Слідами Гаргантюа: Чим користувалися люди різних епох до винаходу туалетного паперуЛюдський тил любить чистоту. І, хоча про цей факт з усіх літературних героїв осмілився повідомити мало не один Гаргантюа, все ж люди, хоч і без зайвих обговорень і тим більше без віршів у його дусі, утримували себе в чистоті та охайності, що, без сумніву, говорить про людство добре. Тільки ось як вони це робили до винаходу туалетного паперу, ви ніколи не замислювалися?

Зайве зішкребти

Перша думка, яка може прийти той, хто довго гуляв в дитинстві дворами і тим більше лісами, не заглядаючи додому з-за ризику, що далі гуляти не пустять – що найзручніше для збереження чистоти, коли отямишся на лоні природи, використовувати широкі листя рослин (головне, вибирати з розумом і обережно, тому що інші рослини намагаються заподіяти біль). І цей спосіб дійсно популярний.

Але все ж то один, то інший народ знаходив, що зайве краще не стерти широким жестом, а ретельно зішкребти ніж достатньо твердим і міцним. Наприклад, любителі дотримуватись интимнейшую з гігієни на Гавайських островах використовували шкаралупу кокосового горіха. На інших берегах, омитих теплими морями, використовували частіше стулки раковин різного роду молюсків начебто устриць. Таке можна було зустріти, наприклад, у стародавній Греції, хоча популярнішим і цивілізованіше вважався інший спосіб – використання черепків від розбитих амфор і горщиків.

Читайте также:
На Венеціанському кінофестивалі призер присвятив нагороду Сенцову

По следам Гаргантюа: Чем пользовались люди разных эпох до изобретения туалетной бумаги
Кожна з цих амфор могла б послужити грецькому заду, але не довелося.

Японці отскребали свої тили плоскими паличками – зазвичай дерев’яними, але часом і металевими. Звичайно ж, палички були багаторазовими. У пустельних місцях, де не знайти було ні черепашок, ні широких листків, ні тим більше кокосів, брали плоскі, приємно згладжені і відполіровані вітром і піском, знезаражені самим сонечком камінці і після очищення залишали їх знезаражуватися і очищатися природним шляхом і далі.

Краще змити

У мусульманських культурах чистоту міцно пов’язували з водою, а значить, в разі необхідності тилу призначали обмивання. Для цього в кімнатах самоти і відпочинку стояли спеціальні глечики, хапатися за які дозволялося лише правою рукою, оскільки ліва призначили нечистої і користувалися нею безпосередньо для обмивання.

По следам Гаргантюа: Чем пользовались люди разных эпох до изобретения туалетной бумаги
Сучасний узбецький туалет. Джерело: tchabovsky.livejournal.com

Там, де вода лежить на землі в основному в своєму мерзлому вигляді, нею також було прийнято омивати з жмені сокровенну частину свого тіла – але доставляло це, ймовірно, мало задоволення. У різний час перебували любителі самого природного з обмивань – з використанням мови. Звичайно, не свого – для цього подзывали улюбленого пса. А маркіз де Сад рекомендував замінити в цій процедурі собачку людиною, але він був взагалі великий фантазер. Більшість любителів мови влаштовували собаки.

Читайте также:
10 відомих картин, написаних художниками, які не дружили з законом

У Стародавньому Римі без губки не милися. Ось і тил протирали тільки нею, пропитанною морською водою. Домашні губки після цього мили і сушили, а ось в громадських місцях губку саджали на паличку раз в день, і після цього спеціальний раб, приставлений для дотримання чистоти задов шанованих римлян, всіх сидять рядочком над отворами обійшовши, нашвидку полоскав губку в балії з дуже солоною водою. Навіть дивно, що стільки римлян так безтурботно вирішувалися користуватися громадськими місцями в світлі подібних заходів для підтримання чистоти.

По следам Гаргантюа: Чем пользовались люди разных эпох до изобретения туалетной бумаги
Громадські туалети Стародавнього Риму були не для інтровертів. Зверніть увагу на отвір під сидінням – саме через нього, за допомогою насадженої на палицю губки, спеціальний раб допомагав клієнтам навести чистоту.

