Чого хоче Угорщина: все про “паспортному скандалі”

Як кажуть в українському Мзс, угорський консул скоро відправиться додому

В Україні (а також на міжнародних майданчиках, наприклад, в кулуарах Генссамблєї ООН) обговорюють скандал, який розгорівся після появи 19 вересня відео з закарпатського міста Берегово. Завдяки відео стало відомо, як українцям роздають угорські паспорти. Скандал поки що далекий від завершення, Україна та Угорщина обмінюються жорсткими заявами, а сайт “Сьогодні”, тим часом, згадує, з чого все почалося і що говорили з цього приводу офіційні особи.

Як отримати угорський паспорт: клятва під шампанське

За ретельно заштореними вікнами Генерального консульства Угорщини громадяни України вголос присягають на вірність сусідній державі. Для цього потрібно тричі повторити на тлі угорського прапора: “Клянуся вважати Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищати і служити Угорщини. Хай допоможе мені Бог”. Після отримання паспорта новоспечений угорський громадянин відзначає цю подію келихом шампанського і отримує докладні інструкції, як приховати інформацію про подвійне громадянство від українських властей.

Вся ця процедура нагадує посвячення в члени таємного товариства “Меча і орала” з відомого роману Ільфа і Петрова і, по ідеї, повинна викликати посмішку, якби не одне “але”. Україні, взагалі-то, подвійне громадянство – поза законом. А сам процес видачі закордонних паспортів може бути одним з ходів у великій грі, спрямованої на дестабілізацію ситуації в регіоні по Донбаському сценарієм.

Що найцікавіше, у посольстві Угорщини в Києві відмовилися прокоментувати офіційний запит журналістів, відправлений в угорське консульство в Береговому.

Ми відіслали ваш запит на нашу міністерство. Якщо там захочуть, то, можливо, вам дадуть відповідь“, – відповіла працівниця диппредставництва російською мовою і при цьому зазначила, що українською не володіє.

З української сторони першими прокоментували ситуацію в Службі безпеки України. Як повідомила прес-секретар СБУ Олену Гітлянську, спецслужба весь час публічно заявляє про загрозливі тенденції видачі українцям паспортів громадян Угорщини.

“Але українське законодавство не передбачає кримінальної відповідальності за подвійне громадянство. Єдине, що ми можемо – це позбавити чиновника доступу до держтаємниці. А це питання краще адресувати МЗС, який повинен реагувати на дії консульства“, – зазначила прес-секретар СБУ.

Що найцікавіше, що з часом знайшлися і чиновники з подвійним громадянством – треба лише як слід пошукати. Але про все по порядку.

Читайте также:
Робота над угодою про відвід озброєнь в Донбасі триває – ОБСЄ

Угорщина у відповідь пообіцяла утруднити евроинтерграцию України

Угорські власті відреагували на ситуацію вже на наступний день, але вважали за краще перейти в наступ. 20 вересня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив українських політиків у поширенні антивенгерских настроїв.

“Подвійне громадянство – це звичайна практика в ЄС, і, відповідно, українські заперечення проти цього сигналізують про несерйозність відносини Києва до європейської інтеграції і вступу в НАТО”, – заявив міністр, виступаючи на конференції в Будапешті.

Міністр закликав Україну “поважати свої міжнародні зобов’язання і визнати той факт, що 150 тис проживають в Україні представників угорської громади, як і раніше, мають права, навіть незважаючи на спроби України їх послабити”.

Він назвав “недружнім і ризикованим кроком” загрози його українського колеги Павла Клімкіна оголосити персоною нон грата угорського консула в Берегово.

“Угорщина постійно стежить за розвитком подій, і не виключено, що в майбутньому також можуть бути зроблені подальші заходи щодо уповільнення євроінтеграції України”, – заявив він.

Дестабілізація ситуації в Закарпатті: план Кремля?

Цікаву версію можливого розвитку подій озвучив координатор групи “Інформаційне опір”, народний депутат Дмитро Тимчук. За його версією, все, що відбувається на Закарпатті – це результат діяльності ГРУ, яке “розгойдує” етнічний фактор у регіоні.

“Мета “московського сценарію” в даному випадку – створення нової точки напруженості на території України в рамках концепції “федералізації” нашої країни після виборчого циклу в 2019 році”, – зазначив Тимчук.

