IOTA проти Raiblocks: дві кріптовалюти без комісій і майнер

Концепція нового покоління криптовалют, в яких відсутні майнеры і транзакційні комісії, а самі мережі володіють високою масштабованістю (принаймні, теоретично), стрімко набирає популярність. Поки таких мереж трохи, а рівня мінімального робочого продукту досягли тільки IOTA
і Raiblocks
(токен XRB), хоча конкуренти і всілякі клони вже починають з’являтися: в розробці знаходиться досить цікава концепція Radix, а структуру Клубок, що лежить в основі IOTA, розвиває проект Spectre, що знаходиться поки на стадії теоретичних розробок.

Незважаючи на зовнішню схожість, принципи їх роботи істотно розрізняються. В цілому, концепція швидкої і безкоштовної криптовалютной мережі неймовірно приваблива, хоча навіть вже працюють мережі ще тільки перебувають на ранній та експериментальної стадії розвитку, а їх майбутнє не здається однозначним. Так, наприклад, один з ключових розробників Фонду Эфириума, Нік Джонсон (Nick Johnson), ще у вересні виділив уразливості протоколу IOTA, рішення яких не знайдено досі.

Як працюють ці мережі

IOTA

Для того, щоб відправити транзакцію в мережі IOTA, відправник повинен за допомогою простого алгоритму PoW підтвердити дві попередні транзакції довільних відправників. Обчислення PoW займають від декількох секунд до декількох хвилин, в залежності від GPU (алгоритм PoW в IOTA оптимізований для GPU) і деякій удачі. Як тільки рішення PoW отримано дані відправника транслюються в мережу і чекають підтверджень від наступних транзакцій. Як тільки транзакція отримує достатню кількість підтверджень від інших відправників, вона вважається підтвердженою.

В теорії, чим більше в мережі транзакцій, тим швидше вони підтверджуються. На ранніх стадіях розвитку IOTA це так і було, однак, зараз, перевантаження мережі викликають різного роду затримки. Тут є певна суперечність, адже маркетингові служби IOTA постійно підкреслюють її «нескінченну масштабованість». Проблема полягає в недосконалості кодів вузлів. Апдейти коду вузлів і гаманців від 23 грудня принесли значне полегшення користувачам.

Читайте также:
Горе-трейдер подав в суд на биткоин і криптовалютную біржу Huobi

Істотне підвищення продуктивності може принести портування коду вузлів з Java на Rust або інший високорівнева мова програмування. Java – найпростіший і найпоширеніший об’єктно-орієнтована мова, однак, його код повинен виконуватися на JVM (віртуальну машину, що дозволяє перенести на комп’ютер будь-якої системи), що погано відбивається на продуктивності.

Raiblocks

Архітектура Raiblocks називається «решітка блоків». Це не одномірний блокчейн, як у Биткойна або Эфириума; швидше, це база даних, в якій кожен користувач (або адреса) отримує власний блокчейн. Користувач відправляє кошти, створюючи два блоки: а) блок відправника на власному блокчейне; і (б) блок одержувача на блокчейне одержувача. Для отримання токенів, користувач не обов’язково повинен знаходитися в мережі (проблема ранніх версій Raiblocks). Як тільки користувач відкриває доступ до своїх коштів, його гаманець автоматично «кладе в кишеню» (pocket) всі отримані кошти. Ця процедура фактично означає підписування блоку одержувача своїм приватним ключем, що остаточно додає його в персональний блокчейн одержувача.

 

Алгоритм консенсусу

У IOTA, транзакції додаються в структуру Клубок, що представляє собою спрямований ациклічний граф (DAG). Складна назва на практиці означає структуру даних, що гарантує відсутність петлі, тобто, почавши з одного вузла, неможливо повернутися до нього знову. По мірі того, як більшу кількість транзакцій додається в Клубок, зростає «вага» батьківських транзакцій. Коли транзакція набирає достатню вагу, вона набуває статус підтвердженою.

Читайте также:
Цифрова ідентифікація на блокчейне: шанс для біженців по всьому світу

У Raiblocks використовується система підтверджень, заснована на довірі «представникам» – адресами з великими балансами, які служать арбітрами при виборі між конфліктуючими блоками і не допускають подвійного витрати. Незважаючи на те, що докладних експертиз на основі теорії ігор не проводилося, можна припустити, що саме в цій системі, схожою на різновид делегативного PoS, полягає серйозна уразливість: такі системи в їх нинішньому виконанні зазвичай мають тенденцію до утворення олігополії, коли вся система управляється невеликою групою «китів» – володарів максимальних балансів токенів.

