“Путін пригрозив Меркель, що введе регулярну армію на Донбас”. Можлива нова ескалація конфлікту на Сході?

“Путін пригрозив Меркель, що введе регулярну армію на Донбас”. Можлива нова ескалація конфлікту на Сході?

Експерти визнають, що новий наступ можливо, але кажуть, що поки сторони конфлікту шукають компромісу в переговорах

Ситуація на Донбасі продовжує залишатися вкрай напруженою, бої і не думає вщухати. За даними Штабу військової операції, за станом на вчора на донецькому напрямку бойовики стріляли зі 120-міліметрових мінометів по населених пунктах Дослідне, Водяне, Піски.

“По шахті Бутівка били з зенітної установки і танка. Снаряди від танків і 152 мм знарядь і міни, випущені бандитами, падали у населеному пункті Авдіївка. За Мар’їнці стріляв снайпер”, – відзначили в Штабі.

Більше того, місцеві жителі Донецька знову фіксують зосередження важкої артилерії бойовиків безпосередньо в межах міста (що, нагадаємо, прямо суперечить Мінським протоколом, який передбачає відведення всього важкого озброєння за десятикілометрову зону) – гаубиця Д-30 була помічена на набережній Кальміусу.

НЕБЕЗПЕКА Є. Є інформація про те, що новий виток військового протистояння може початися ближче до кінця травня, – кажуть “Сегодня.иа” джерела, близькі до політичного і військового керівництва країни.

“Ситуація, коли бойовики знову підуть у наступ, можлива. Все, грубо кажучи, для цього готове, озброєння ніхто і не думав серйозно відводити”, – говорить один з наших співрозмовників. Разом з тим, він нагадує, що рівно такі ж чутки дуже щільно циркулювали перед травневими святами – оперативна інформація про можливу активізацію противника на 9 травня була, але, на щастя, вона не виправдалася.

“Зараз є як і раніше два сценарії: це подальше продовження переговорів на рівні керівництва країн Нормандської четвірки і все ж пошук якихось шляхів мирного врегулювання в рамках вже існуючого Мінського протоколу. Але, ясна річ, що і новий виток війни можливий. Тільки знає про це хіба що одна людина – Володимир Путін”, – говорить “Сегодня.иа” нардеп від Блоку Петра Порошенка Єгор Фірсов.

З ним згоден позафракційний депутат Борис Філатов: “Можливі різні сценарії. Ніхто не знає, що у Путіна в голові”. “Я розмовляв з військовими – у мене ж великі зв’язки на передовій. Вони вважають, що теоретично прорив з боку бойовиків і об’єднаних російсько-сепаратистських сил можливий тільки при підтримці авіації. Що б там не говорили, наші на передовій досить щільно зміцнилися, окопалися, і потрібно володіти надзвичайною перевагою в силах і засобах, щоб бойовики змогли прорвати оборону без колосальних втрат. Але сценарії можуть бути різними, і ми повинні бути до них готові”, – підкреслює він.

Народний депутат від “Народного фронту”, військовий експерт Дмитро Тимчук констатує, що діяти необхідно як і раніше, коли інформація про можливе настання вже з’являлася. Що стосується сил противника, то, за його словами, у російсько-української границі сосредоточенго “мінімум 15 батальонно-тактичних груп і до десятка ротно-тактичних груп”. “Генштаб називає і більші цифри. Це серйозні сили. І якщо вони будуть масово вводитися на територію Донбасу, однозначно через пару діб буде наступ”, – заявив він “Сегодня.иа”.

ВІЗИТ МЕРКЕЛЬ. Ситуація на Донбасі була предметом розмови між президентом РФ Володимиром Путіним і канцлером Німеччини Ангелою Меркель 10 травня в Москві. “Наші джерела кажуть, що розмова була вкрай жорстким. Меркель пригрозила серйозним посиленням санкцій, і є інформація, що після цього з Москви все ж може піти команда бойовикам стримати апетити і перестати готуватися до наступу”, – розповідає Тимчук.

За словами нашого джерела, близького до керівництва країни, Меркель дійсно прямо по пунктах пояснила президенту РФ, які саме положення мирного плану не виконуються російською стороною. “Путін, нібито, був вкрай незадоволений розмовою. І навіть пригрозив, що якщо так, то він готовий ввести на Донбас вже і регулярну російську армію, щоб ніхто не казав, що її там немає”, – розповідає він.

Джерело знає, що в найближчі дні Меркель має намір зустрітися з Петром Порошенком, щоб обговорити ситуацію вже з ним, і після цього можна буде говорити про якомусь подальшому сценарії розвитку подій.

Нардеп Фірсов при цьому запевняє, що позиція керівництва країни залишається незмінною: все виключно в рамках вже підписаного Мінського протоколу. Так, зокрема, політик вважає безпідставними недавні заяви лідерів бойовиків так званих “ДНР” – “ЛНР” про те, що вони, нібито, згодні на якусь ширшу автономію або федералізацію. “Абсолютно точно ніхто в українському керівництві на це не піде, це абсолютно точно”, – каже представник БПП.

Експерти вважають, що імовірність посилення збройного протистояння є, але швидше, з урахуванням візиту Меркель, швидше найближчим часом сторони конфлікту продовжать комунікувати.

“Під час зустрічі в Москві 10 травня Меркель вкотре озвучила позиції Євросоюзу, починаючи від загальної парадигми про те, що Україна повинна зберегти свою територіальну цілісність, і закінчуючи тим, що для ЄС червоною межею, після якої санкції можуть бути якісно посилені, є наступ на Маріуполь і агресивні дії на Донбасі. Це неприйнятно для Євросоюзу. Канцлер Німеччини почула точку зору Росії, запевнення, що Росія теж дотримується курсу на деэскалацию ситуації. Тобто в значній мірі ритуальні заяви. Ця зустріч не покликана створити нову парадигму, нову повістку дня. Сторони в черговий раз позначили свої позиції, побачили, що вони значною мірою розходяться і будуть продовжувати комунікацію”, – розповідає нам директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог” Андрій Миселюк.

Що стосується загроз бойовиків про можливе настання, то їх, на думку політолога, серйозно сприймати не варто. “Насправді це визначають не бойовики “ДНР” і “ЛНР”. Вони періодично озвучують можливість того, що вони підуть у наступ. Якщо простежити, то прямий взаємозв’язок між тим, що вони озвучують, і тим, що відбувається, не завжди є. Війна триває, і одна з її складових – інформаційно-психологічна. Лідери “ДНР” і “ЛНР” час від часу озвучують, що вони готові розширюватися по території Донбасу і навіть дійти до Харкова, не кажучи про те, що вони готові йти в західному напрямку. Вони змушують нервувати Київ, змушують реагувати міжнародне співтовариство. Вони нагадують про себе”, – підкреслює співрозмовник “Сегодня.иа”.


Источник:    segodnya.ua

Залишити коментар