Норма холестерину в крові: яким повинен бути аналіз

Норма холестерина в крови: каким должен быть анализ Здоров'я

Поняття «підвищений холестерин» в даний час стало досить поширеним. Багато людей з розумінням ставляться до обмежень у вживанні жирної їжі і фаст-фудів, які вже стали синонімами «холестеринової їжі».

Однак медики рекомендують навіть здоровим людям періодично робити аналіз крові на холестерин, щоб мати можливість (якщо будуть помічені відхилення) своєчасно вжити заходів.

Що таке холестерин і його типи

Назва ця речовина отримало ще в 1815 році: від «холі» – жовч, а «стерин» – жирний. Відноситься холестерин до ліпідів, які в основному виробляються в печінці (до 80%) а решту менш значну його частину – людина отримує з продуктів харчування.

Для організму холестерин необхідний, так як виконує важливі функції:

  • – робить клітинні мембрани більш міцними і пружними;
  • – бере участь в синтезі жовчі і деяких статевих гормонів.

Холестерин розділяється на фракції в залежності від його щільності. ЛПВЩ або ліпопротеїни високої щільності – це, так званий, (умовно) хороший або корисний холестерин. Він захищає судини від звуження і порушення кровообігу, тобто перешкоджає розвитку небезпечного захворювання атеросклерозу.

Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), навпаки, вважаються не корисним (поганим) холестерином, так як призводять до формування бляшок, які сприяють розвитку у людини різних проблем з серцем і судинами.

Ще одна фракція: тригліцериди (або ліпопротеїни дуже низької щільності) конкретно є винуватцями утворення атеросклеротичних бляшок.

Чому аналіз на холестерин потрібно робити

В організмі людини постійно відбувається жировий обмін, а саме холестерин є тією речовиною, зміст якої визначає показники цього важливого процесу.

Аналіз дозволяє діагностувати певні захворювання внутрішніх органів.

На сьогоднішній день при визначенні кількості холестерину використовують комплексне дослідження – ліпідограму (спектр жирів).

Щоб отримати більше інформації враховуються співвідношення всіх типів холестерину, а не тільки його загальна кількість.

Як підготуватися до аналізу

Дану процедуру роблять в одній з медичних лабораторій, і з огляду на рівень сучасних технологій, результати виходять досить точні.

Але для самої людини, все ж, є певні правила, які необхідно дотримати, щоб виключити ймовірність похибки. Спотворені результати можуть бути наслідком прийому алкоголю, їжі (смаженої і жирної), ліків, а також куріння.

Тому перед аналізом не можна їсти приблизно за дванадцять годин. Дня за три до наміченого проведення процедури не приймати алкоголь, не палити, не вживати смаженої і жирної їжі, а також попередити лікаря про прийом ліків (якщо такі мають місце), які необхідні за станом здоров’я.

Принцип процедури

Кров для аналізу беруть з вени, а сама процедура відбувається протягом декількох хвилин. Готовий результат зазвичай забирають вже на наступний день.

Причому в бланку свідчення, як загального рівня холестерину, так і його фракцій. Паралельно з аналізами конкретної людини, вказуються орієнтовні межі нормальних значень. Одиниці виміру холестерину: моль / л або мг / дл.

З точки зору медиків, про проблеми зі здоров’ям може свідчити не тільки підвищений вміст холестерину, але і знижений.

Норми рівня холестерину

Ці значення трохи відрізняються у чоловіків і жінок.

У чоловічої статі норма ЛПВЩ становить 1,69, а ЛПНВ – від 2,0 до 4,7 ммоль / л.

У жіночої статі: 1,43, і 1,8 – 4,6 – відповідно.

В цілому здорова людина має нормальний рівень холестерину, якщо його значення вписуються в межі: від 3,0 до 5,0 ммоль / л.

Показання вище, ніж 5,2 ммоль / л – служать сигналом для більш поглибленого ліпідного аналізу.

Це важливо:

В аптечній мережі можна придбати індивідуальні тести для визначення холестерину в домашніх умовах. Але їх результати не відрізняються тією необхідною точністю, яку дають лабораторні дослідження.

Тому краще орієнтуватися на здачу аналізу в медичній установі.

Крім того, незалежно від отриманих даних аналізу, не можна самостійно без консультації з лікарем, робити які-небудь спроби щодо зниження або підвищення рівня холестерину.

Певні результати можуть вказувати на наявність захворювань або причини нездорового способу життя людини, усувати які потрібно за сприяння професійних фахівців.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.