За його словами, на першому етапі російські спецслужби мають намір піти за сценарієм 2014 року на Донбасі – тобто шляхом організації провокацій для того, щоб нагнітати невдоволення місцевого угорського населення. Невдоволення цілком очікувано виливаються в масові заворушення. Наступний етап передбачатиме введення “угорських зелених чоловічків” з числа неонацистів і націоналістів з Угорщини, фінансованих Росією.

“Такий розвиток ситуації змусить Будапешт, під тиском сформованого “громадської думки”, втягуватися в цей процес більш активно, зокрема – шляхом відповідних офіційних заяв і дипломатичних дій, які по факту будуть підігравати інтересам Москви. Яка, в свою чергу, буде заперечувати свою безпосередню участь, як і в 2014 році, і перекладати всю відповідальність на офіційний Будапешт”, – підкреслив нардеп.

Далі, на думку Тымчука, процес піде по Донбаському сценарієм – шляхом організації невизнаної республіки.

Схожої думки дотримується і міністр закордонних справ України Павло Клімкін. В інтерв’ю Радіо НВ міністр заявив, що Закарпаття є ризикованим регіоном з точки зору гібридного впливу на регіон сусідніх країн і підкреслив, що в регіоні потрібно рішуче будувати власну логіку поведінки з національними меншинами”.

Читайте также:
Антикорупційний комітет рекомендував Раді висловити недовіру Шокіну – нардеп

“Є й інші регіони, де у нас є національні меншини: румунська, болгарська. Ми чудово розуміємо, як Росія працює серед румунської і болгарської меншини. Росія може і буде вдосконалюватися застосування гібридних методів. Потрібна послідовна і чітка політика щодо всіх цих регіонів“, – зазначив Клімкін.

Київ 25 років закривав очі на експансію Угорщини та Закарпаття

Цікаво, що експерти давно попереджали про те, що “угорська експансія” несе загрозу для територіальної цілісності України. Про це в коментарі сайту “Сегодня” розповів експерт з питань безпеки, ветеран зовнішньої розвідки генерал-лейтенант Василь Богдан.

“Спецслужби ще 15-20 років тому повідомляли/інформували вище військово-політичне керівництво України про те, що відбувається в західних областях і які загрози для її національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності несуть в собі кроки сусідніх європейських країн (Польщі, Угорщини і Румунії). Але ситуація розвивалася, як розвивається зараз, і як ми бачимо, знову ці країни активізують міжнаціональний питання з урахуванням того, що Україна нібито ослабла, РФ її мучить, агресивно на неї впливає. І це зручний випадок, щоб спробувати вирішити свої внутрішні проблеми за рахунок зовнішніх завоювань”, – підкреслив він.

З Василем Богданом солідарний і військовий експерт Михайло Жирохов.

“Всі останні 25 років Угорщина цілеспрямовано проводила, скажімо так, “матеріалізацію” Закарпаття. Всі, хто відвідують цей регіон, відзначають, що нарівні з українським прапором на всіх державних установах висять угорські державні прапори. Наприклад, підтримка місцевого населення була на рівні освіти. З того, що я знаю, вчителі, які викладали на угорській мові, отримували додаткову зарплату через благодійні фонди, які спонсорувалися Угорщиною. Тобто в цьому випадку проходила культурна експансія, на яку Київ і вся інша Україна закривала очі. Склалася приблизно така ж ситуація, тільки ще гірше, ніж була на Донбасі до 2014 року, – підкреслив він.

Клімкін і Сійярто так і не могли домовитися

Між тим, угорськими паспортами завбачливо запасалися не тільки пересічні громадяни, яким хотілося полегшити собі безвізовий проїзд у Європу, але також і слуги народу. 23 вересня стало відомо, що база “Миротворця” поповнилася чотирма місцевими депутатами міськрад із Закарпаття і одним заступником мера, у яких після спеціальної перевірки виявили угорські паспорти.

Читайте также:
Сьогодні в Мінську збереться контактна група з Донбасу

Як уточнюється в повідомленні “Миротворця”, перелік осіб із подвійним громадянством поповнили Йосип Фовриш, Адальберт Браун, Степан Гала і Кароль Беркі, які мають депутатські мандати міських рад, а також Оскар Балог – заступник міського голови міста Чоп.

На жаль, зустріч глави Мзс Павла Клімкіна з міністром закордонних справ угорської республіки Петером Сійярто, яка відбулася 26 вересня, не принесла розрядку за цю непросту ситуацію: сторони так і не прийшли до взаєморозуміння. Про це міністр повідомив у коментарі журналістам після зустрічі з його угорським колегою в штаб-квартирі ООН.

