Поворотний момент. Як трагедія 2 травня позначилася на Одесі

З моменту подій 2 травня в Одесі питання пошуку винних в трагедії залишається долею небайдужих городян, а не правоохоронців.

Травневі свята в цьому році одесити зустрінуть з настороженістю, пише Павло Анфимов у №17-18 журналу Корреспондент від 1 травня 2015 року.

Хоча вибухи в місті вже повністю припинилися, будь бавовна або феєрверк змушує їх панікувати. Найбільше у жителів Одеси викликає побоювання 2 травня. Саме в цей день виповнюється річниця «травневої трагедії», коли на Грецькій площі і в Будинку профспілок загинули 48 чоловік.

Хоча в місто стягнули додаткові сили правоохоронців, організували блокпости і оголосили 2 травня Днем пам’яті загиблих, одесити побоюються провокацій.

Спокій тут тільки відносне. Після низки вибухів і масових облав СБУ на активістів Евромайдана жодних протестів у місті не спостерігається. Лідерів Антимайдана в Південній Пальмірі теж не залишилося. Вони або під слідством, або знаходяться на територіях, підконтрольних сепаратистам, аннексированном Криму або в Москві.

В Одесі про трагедії намагаються забути, але поки безуспішно. Суспільство досі залишається розділеним.

Ціна життя

Фотограф Максим Войтенко рік тому був серед активістів Евромайдана, штурмували Будинок профспілок, і особисто бачив, як з вікон будівлі викидалися люди. Картина загибелі захисників будівлі незгладимо закарбувалася в його пам’яті.

«За останні півтора року було різне — мітинги, бійки, поїздки в зону АТО, репортажі з двох боків фронту, полон… Але 2 травня реально розділило для мене життя на до і після. Можу сказати, що градус ненависті до цих пір зберігається. Особливо враховуючи те, що деякі вважають цю дату днем перемоги на «ватниками». Часто задають питання: «чи Правда, що сепаратисти самі себе спалили?». У відповідь на це я показую фотографії того дня. Більше питань не надходить», — говорить він.

Влади могли б швидко знизити градус агресії і припинити всякі спекуляції навколо трагедії, влаштувавши швидке і неупереджене розслідування

Войтенко не розуміє, чому за трагедію не поніс відповідальність жодна посадова особа. Фотокореспондент вважає, що влада могли б швидко знизити градус агресії і припинити всякі спекуляції навколо трагедії, влаштувавши швидке і неупереджене розслідування, причому судити «бойовиків» з обох сторін, причетних до вбивств.

«Можна було б судити не тільки представників Антимайдана. Можна було влаштувати відкритий і показовий процес над бойовиками з обох сторін, убивавшими людей. Однак нічого цього не зроблено. Склалася ситуація під назвою «горе переможеним». Бо обидві сторони свято вірять в просту істину: хороші люди повинні вбити всіх поганих», — додає Войтенко.

А координатор Самооборони Одеси Віталій Кожухар вважає, що ситуація в місті «під контролем», і в цьому, на його думку, є вже великий плюс для України.

«Якщо тоді ми [проукраїнські організації і рухи] були самі по собі, то зараз видно, що влада йде в одному з нами напрямку. Не протидіє і швидко реагує на відкриті виступи проти України», — пояснює він.

«Самооборонщик» зазначає, що активності з боку Антимайдана в Одесі майже немає. За його словами, тільки родичі людей, загиблих в Будинку профспілок, періодично влаштовують різні акції на площі Куликове Поле.

«Закидають нас [українські влади та активістів] неефективних методах роботи, вважають, що нічого не змінилося. Хоча тепер кажуть, що виступають за розвиток Одеси у складі України», — розповідає Кожухар.

Він вважає, що трагедія дуже сильно вдарила по Південній Пальмірі і ця дата ще довго буде її розділяти жителів на два табори. З іншого боку, 24 квітня сторони вже домовилися присікати всякі провокації під час прийдешнього жалоби в Одесі.

Надія на примирення все-таки є. Кореспонденту вдалося поспілкуватися з одним з активних учасників заворушень річної давності — Дмитром, не побажав назвати своє прізвище. Хлопець каже, що за минулий рік кардинально змінив свою думку.

«Брав участь у заворушеннях у центрі міста, на Грецькій площі. Камені не кидав, а допомагав споруджувати барикади. Коли почали стріляти, ми зрозуміли, що потрібен захист. Коли я тягнув стіл з ресторану, мені в ногу потрапила світлошумову гранату. Коли отямився через кілька хвилин, мені допомогли встати люди. Біля торгового центру майже лицем до лиця зіткнувся з моїм однолітком — «куликовцем». Ми один на одного подивилися, розвернулися і пішли до своїх. Розумієте, ніякої агресії не було. Після цього я пішов з Грецької і поїхав додому», — згадує Дмитро.

За його словами, загибель 48 осіб у протистоянні анітрохи не змінила ситуацію в місті — навпаки, лише ліквідувала можливість конструктивного діалогу між сторонами конфлікту.

Врятує амністія

Трагедію 2 травня пильно вивчає група громадських діячів, яка веде власне, незалежне від міліції, розслідування події. Їм уже вдалося встановити факт, що в той день ніхто не планував вбивство, а заворушення сталися за зірвався «договорняка» між сторонами.

Головна проблема встановлення всіх обставин події, за словами членів групи, — бездіяльність слідчого управління обласної міліції в наступні дні, 3 і 4 травня

Головна проблема встановлення всіх обставин події, за словами членів групи, — бездіяльність слідчого управління обласної міліції в наступні дні, 3 і 4 травня, коли вони повинні були збирати речові докази.

