Життя Анни Ахматової у 7 портретах відомих художників

Культура

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников

«Сильніше за все на світі, Промені спокійних очей», – це прекрасна цитата належить перу Ганни Ахматової, знаменитої поетеси, яку дуже любили зображати на своїх полотнах російські художники. Всі вони хотіли відобразити живий символ тієї особливої епохи. Вкрай цікаво розглядати натуру цієї значущої фігури російської літератури XX століття крізь призму картин живописців. Розглянемо найвідоміші роботи.

Про поетесу

Справжнє ім’я поетеси – Анна Андріївна Горенко. Народилася в 1889 році і належала родині землевласників вищого стану. Вона виросла в Царському Селі, респектабельному районі на околиці Санкт-Петербурга. Батько Ахматової наполіг на тому, щоб дівчина писала під псевдонімом (вже дуже небезпечно було писати під своєї рідної прізвищем, так і батька така сумнівна для нього слава була не потрібна). Саме в Петербурзі, в великому універмазі, Ахматова зустріла свого майбутнього чоловіка Миколи Гумільова. Він переслідував її протягом багатьох років, навіть намагаючись покінчити життя самогубством в ім’я нерозділеного кохання. Незабаром довгі залицяння призвели до укладення шлюбу і подальшого народженню сина. Хлопчика назвали Левом. Для своєї творчої діяльності Ганна вибрала прізвище Ахматова в честь далекого родича татарського походження.

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Ахматова в молодості

Цікаві факти про Ахматової:
⦁ Її стиль, характеризується емоційною стриманістю, був вражаюче оригінальним і характерним для сучасників срібного століття.

⦁ Її сильний і чистий жіночий голос зародив новий акорд в російської поезії. Письменник Корній Чуковський говорив: «Молодь двох або трьох поколінь закохувалася, так сказати, під акомпанемент віршів Ахматової, знаходячи в них втілення своїх власних почуттів».

⦁ Її роботи були засуджені і піддані цензурі сталінськими владою. Але вона була достатньою хороброї, щоб продовжувати таємно писати і залишатися в Росії, виступаючи свідком відбуваються навколо неї подій.

⦁ Її теми великі: швидкоплинність часу, пам’ять, труднощі життя, любов і пр. Любов була домінуючою темою в поезії Ахматової, а її голос буквально опьянял читачів з самого початку.

Читайте также:
Опубліковано новий трейлер мультфільму "Гидке я 3"

⦁ Її поезія надихала і допомагала професійно рости великим колі молодих радянських письменників і поетів (практично виріс під її мудрим наставництвом Йосип Бродський).

⦁ Її момориальную церемонію супроводжували тыячи людей. Вона померла в 1966 році у віці 76 років. Були організовані дві церемонії в Москві і Ленінграді.

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников

Які ж найбільш відомі портрети поетеси?

1. Шестандцать портретів Модільяні (1911)

Століття тому російська поетеса Анна Ахматова зачарувала Париж і… Амедео Модільяні. 21-річна Анна Ахматова з вороньими очима і напрочуд красивими волоссям приїхала в Париж в 1910 році разом зі своїм чоловіком. У пари був медовий місяць. Будучи відомими поетами у своїй рідній Росії, вони попрямувала прямо до Монпарнасу, улюбленого місця паризького авангарду. Тут вони познайомилися з художниками, скульпторами, поетами і композиторами, які переїхали в цей район з Монмартра в пошуках дешевої оренди, дешевих кафе та зруйнованих будівель, які могли б служити в якості студій. Одним з них був 25-річний Амедео Модільяні, художник з аристократичним римським носом, сильної щелепою і шевелюрою чорних волосся. Він зачарував Анну. Це була зустріч сердець і умів. Протягом усього свого перебування в Парижі Модільяні неодноразово водив її в єгипетську галерею Лувру, щоб побачити поетесу серед статуй і фризів. Видовжене тіло Ахматової і ніс з витонченою горбинкою уособлювали єгипетських богинь і королев, які захоплювали Модільяні. Художник написав 16 портретів Ахматової.

