Через що може статися ущільнення аорти?

fallback Здоров'я

Діагностуючи стан серцево – судинної системи, люди все частіше стикаються з таким поняттям, як ущільнення аорти, причому навіть у молодому віці. Що це означає, і представляє небезпеку для здоров’я?

Основна функція серцевого м’яза

Не обов’язково мати медичну освіту, щоб зрозуміти, за яким головним принципом працює серце – це перекачування крові. Від кожного з двох шлуночків серця відходять артерії. Венозна кров тече з правого шлуночка і надходить в легені. Артеріальна кров (вже насичена киснем) з лівого шлуночка проходить в аорту – найбільшу артерію організму і далі йде в інші внутрішні органи.

У стін аорти спочатку однакова товщина і щільність по всій їх довжині. Але з часом, організм старіє (або в результаті захворювань) і виникають порушення.

Які процеси відбуваються з аортою

Перш за все, змінюється сама структура судинних стінок, і в результаті утворюються бляшки або фіброзні нарости.

М’язові клітини поступово з середнього шару переміщуються у внутрішній, і з’являється деяке ущільнення. При цьому стінка аорти втрачає еластичність.

Таким чином, головна артерія організму зазнає деформації, яка виражається у звуженні її внутрішнього просвіту. Аорта стає більш щільною і жорсткою.

Основні причини ущільнення аорти

  1. Гіпертонія – це найпоширеніша причина, по якій аорта втрачає свої колишні еластичні властивості. Пов’язано це з постійним збільшенням кров’яного тиску або його різкими стрибками.
  2. Вікові зміни організму призводять до утворення атеросклеротичних бляшок, які звужують просвіт судини.
  3. Різні інфекційні та неінфекційні хвороби можуть служити поштовхом для процесів ущільнення аорти.
  4. Зловживання їжею з великим вмістом холестерину, а також шкідливі звички (куріння) є потужним фактором потовщення стінок аорти і появи у неї жорсткості і ламкості.
  5. Спадковий фактор (зустрічається рідко), коли негативні зміни в структурі аорти спостерігаються у дітей і у людей молодого віку.

Симптоми патології

Зазвичай хвороба проходить без виражених симптомів, і довгий час взагалі ніяк не проявляє себе. Через ущільнення аорти і, як наслідок, звуження просвіту судин, страждають внутрішні органи. Клінічна картина залежить від того, яка саме частина кровоносної судини охоплена процесом.

При порушенні кровопостачання:

– серцевого м’яза: можуть виникнути напади стенокардії і розвинутися інфаркт міокарда;

– головного мозку: неврологічна симптоматика (головний біль, швидка стомлюваність, запаморочення);

– черевного відділу аорти: найчастіше проявляються негативними змінами в нижніх кінцівках, аж до кульгавості через утрудненого пересування і болю;

– органів черевної порожнини: можуть виникнути запалення різного ступеня тяжкості, від порушень травлення до розвитку перитоніту.

Методи лікування

Ущільнення аорти виникає на тлі ряду захворювань. Тому зусилля медиків, в першу чергу, спрямовуються на усунення або полегшення перебігу даних патологій.

  1. 1.При гіпертонії – призначаються ліки для зниження артеріального тиску, і здійснюється постійний його контроль.
  2. 2.При атеросклерозі – рівень холестерину знижується за допомогою препаратів, які розріджують кров і запобігають утворенню тромбів.

Правильне харчування в такій ситуації також має важливе значення.

  1. Якщо причина ущільнення аорти венерологічна хвороба (зокрема, сифіліс), то використовуються спеціальні препарати для її лікування на будь-якій стадії.
  2. При виникненні аортита застосовують протизапальну терапію.
  3. Лікування патології, викликаної віковими змінами, проходить за допомогою підтримуючих препаратів.

Незалежно від причин, що викликали зміни в структурі аорти, людина не повинна займатися самолікуванням, а вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою!

Потрібно враховувати:

Ущільнення стінок судин є незворотнім процесом. І навіть при ефективному лікуванні основного захворювання, потовщення не зникає.

Іноді потрібне хірургічне втручання: протезування клапанів або стінки аорти, пластика судини.

Для попередження патології велику роль грає дотримання правильного способу життя.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.