У результаті з-за того, що мародери грабували кабінети Будинку профспілок протягом двох тижнів, не залишилося майже нічого, що можна було б використовувати при досудовому розслідуванні. Це ускладнює доведення вини учасників злочинів, а також встановлення об’єктивної картини події.

Координатор групи Сергій Дібров нещодавно запропонував ідею амністувати учасників масових заворушень, що викликало хвилю протесту з обох сторін. Активіст вважає, що дії всіх учасників конфлікту можна кваліфікувати як «участь у масових заворушеннях», що загрожує тюремним строком від 8 до 15 років.

«Ті, кому пред’явлено обґрунтоване звинувачення в організації, а також чиї дії кваліфікуються за іншими статтями (вбивство, тяжкі тілесні, незаконне поводження зі зброєю), — на ці склади амністія поширюватися не має. Не сумніваюся, будуть незадоволені обидві сторони. Але це, по-перше, шлях до примирення, по-друге, ще і спосіб юридично убезпечити сотні і тисячі людей в майбутньому», — пояснює Дібров.

Поки що на лаві підсудних лише кілька рядових учасників конфлікту.Офіційно відомо лише про одну вищу посадову особу — заступника начальника обласного УВС Дмитро Фучеджі, але і той встиг сховатися від слідства

При цьому Дібров вважає, що амністія не повинна поширюватися на тих, хто вчинив більш серйозні злочини. Тим не менше поки що на лаві підсудних лише кілька рядових учасників конфлікту.

Офіційно відомо лише про одному вищому чиновника — заступника начальника обласного УВС Дмитро Фучеджі, але і той встиг сховатися від слідства. Питання про те, хто понесе відповідальність за трагедію 2 травня, поки що відкрите.

Питання відповідальності

Після подій 2 травня були затримані 172 людини. З них 127 осіб звинувачені в участі у масових заворушеннях, частина затриманих відпущено під особисте зобов’язання.

В даний час Малиновський суд Одеси розглядає так звана справа куликовцев — 22 активістів, 12 з яких очікують вироку під домашнім арештом, а 10 за ґратами. Їм інкримінують злочини за ознаками ст. 294 Кримінального кодексу (масові заворушення), ст. 115 (умисне вбивство), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель), ст. 345 (погрози або насильство щодо працівників правоохоронних органів), ст. 194 (умисне знищення або пошкодження чужого майна).

У Приморський суд Одеси також передані матеріали розслідування по справі активіста Евромайдана Сергія Ходияка, якого підозрюють у стрілянині по людях на Грецькій площі. Дата підготовчого засідання поки не визначена.

Хронологія подій

На 2 травня в Одесі був призначений матч чемпіонату України між одеським Чорноморцем і харківським Металістом. У місті сконцентровано значну кількість правоохоронців

13:30 – на Олександрівському проспекті починається збір прихильників Куликова Поля, де вже перебував наметове містечко

15:00 – в місто прибувають уболівальники Металіста

15:00 – на Соборній площі збираються прихильники Евромайдана, на Куликовому Полі анонсований концерт афганців

15:30 – на вул. Грецької відбуваються перші зіткнення. Вперше застосовуються піротехнічні пристрої — петарди, димові шашки, фальшфайеры. Активіст антимайдановского руху Артем Давидченко на Куликовому Полі оголошує зі сцени про зіткненнях

16:15 – на перетині пер. Віце-адмірала Жукова застосовується вогнепальна зброя. Є перша жертва

17:00 – починається матч, відбувається sms-розсилка Евромайдана з закликом про збір

18:00 – пік протистояння на Грецькій площі

19:00 – з Соборної та Грецької площ, вул. Грецької та прилеглих кварталів у бік пл. Куликове Поле по вул. Катерининської, Рішельєвській, Пушкінській та Олександрівському проспекту починають рухатися великі неорганізовані групи прихильників Евромайдана, учасники Куликова Поля приймають рішення використовувати Будинок профспілок для оборони

19:20 – закінчується матч, міліція починає затримувати перших учасників протистояння на Грецькій площі. На Куликовому Полі приймаються знищувати і палити намети, з боку Будинку профспілок у відповідь летять камені і пляшки із запальною сумішшю

19:30 – група вболівальників Чорноморця проникає в будинок з двору, загоряється частина барикади перед Будинком профспілок

19:40 – проукраїнські активісти зламують двері лівого флігеля, протистояння переноситься всередину, з центрального входу відступають захисники Куликова Поля

19:45 – загоряється ліва частина фойє

19:50 – загоряються всі три двері центрального входу і сходовий проліт першого поверху, викидаються з вікон люди

19:55 – починають виносити перших поранених і загиблих

20:00 – припиняється штурм, прибувають рятувальники, міліція намагається не допустити сутичок між активістами і куликовцами

20:30 – рятувальники заходять в будівлю через центральний вхід

21:00 – рятувальники повідомляють про 20-30 загиблих. ЗМІ повідомляють про більш ніж 30 тілах

23:00 – судмедексперти починають огляд тіл

***

Цей матеріал опублікований у №17-18 журналу Корреспондент від 1 травня 2015 року. Передрук публікацій журналу Корреспондент в повному обсязі заборонено. З правилами використання матеріалів журналу Корреспондент, опублікованих на сайті Корреспондент.net, можна ознайомитися .

Источник:     korrespondent.net


Leave a Reply

Your email address will not be published.