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрети Ахматової (Модільяні)

2. Найвідоміший портрет: Натан Альтман (1914)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрет Ахматової (Альтман)

Цей портрет – один з кращих творів російського художника Натана Альтмана і найвідоміше втілення образу поетеси. Натан Ісаєвич Альтман (1889 – 1970) був російським і радянським художником-авангардистом, художником-кубистом, сценографом та ілюстратором. Він народився в родині єврейських купців. Знаменитий портрет був натхненний поезією і особистим знайомством з Анною Ахматовою в Парижі в 1911 році в Санкт-Петербурзі. Портрет був включений в шорт-лист на Нобелівську премію у 1965 році і здобув друге місце. На картині поетеса зображена саме такою, якою її пам’ятають багато сучасники – висока, струнка, з незграбними формами та гострим профілем особи. І, звичайно, сумний погляд. Поетеса зображена на тлі блискучих кристалів, що символізують світ піднесених і абстрактних снів.

3. Портрети, повні втрат: Юрій Анненков (1921)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрети Ахматової (Аннєнков)

У 1921 році в Петрограді в затишному будинку на Кирочной вулиці Юрій Анненков пише відразу 2 портрета Ахматової: один виконаний пером, другий – гуашшю. Відмінності і в тому, що другий портрет зображує письменницю по пояс, де вона застигла в полупрофиле, витончено поклавши руку на груди. А ось про першому малюнку Євген Замятін писав: «Портрет Ахматової — або, точніше: портрет брів Ахматової. Від них — як хмари — легкі, важкі тіні по обличчю, і в них — стільки втрат. Вони, як ключ у музичній п’єсі: поставлений цей ключ — і чуєш, що говорять очі, траур волосся, чорні чотки на гребені». Великі і виразні очі героїні немов дзеркало душі — говорять нам про те, яку смуток відчувала ця велика жінка в той нелегкий час, коли був підготовлений портрет. До речі, другий кольоровий портрет поетеси був проданий у 2013 році на аукціоні sotheby’s за 1,38 мільйона доларів.

Читайте также:
10 знаменитих особистостей, які утворили сім'ю зі своїми родичами

Анненков – художник-герой. Йому вдалося пережити сталінські репресії, вбивство Троцького, повалення культу особи Сталіна. Він бачив успіх передової радянської науки в космосі і в той же час інтенсивний політичне переслідування у СРСР. А в кінці свого творчого періоду колишній художник-революціонер Анненков став ілюстратором заборонених книг Олександра Солженіцина.

4. Портрет в період трагедій: Кузьма Петров-Водкін (1922)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрет Ахматової (Петров-Водкін)

Ідеальним епіграфом до портрета Кузьми Петрова-Водкіна були б слова поетеси: «І знаємо, що в оцінці пізньої / Виправданий буде щогодини; / Але у світі немає людей бесслезней, / Надменнее та простіше нас.» (1922). Портрет був написаний в дуже важкий для поетеси і наповнений трагедіями рік. В цей період часу був розстріляний перший чоловік Ахматової – Гумільов.

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Ахматова, Гумільов і син Лев

Ахматова пережила жорстокість революції, коли її чоловік, серед десятків інших інтелектуалів, був застрелений в 1921 році за змову з метою повалення уряду. Крім того, помер її улюблений учитель і наставник – Олександр Блок. Син Гумільова і Ахматової, Лев, відомий історик, був заарештований під час сталінських чисток, засуджений за «контрреволюційну агітацію» і відправлено в ГУЛАГ. Ахматова постійно проводила кампанію за його звільнення, наражаючи власне життя значної небезпеки. «Чоловік у могилі, син у в’язниці, / будь Ласка, помоліться за мене», – пише Ахматова в одному зі своїх найвідоміших віршів «Реквієм». Розлучення з другим чоловіком став ще одним переломним моментом для неї. Як не дивно, пережиті події не були втілені на портреті. Навпаки, вона зображена з гордо піднятою головою. Хоча сама поетеса так відгукнулася про портреті: «Не схожий — він боязкий».