Мотивація підтримувати мережу

Найбільш поширене питання, яке виникає при обговоренні мереж, не справляють комісій: «Хто ж оплачує утримання повних вузлів мережі»? У традиційних криптовалютах, таких як Біткойн або Эфириум, майнеры володіють достатньою мотивацією для того, щоб містити повні вузли, адже вони отримують винагороду; однак, у IOTA і Raiblocks майнеры відсутні. Вичерпної відповіді на це питання поки немає. В даний час, компанії-розробники і криптовалютные біржі містять повні вузли. Навіть якщо припустити, що кожна біржа має 5 вузлів (це небагато, адже потрібно враховувати баланси, і проводити апгрейди), а обидві системи вже встигли набути популярності, то 100 бірж по всьому світу дають 500 вузлів.

Крім цього, вузли містять комерційні компанії, що забезпечують послуги IoT, оскільки саме Інтернет Речей залишається найпривабливішим місцем додатки систем, обслуговуючих мікроплатежі. Forbes вважає, що до 2025 року кількість IoT пристроїв перевищить 75 мільярдів. Якщо навіть 0.001% цих пристроїв з будь-яких причин будуть підтримувати повні вузли, то їх буде вже 750 тисяч.

Читайте также:
Анонімний покупець заплатив більше $100 000 за унікальний автомобіль в блокчейн-грі F1 Delta Time

Оффчейн-транзакції

Унікальна функція IOTA – створювати транзакції поза мережі (оффчейн), і приєднувати їх до Tangle пізніше, в слушний час, тобто, система володіє підвищеною стійкістю до поділу. Пристрої IoT можуть взаємодіяти один з одним перебуваючи оффлайн і передавати весь пакет транзакцій після підключення до мережі. Однак, ця особливість одночасно є і слабким місцем: повірить одержувач те, що це не транзакція подвійний витрати, без підтвердження всіх вузлів мережі? Так що поки корисність цієї функції залишається під питанням.

У Raiblocks оффчейн-транзакції неможливі. Для проведення транзакції відправник повинен знаходитися онлайн.

Кількість монет в обігу

Токени як IOTA, так і Raiblocks, повністю згенеровані премайном – кількість монет задано при запуску мережі та додаткових емісій не буде.

В обігу знаходиться приблизно 2.8 квадрильйона монет IOTA (для порівняння, максимальна кількість сатоши в Биткойне – близько 2.1 квадрильйона). Для простоти, біржі воліють номінувати монети в мільйонах IOTA – MIOTA.

Мінімальна одиниця Raiblocks raw (аналог сатоши). Загальна кількість raw становить 2 128 ступеня (причина такого високого стелі в тому, що баланс представляється 128-бітовим цілим числом. 1 токен XRB містить 10 до 30 ступеня raw, тоді загальна кількість XRB можна записати як 133 248 290 XRB.

Децентралізація

Надійна децентралізація – це слабке місце обох систем.

IOTA постійно перебуває під вогнем критики через наявність елемента під назвою «Координатор», який володіє всією повнотою влади і знаходиться під контролем розробників, які, втім, обіцяють прибрати його з системи в 2018 році.

Читайте также:
Автоконцерн Daimler AG освоює блокчейн

Інша проблема IOTA – пірінг. До недавнього часу, оператори вузлів повинні були вручну додавати IP адреси інших вузлів у свої конфігурації, однак останні розробки повинні вирішити цю проблему.

Raiblocks спирається на систему делегативного PoS, відомого схильністю до централізації. Правда, DpoS Raiblocks відрізняється від традиційної, і розробники запевняють, що для успішної атаки зловмисник повинен зосередити більше 50% токенів системи, однак незалежної експертизи поки не проводилося.

Дорожні карти

Обидві системи вступили у період інтенсивного розвитку. На даний момент, команда IOTA налічує 30 розробників. Команда Raiblocks менше – в ній всього 5 чоловік.

Розрізняються і мети: в той час як IOTA анонсує все більше новинок (приватні транзакції, смарт-контракти, ринки даних), Raiblocks воліє фокусуватися на мантрі «Робити одну річ, але робити її добре» і ставить завдання створити найкращу монету з безкоштовними транзакціями.

Ключовий елемент будь криптовалютной платформи – гаманець. Тут обидві мережі схожі: їхні гаманці відрізняються вкрай незручним інтерфейсом, а послідовності дій як ніби спеціально слугують для заплутування користувачів. Проте це можна списати на початковий період розвитку.

Висновок

IOTA і Raiblocks, будучи абсолютно різними за своїм устроєм, тим не менш, безумовно мають загальні області застосування.

Кожна команда має своє бачення майбутнього, і зараз неможливо сказати, чи буде один переможець, або кожен проект знайде свою нішу. У всякому разі, поява однієї «досконалої» монети щонайменше, малоймовірно. Однак, зараз так само неможливо сказати щось певне з приводу того, чи можливо взагалі створення надійної кріптовалюти з необмеженою масштабованістю і відсутністю комісій за транзакції.

Источник

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: