Низький тиск високий пульс при коронавірусі ?

fallback Здоров'я

Низький тиск і високий пульс при коронавірусі: повна інформація

Зниження артеріального тиску або збільшення частоти серцевих скорочень не є характерними ознаками коронавірусної інфекції Covid-19, однак факт появи таких симптомів є приводом серйозно насторожитися, оскільки в подальшому вони можуть стати причиною постковидних ускладнень, лікування яких на даний момент часу є складним завданням для медицини.

Внаслідок чого можуть спостерігатися низький тиск і високий пульс при коронавірусі, і що з цим робити — розглянемо порушене питання докладніше.

Коротко про Covid-19 та його характерні симптоми

Covid-19-це гостра респіраторна інфекція, збудником якої є коронавірус SARS-CoV-2. Covid – 19 відноситься до числа потенційно небезпечних захворювань, здатних при несприятливому перебігу привести до смерті пацієнта. При цьому середня летальність інфекції оцінюється в межах 2-5% від загального числа хворих.

До стандартних симптомів Covid-19 відносяться:

 1. Підвищення температури. При легкому перебігу хвороби температура підвищується до 37,5° C, у важких — від 38° C і вище.
 2. Втрата нюху та/або смаку. Один з найбільш частих ознак коронавірусу, проте не винятковий — нюх і смак можуть зникати і при звичайному риніті.
 3. Кашель. Спостерігається приблизно у 80-85% пацієнтів. Може бути як сухим (2/3 хворих), так і мокрим (1/3 хворих).
 4. Слабкість. Найчастіше проявляється у формі підвищеної стомлюваності, пітливості і запаморочення. М’язова сила при цьому, як правило, не знижується.
 5. Закладеність носа і/або нежить. Це загальний симптом, характерний для більшості респіраторних вірусів.
Читайте также:
Названий новий побічний ефект від вживання кави

До неспецифічних ознак Covid – 19 відносяться головні болі, біль в горлі, діарея, суглобова ломота, кон’юнктивіт, шкірний висип, а також підвищення пульсу або зниження артеріального тиску, про які і піде мова далі.

Низький тиск при коронавірусі

Covid – 19 вражає переважно легеневу тканину, а тому прямого впливу на коливання артеріального тиску не робить. Якщо підвищення тиску можна пояснити зниженням сатурації (насичення артеріальної крові киснем), загостренням наявних серцево-судинних захворювань (в тому числі, і приховано протікала початкової артеріальної гіпотензією), нарешті, просто нервовим стресом від лякає діагнозу, то низький тиск при коронавірусі, в більшості випадків, є побічним ускладненням, що вимагає уточнення першопричин свого виникнення.

Причини зниження тиску при Covid-19

Говорити про низький тиск можна тільки при значеннях 90 і нижче мм рт. ст. систолічного тиску і/або 60 і нижче мм рт. ст. артеріального тиску. При коронавірусної інфекції зниження тиску може виникати з наступних причин:

 • Велика пневмонія. При запаленні легенів тиск дійсно сильно знижується, проте якраз в цьому випадку причини гіпотензії гранично ясні.
 • Прийом препаратів від тиску. Інтенсивність дії деяких препаратів від артеріальної гіпертензії може зрости на період коронавірусної інфекції, внаслідок чого звична дозування не нормалізує тиск до звичних 120/80, а «заганяє» його на 20-30 пунктів нижче. Корекція добової дози препарату швидко повертає тиск до норми.
 • Порушення нервової регуляції. В цьому випадку зниження тиску обумовлено “збоєм” нервової регуляції, що розвинувся на тлі високої температури і загальної інтоксикації організму. У міру одужання тиск прийде в норму самостійно.
 • Висока температура. В окремих випадках підвищення температури тіла вище 38° C тягне за собою і падіння артеріального тиску. Прийом жарознижуючий разом з рясним питтям рідини, як правило, усувають і перше, і друге.
 • Строгий постільний режим. Дотримання цілодобового постільного режиму при коронавірусної інфекції легкого або середнього ступеня тяжкості може привести до зниження тиску, та й в цілому одужання на користь не йде.
Читайте также:
Психологи розповіли, як розпізнати ознаки чоловічої депресії

І ще дещо: іноді показник тиску 90/60 мм рт. ст. не є наслідком Covid-19. У деяких випадках з таким тиском хворий ходить вже довгий час, і викликано воно зовсім іншими причинами, просто людина ніколи не вимірював власне тиск і ігнорував ознаки гіпотонії — особливо, якщо вони були виражені слабо.

Симптоми низького тиску

 • слабкість, запаморочення, схильність до заколисування;
 • постійна сонливість;
 • підвищена пітливість;
 • сильне серцебиття (не плутати з частим) і задишка після будь-яких фізичних навантажень;
 • постійно холодні стопи і кисті;
 • апатія, відсутність позитивного настрою, дратівливість;
 • неуважність, зниження здатності до концентрації.