Зустріч була дуже непроста. З ключових питань ми не досягли успіху і, я так розумію, ми не можемо досягти розуміння, оскільки у нас принципово різне розуміння того, як допомагати угорській громаді. Але я сказав Сійярто, що я налаштований, щоб допомогти нашій угорської громади, це наша угорська громада“, – сказав Клімкін.

За словами міністра, в ході зустрічі сторони детально обговорили те, що відбувається в угорському консульстві в Берегово Закарпатської області, але Сійярто не погодився з позицією Києва щодо того, що угорський консул дозволив собі порушення.

Звичайно, це проблема (факт видачі паспортів – Ред.). Але не тільки в цьому. Друга фундаментальна проблема – що Угорщина порушує міжнародне право і законодавство України. Якщо Угорщина хоче це робити у відповідності з Віденською конвенцією про консульські зносини, нехай вона запитає про це. І якщо ми це теоретично розв’яжемо, то будь ласка. Але ми цього не дозволяємо. Але угорські консули інструктують українських громадян, як приховувати отримані нові права і обов’язки – це також є фундаментальним порушенням нашого законодавства“, – зазначив Клімкін.

В результаті годинної дискусії ми не досягли згоди щодо того, яким чином вичерпати цей інцидент. Я запропонував Сійярто самому відкликати консула, я так розумію, він з цим не згоден. Якщо відповідного рішення в найближчі дні не буде, він поїде додому – це безумовно“, – підкреслив глава МЗС України.

2 жовтня Клімкін у відеозверненні на своїй сторінці в Facebook написав, що угорський консул в Берегово Матяш Сіладі в найближчі кілька днів залишить Україну – небудь його відкличе МЗС Угорщини, українська сторона відправить його додому.

Будапешт вказав Києву на “дірку” в законі

На жаль, доводиться зазначити, що угорська сторона відчуває себе в ситуації, що склалася вельми впевнено. Уважно вивчивши українське законодавство, угорський МЗС прийшов до висновку, що українці Закарпаття мають повне право на другий паспорт. І нічого їм за це не буде – ні в Україні, ні по іншу сторону кордону.

Читайте также:
ЄС в понеділок офіційно оголосить про продовження санкцій проти РФ – Порошенко

Так, 1 жовтня на сайті уряду Угорщини з’явилася заява прес-секретаря Мзс Угорщини Тамаша Менцера, в якому стверджується: видача паспортів в Берегово проходила в рамках закону.

На зустрічі міністр закордонних справ України визнав, що в Україні не існує закону, що забороняє громадянам мати паспорт іншої країни. Крім того, законом не заборонено надання паспорта іншої країни, і не є злочином, коли хтось не повідомив про те, що він також має паспорт іншої країни“, – заявив Менцер.

На думку угорської сторони, події в Генеральному консульстві в Берегово знаходяться в гармонії з угорським і міжнародним правом і не суперечать яким-небудь українським нормам.

Слід визнати, що на поточний момент ситуація виглядає саме таким чином. Не можна сказати, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Воно просто не визнається.

Мало того: закон України навіть не зобов’язує повідомляти владу про отримання іншого паспорта, а лише залишає за людиною таке право. Дійсно, таке повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства України, але автоматичного припинення не відбувається. В цьому і полягає головна проблема законодавчого регулювання питань громадянства в Україні. По суті, влада не мають обов’язку перевіряти наявність у людей другого громадянства. І навіть якщо стане відомо про наявність другого паспорта, людина може бути позбавлений українського громадянства, але президент (а згідно із законом, лише президент має право позбавляти громадянства України) не зобов’язаний цього робити.

За різними оцінками, в Україні близько півмільйона людей мають другі паспорти (в основному, Польщі, Росії, Угорщини, Румунії). Щоб дізнатися, чи має наш громадянин паспортом іншої держави, українські влади зобов’язані подати запит офіційним органам іншої країни про друге громадянство. Також джерелами інформації можуть стати бази даних митних відомств (за якими паспортами чоловік перетинав кордон), а також податкових органів (на який паспорт зареєстрована компанія).

Втім, Київ не залишився перед Будапештом в боргу. Днями генеральний прокурор України Юрій Луценко запропонував для вирішення паспортного скандалу посилити нарешті законодавство – і позбавляти громадянства українців з двома паспортами.

Якщо в ході слідства СБУ будуть встановлені такі випадки у відношенні інших осіб, будь – мерів, губернаторів, міністрів, пенсіонерів, військовослужбовців, дія буде таке ж: позбавлення українського громадянства“, – заявив генпрокурор.

Источник

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: