Як отримати інвалідність при гіпертонії 2 ступеня?

fallback Здоров'я

Гіпертонія-поширена серцево-судинна патологія, для якої характерне підвищення артеріального тиску (АТ). Якщо раніше хворобу виявляли переважно в осіб пенсійного віку, тоді зараз її все частіше діагностують серед працездатного населення. Людям, яким високий тиск заважає виконувати соціально-побутові обов’язки, буде корисно дізнатися, як отримати інвалідність при гіпертонії 2 ступеня в Україні.

Особливості хвороби

Залежно від вираженості симптомів і тяжкості протікання патологію прийнято ділити на 3 ступеня:

 1. Перша. АТ підвищується до відміток 140/90 — 160/100 мм рт. ст. людина відчуває головні болі, запаморочення, слабкість, нудоту, неприємні відчуття в області серця, але нерідко не здогадується про хворобу і списує погане самопочуття на напружену роботу, шкідливі звички, стреси. Про діагноз дізнається випадково під час планового огляду у лікаря. Якщо на цьому етапі не почати контролювати тиск і приймати ліки, гіпертонія стане прогресувати.
 2. Друга. АТ варіюється в діапазоні від 160/100 до 180/110 мм рт. ст. симптоми, характерні для легкого ступеня, стають більш вираженими, страждають судини, серце, головний мозок, нирки, з’являється ризик розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Хворому доводиться постійно приймати гіпотензивні препарати, йому протипоказані стреси, важка фізична праця і робота на висоті.
 3. Третя. Настає при подальшому прогресуванні патології і підвищенні показників тонометра більше 180/110 мм рт. ст. в організмі відбуваються незворотні зміни, які можуть привести до інсульту, інфаркту, відшарування сітківки ока, порушення функції нирок і інших важких ускладнень. Медикаментозні засоби не завжди можуть збити АТ до норми, тому періодично доводиться лікуватися в стаціонарі. При такій клінічній картині не виключений летальний результат.
Читайте также:
Як розпізнати апендицит і не померти?

Інвалідність при артеріальній гіпертензії

Люди з підвищеним АТ часто цікавляться, чи дають інвалідність при гіпертонії . Тут все залежить від особливостей її протікання і ризиків, які вона представляє для здоров’я.

Хворим з 1 ступенем статус інваліда не надається. Претендувати на нього можна починаючи з 2 стадії, однак за умови, що недуга негативно впливає на самопочуття, позбавляє можливості повноцінно працювати, становить загрозу для здоров’я і життя.

Але варто відзначити, що при гіпертонії 2 ступеня інвалідність отримати складніше, ніж при 3-й, оскільки ризики розвитку важких ускладнень на тлі підвищеного артеріального тиску тут нижче.

Яку групу можна отримати?

В Україні є 3 групи інвалідності. Людині з 2 ступенем гіпертонії найпростіше отримати третю групу, оскільки до неї пред’являють найменше вимог.

Хворому, який отримав цю групу інвалідності, не заборонено працювати, проте максимальна тривалість його робочого дня обмежена 7 годинами. При тимчасовій втраті працездатності, пов’язаної із загостренням захворювання, йому зобов’язані надати лікарняний лист строком до 14 днів на проходження стаціонарного або амбулаторного лікування.

Читайте также:
Чому ми їмо шкідливу їжу

Людям з важким перебігом артеріальної гіпертензії 2 ступеня може бути надана друга група інвалідності. Найчастіше її дають особам, які через хворобу повністю позбавлені можливості працювати.

Перша група при 2 стадії артеріальної гіпертензії не покладена. Отримати її можуть тільки ті, у кого діагностовано 3 ступінь з важкими ускладненнями з боку різних органів.

Медичне обстеження

Ініціатором оформлення групи інвалідності при гіпертонії може стати як хворий, так і його лікуючий лікар. Для її отримання пацієнту необхідно пройти медичне обстеження, що включає:

 • аналізи крові (Загальний, на холестерин і креатинін);
 • аналізи сечі (загальний, на білок);
 • комплексне дослідження кровоносних судин;
 • УЗД нирок, серця, щитовидної залози та органів черевної порожнини;
 • електрокардіографію.

Хворому доведеться також відвідати офтальмолога, ендокринолога та інших вузьких фахівців, щоб ті змогли оцінити шкоду, яка була заподіяна його організму гіпертензією.

Необхідні документи

По завершенні медогляду слід з’явитися до лікаря і отримати у нього направлення на МСЕ (медико-санітарну експертизу). Приходити на неї потрібно з пакетом документів, в який входять:

 • паспорт з ксерокопіями всіх заповнених сторінок;
 • заява на огляд МСЕ;
 • медична карта з результатами аналізів і обстежень, записами лікарів і виписками з лікарень, де проводилося стаціонарне лікування;
 • копія трудової книжки, завірена у нотаріуса;
 • довідка про розмір доходів (береться за місцем роботи);
 • характеристика з місця навчання або служби.
Читайте также:
Поєднувати ці продукти небезпечно для здоров'я

Проходження медико-санітарної експертизи

Гіпертонік зобов’язаний в заздалегідь обумовлений час прийти з підготовленими паперами в медичний заклад на МСЕ. Якщо через погане самопочуття він не може пересуватися, тоді члени комісії проводять засідання без нього. Документи і результати обстеження на експертизу в цьому випадку подає представник заявника (лікар або близький родич).

Алгоритм надання інвалідності відбувається в наступній послідовності:

 1. Члени комісії вивчають подані документи, при необхідності задають присутньому Додаткові або уточнюючі питання.
 2. Після цього проводиться закрите засідання, на якому приймається рішення про надання людині групи інвалідності або відхилення його заяви.
 3. У разі присудження статусу інваліда гіпертонік отримує на руки довідку, яку він зобов’язаний віднести протягом 3 днів до Пенсійного фонду для оформлення пенсії.

Повторне огляд

інвалідність при артеріальній гіпертензії 2 ступеня присвоюється не до кінця життя. Для підтвердження 2 або 3 групи хворому доведеться щорічно проходити повторні огляди. Якщо члени МСЕ присвоять йому 1 групу, тоді на комісію йому доведеться з’являтися рідше — раз на 2 роки.

Є категорії пацієнтів, які звільняються від повторного проходження МСЕ. До них відносяться:

 • люди, у яких на тлі гіпертонічної хвороби відбулися незворотні зміни в організмі;
 • жінки після досягнення 55 років, чоловіки-60.
Читайте также:
Як знизити холестерин в крові швидко і ефективно?

Можливість оскарження рішення

Якщо члени МСЕ відмовили заявнику в наданні інвалідності або дали не ту групу, на яку він розраховував, він має право оскаржити їх рішення. Зробити це можна через суд протягом місяця з дня отримання на руки акта комісії.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.