Що потрібно робити

Найперше, що рекомендовано зробити при показниках тиску нижче 90/60 мм рт. ст. – це звернутися до лікаря. Як засоби першої домашньої допомоги можна скористатися наступними порадами, безпечними при коронавірусі:

 • випити чашку натуральної кави-краще без молока, якщо дозволяє стан шлунка.
 • випити чашку чаю пуер середньої фортеці.
 • випити 10-20 крапель настоянки женьшеню, лимонника, елеутерококу або левзеї.
 • з’їсти що-небудь солоне або випити склянку злегка підсоленої води (0,5 ч.л. на 200 мл).

Важливо: при зниженні тиску до показників 80/50 мм рт. ст. потрібно негайно викликати швидку допомогу навіть в тому випадку, якщо коронавірус вже відступає і хворий в цілому йде на поправку.

Високий пульс при коронавирусе

На відміну від зниження тиску, почастішання пульсу при Covid-19 спостерігається досить часто.

Порівняно безпечним підвищенням пульсу вважається частота серцевих скорочень (ЧСС) 80-100 ударів в хвилину — найчастіше це нервово-психологічна реакція на той самий «моторошний» діагноз, про який ЗМІ пліткують на всі лади вже другий рік. Насторожує є ЧСС в межах 100-120 ударів в хвилину. При ЧСС 130-150 і вище, краще викликати швидку допомогу — особливо, якщо пульс слабкий.

Читайте также:
Корисні властивості кульбаби

Примітно, що хворі не завжди відчувають дискомфорт в області серця, викликаний підвищенням пульсу, а тому на період хвороби потрібно стежити за ЧСС самостійно — найкраще за допомогою пульсоксиметра, який одночасно вимірює і сатурацію крові.

Причини високого пульсу при Covid-19

Якщо не брати до уваги стресовий фактор, то зазвичай високий пульс при коронавірусі виникає як результат підвищення температури тіла. При цьому формула розрахунку досить проста: +10 ударів серця в хвилину на кожен градус підвищення після 37° C.

До інших причин підвищення ЧСС при Covid-19 відносяться:

 1. Горизонтальне положення. Лежаче положення погано підходить особам, у яких вже є серцево-судинні або бронхолегеневі захворювання. Таким пацієнтам краще приймати напівсидяче положення.
 2. Строгий постільний режим. Аналогічно тому, щоб було сказано в розділі про низький тиск — цілодобове перебування в ліжку при легкому або середньому ступені тяжкості хвороби одужанню на користь не йде. Потрібно потроху рухатися і обов’язково виконувати дихальну гімнастику.
 3. Цукровий діабет. Тахікардія є незмінною “супутницею” цукрового діабету, оскільки при діабеті уражаються парасимпатичні нерви, відповідальні за регуляцію серцевого ритму. Covid – 19 завжди загострює перебіг діабету, особливо II типу, внаслідок чого може зростати і ЧСС. В цьому випадку потрібна консультація ендокринолога.
 4. Недостатнє пиття рідини. Досить часто хворі з температурою п’ють дуже мало рідини, що призводить до збільшення в’язкості крові і, відповідно, високому навантаженні на серце. При вживанні рідини в рекомендованих обсягах (15-2, 5 літра на добу), ЧСС швидко нормалізується.
 5. Дихальна недостатність. Виникає при важких формах коронавірусної інфекції і може викликати сильне збільшення ЧСС, але в цій ситуації клінічна картина питань не викликає.
Читайте также:
Смажена їжа сприяє виникненню інфаркту

Як і в ситуації зі зниженим тиском, не слід виключати варіант, що високий пульс був у пацієнта ще до інфікування коронавірусом, просто він не відчував прискореного серцебиття.

Що потрібно робити

Без консультації з лікарем спроби регулювати частоту пульсу можуть привести (і швидше за все приведуть) до погіршення стану. Почастішання пульсу-це далеко не єдиний критерій, на який слід звертати увагу для оцінки тяжкості стану пацієнта. Сила ударів і ритмічність пульсу грають куди більш важливе значення, а тому без призначень лікаря приймати якісь препарати досить небезпечно.

До числа помірно ефективних, але безпечних способів знизити високий пульс при Covid-19, відносяться:

 • збільшити кількість вживаної рідини – за умови,що до цього пацієнт пив менше 1-1, 5 літра на добу;
 • прийняти 20-25 крапель настоянки валеріани або пустирника;
 • почати регулярно рухатися-наприклад, здійснювати нетривалі прогулянки, якщо це дозволяє перебіг захворювання.

Клінічні прогнози

Зниження тиску при Covid-19, як правило, не представляє ніякої загрози для пацієнта і повертається до колишніх значень протягом 1-8 тижнів після одужання. Якщо після закінчення зазначеного терміну тиск не нормалізувався, слід звернутися до лікаря за консультацією.

Зростання частоти пульсу при коронавірусі є насторожує ознакою, який здатний зникнути самостійно в міру одужання пацієнта, але так само може привести до появи або загострення захворювань серця. Регуляція частоти серцевих скорочень повинна обов’язково входити в програму комплексного лікування Covid – 19 щоб уникнути постковидних ускладнень.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.