Читайте также:
Як на Русі робили скань, фініфть і інші чарівні штучки: Народні промисли, які сьогодні незаслужено забуті

5. Чорний ангел і ідеальний профіль: Микола Тирса (1928)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрети Ахматової (Тирса)

1928 рік. До цього часу Ахматову зовсім перестали друкувати: «Після моїх вечорів у Москві (весна 1924-го) відбулося постанову про припинення моєї літературної діяльності. Мене перестали друкувати в журналах та альманахах, запрошувати на літературні вечори. Я зустріла на Невському М. Шагінян. Вона сказала: «Ось ви яка важлива персона: про вас була постанова ЦК — не заарештовувати, але і не друкувати»». Після війни Комуністична партія постановила, що Ахматова є представником «порожній поезії, позбавленої ідеології, чужої нашому народу». Комуністам не сподобалося те, що вони вважали декадентським духом і надмірним естетизмом її вірша. Лідер партії Жданов охарактеризував її поезію як далеку від народу своїми дріб’язковими випробуваннями і релігійно-містичним еротизмом». І самим руйнівним для неї було мовчання. Для жінки, яка жила, щоб писати вірші, придушення Сталіним всіх аспектів культурного життя, не йдуть в ногу з режимом (він в кінцевому підсумку повністю заборонив її роботу) – було болісним. У цей час художник Микола Тирса створює низку портретів Ахматової, використовуючи незвичайні матеріали — суміш акварелі з кіптявою від гасової лампи. Осип Мандельштам був вражений роботами художника:

Читайте также:
Правда і вигадка про особисте життя гетьмана війська Запорізького Івана Мазепи

Як чорний ангел на снігу
Ти здалася мені сьогодні,
І втаїти я не можу —
Є на тобі друк Господнього.

В результаті вірші Ахматової ніде не друкувалися, але поширювалися серед інтелігенції у вигляді самвидаву. Люди заучували їх напам’ять, записували, передавали друзям і… спалювали. Зберігання «шкідливих» віршів було небезпечною грою.

6. Передвоєнний портрет: Веніамін Бєлкін (1941)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Портрет Ахматової (Бєлкін)

Перші відомі свідоцтва роботи Бєлкіна над портретом Ахматової відносяться до травня 1922 року. Веніамін Павлович пише в Берлін: «Я старанно займаюся живописом, пишу портрет Ахматової і етюди». В музеї Анни Ахматової (Фонтанний Будинок) зберігається примірник «Білої зграї», який вона подарувала художнику, з наступним написом: «Любому Веніаміну Павловичу Белкину в перший день написання портрета нашого навесні 1922 року. Петербург». Пізніше, з невідомої причини, художник переписує цей портрет і знову показує його вже на виставці «Художники РРФСР за 15 років» у 1932 році. Повністю портрет був завершений в 1941 році.

7. Змучена, але така ж сильна: Мойсей Лянглебен (1964)

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников
Мойсей Лянглебен

На портреті 1964 р. художника Лянглебена зображена змучена хворобами і негараздами, але не зломлена жінка, що пережила смерть чоловіка, арешт і ув’язнення сина, літературну цькування, догляд рідних людей і забуття. За рік до її смерті, у віці 75 років, коли її вірші не друкувалися на її батьківщині протягом 18 довгих років, Ахматова була запрошена в Англію і отримала докторський ступінь в Оксфордському університеті.

Жизнь Анны Ахматовой в 7 портретах известных художников

В урочистій промові було сказано, що «цю величну жінку по праву називаю другий Сапфо (давньогрецька поетеса і музикант). У листопаді 1965 року, незабаром після того, як їй дозволили поїхати в Англію, щоб отримати почесну докторську ступінь, вона перенесла серцевий напад і померла. Згодом талант і надбання Анни Ахматової будуть визнані у всьому світі.

Інтерес істориків і літературознавців викликає і трагічна доля сина Ганни Ахматової, і що Лев Гумільов не міг пробачити матері.

Source
Оцініть статтю
Популярний портал | Proexpress.com.ua | все найцікавіше в Україні

Thanks!

Our editors are notified.