц перенесли тилові канали (теж стерео). Це FM-PM-SSBFM модуляційний тип.

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Зображення грамплатівки під мікроскопом / Фото: topic.lt

В Columbia Records був розроблений “Stereo Quadraphonic”. Цей стандарт передбачав запис на стерео-доріжки комбінованих даних, які складаються з сигналу фронтальних і тилових каналів (зсув на дев’яносто градусів). Не найкраще рішення, так як межканальное загасання було тільки 3 Дб. З часом, звичайно, вийшло підвищити до 12 Дб, але і це не набагато краще. Плюс до всього, з’явилися складнощі з декодуванням після того, як комбінований сигнал передасться по ефіру.

Читайте также:
Для чого потрібен оригінальний дизайн сайту?

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Розробку нових моделей з ентузіазмом підхопили багато виробників / Фото: baraholka.onliner.by

Природно, хотіли заробити абсолютно всі виробники, тому вони з ентузіазмом почали займатися розробкою і випуском нових удосконалених моделей підсилювачів цього типу.

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Радянський програвач Юпітер-квадро / Фото: rw6ase.narod.ru

Не залишилася осторонь і радянська радиопромышленность. У Союзі з’явилися перші зразки «Фенікс-002-квадро» (удосконалений до певного рівня програвач), Електроніка ТДК-3 «КВАДРА» (навушники), «Юпітер-квадро» (практично ті ж, але допрацьовані магнітофони та підсилювачі).

2. У чому причина відсутності попиту

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
В СРСР серійне виробництво квадро апаратури так і не було запущено / Фото: drive2.com

Якщо протягом невеликого проміжку часу серійне виробництво підсилювача здійснювалося, то всі інші розробки були відкладені, поки не з’явиться попит на цей тип звуку в Радянському Союзі. Але у нас він так і не з’явився.

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
У зарубіжних країнах ситуація була аналогічна через дорожнечу обладнання / Фото: pioner.at.ua

В інших країнах ситуація була не кращою. Навіть супер-дорога реклама не зробила свою справу. Ажіотажу з продажами не було. Можна припустити, що проблема була в тому, що при низькому ефекті прослуховування ціна апаратури була занадто високою.

Читайте также:
Кращий постачальник промислового обладнання – де шукати і як відрізнити розповість mas-ukraine.com.ua

Что такое квадро музыка, и Почему от нее отказались во всем мире
Новий стандарт звуку Dolby Digital 5.1, використовуваний в домашніх кінотеатрах, теж не отримав широке поширення / Фото: metro.ua

У сухому залишку ми маємо близько десяти років розкрутки, безліч моделей апаратури високого класу, колосальні витрати і відмова від стандарту. Ситуацію не виправив і Dolby Digital 5.1 (ще один стандарт). Домашні кінотеатри були цікаві в момент випуску, але про них поступово забули.

Про розробки, які, можливо, будуть більш затребувані, читайте в статті: «Розумний» метал і ін’єкції без голок: 7 нанотехнологій, які визначають майбутнє.

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Thanks!

Our editors are notified.