Волокна природного походження

В тому ж Римі можна було зустріти любителів навести чистоту не губкою, а грудочкою пухнастою, м’якою, ніжною овечої вовни. Практично скрізь, де розводили овець, знаходилися такі любителі, оскільки у волокнах в даній процедурі є своя чарівність.

У Європі взимку бувало холоднувато для обмивань, і самотній чоловік, заглянувшему в потрібне приміщення, пропонувався або пучок запашного сіна, або пригорща соломи – друге було популярнішим, але куди гірше, оскільки вимагало певної загартування найбільш ніжних частин тіла. Влітку ж користувалися народною любов’ю лопухи з їх широкими листами з гладкою, сильно контрастує з соломою поверхнею. Сухий мох там, де легко було набрати і засушити, теж був дуже популярний.

Читайте также:
Вірусні фотошедеври, які опинилися монтажем, а всі повірили в їх справжність

По следам Гаргантюа: Чем пользовались люди разных эпох до изобретения туалетной бумаги
Сухий мох ідеальний для дотримання чистоти.

Жителі Нового Світу стоїчно користувалися кукурудзяним листям – широкими, але з жорсткими волокнами, через використання їх було не надто комфортно. Цю моду перейняли на якийсь час і колонізатори.

Ті, хто не любив солому, користувалися полотняними серветками або рушниками, заздалегідь обтертими (бути може, про каміння) до радикальної м’якості. Ці рушники потім, як вважається, стиралися і пускалися в справу знову, що, звичайно, призвело б у захват сучасних екоактивістів – але дуже пригнічує тих, хто шкодує жіночі руки, яким діставалася нескінченна прання. Коли серветка протиралася до перших дірок, її просто викидали.

Але славу сучасної цивілізації варто співати, насамперед, стародавнього Китаю, де волокна рослин стали використовувати для виготовлення паперу, і папери цієї придумали безліч сортів, в тому числі ідеально підходить для протирання тилів. Якщо прості городяни використовували папір з конопель, то при імператорському дворі подавали до злиднів особливий сорт – оксамитову папір, більше схожу на м’яку, ласкающую шкіру тканина. Щось схоже можна купити і зараз в упаковці з написом “Чотири шари”.

По следам Гаргантюа: Чем пользовались люди разных эпох до изобретения туалетной бумаги
У стародавньому Китаї папір використовували і виробляли масово.

Варто було в Європі з’явитися дешевої, особливо ганчір’яної папері (так, зробленої з клаптиків, а не деревини), як і в Європі поширилася китайська мода. Правда, за винятком найбагатших будинків, в хід йшла не окремо припасена, а звичайна використаний папір – розвалюються від старості книжки з любовними романами або просто написаний чорнилом чернетку. Такий папір було перед використанням обробити: зім’яти руками і довго терти між кулаками, поки вона не стане досить м’якою, стежачи, між тим, щоб вона ніде не прорвалася і не втратила тим самим свою придатність до роботи.

Читайте также:
Самий секретний вчений СРСР: Як Сергій Ковальов пройшов шлях від укладеного до зірки ракетобудування

Що готує нам майбутнє?

Здається, важко придумати щось радикально нове в області гігієни людського тилу. Глечики змінилися біде або унітазами з функцією підмиву. Папір коштує в кожному європейському домі. Фільми про майбутньому обіцяють повернення скребків у вигляді черепашок – вважаючи, очевидно, наших нащадків людьми досить загартованими – і псевдоживые вбиральні, ласкаво обробні зад мовою. Любителі екології вирощують спеціальний мох (і сушать і використовують). Однак є передові ідеї і в цій області. Так, фантасти пропонують очищення тыло спрямованих на ультразвуком або порошком, який моментально абсорбує все зайве і висушує швидко і радикально, так, що з поверхні шкіри вниз потім зсипається порошок ніжною, ледве щекотной структури. Залишається почекати, хто зважиться такий виконати технічно.

Чоловік намагався дотримувати чистоту завжди. Якою була гігієна первісних людей: Таємниці, відкриті могилами кам’яного століття.

Текст: Ліліт Мазикина.

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Thanks!

Our editors are notified.