Росія намагається утримати Україну в орбіті впливу і дискредитувати Майдан – експерти

fallback Політика

Росія намагається утримати Україну в орбіті впливу і дискредитувати Майдан – експерти

РФ усіляко намагатися прорвати політичну блокаду і тиснути на Україну, але навряд чи їй це вдасться, вважають експерти

Події останніх днів свідчать, що Росія продовжує тиск на Україну на міжнародному рівні, використовуючи для цього всі можливості і нехтуючи перспективою своєї подальшої ізоляції, вважають експерти. При цьому РФ традиційно декларує непричасность до подій в Україні, як би безглуздо її дії не виглядали, наприклад, на Радбезі ООН. Точки тиску залишаються колишніми – Донбас, Крим, київська влада, однак підходи не обмежуються військовою агресією, а стають витонченішими. Так, минулого тижня РФ брала в окупованому нею Криму десять французьких парламентаріїв, незважаючи на протести української сторони. На цьому тижні в Москві колишній український прем’єр з Калуги Микола Азаров виступив з ініціативою створення альтернативного київським уряду. А найбільш яскравим кроком РФ було вето на створення Радбезом ООН міжнародного трибуналу для розслідування причин катастрофи “Боїнга-777”, в надії на “безкарність тих, хто збивав літак”.

Вибір між репутацією і юридичними наслідками

І хоча представники міжнародної спільноти та української влади різко засудили дії Москви на Радбезі і заявили, що розслідування трагедії “Боїнга” продовжитися, російська сторона продовжує стверджувати, що створювати міжнародний трибунал поки не варто, а потрібно дочекатися результатів розслідування.

В цьому питанні, як вважає голова Центру “Третій Сектор” Андрій Золотарьов, Росія буде дотримуватися гранично жорсткої позиції і намагатися всіляко блокувати і ігнорувати подібні ініціативи, а на пік все це вийде у вересні під час планованого виступу Путіна на сесії ООН. “Зрозуміло, що Росія опинилася в ситуації, близькій до ізоляції, і власне вона йде шляхом блокування загроз”, – пояснив експерт Сегодня.иа.

Читайте также:
Третій місяць: від надії до безнадії

На думку політолога Олександра Палія, між іміджевими втратами і юридичними наслідками трибуналу, РФ вибрала перше.

“Росії здалося, що цей світової ганьба, який вона собі зробила, буде для неї найкращим варіантом, ніж юридичні наслідки, які виникнуть в результаті діяльності трибуналу і розслідування цього злочину”, – сказав експерт Сегодня.иа.

При цьому, як вважає політолог, надалі Москва всіляко ігнорувати міжнародні ініціативи з розслідування катастрофи, але заблокувати їх у неї вже можливості не буде. “Потерпілі країни будуть йти іншим шляхом через Генеральну асамблею або якісь інші структури ООН, або створять свій трибунал. А російська сторона буде ігнорувати і робити вигляд, що нічого не відбувається”, – вважає Олександр Палій.

Операція-легітимізація

Але справа “Боїнга” – це не єдина “болюча тема” для Москви. Суттєвою проблемою для Кремля залишається міжнародне тиск щодо “кримського питання”. Саме з незаконною анексії півострова в березні минулого року для Росії почався “санкційний період і у найближчій перспективі говорити про зняття санкцій не доводиться. Так і весь цивілізований світ не визнає таке “приєднання”.

Тим не менш, десяток французьких парламентаріїв минулого тижня відвідали півострів. При цьому глава делегації Тьєррі Маріані заявив у Севастополі, що має намір боротися з введеними проти Москви санкціями. Дії французьких депутатів викликали критику і у Франції, і в Німеччині і в Європарламенті.

В Україні крім політичних заяв були прийняті і конкретні правові заходи.Зокрема, Служба безпеки України повідомила, що заборонила на три роки в’їзд на територію держави французьким депутатам, які без узгодження з українською стороною відвідали територію анексованого Росією Криму. А Генпрокуратура, як повідомив депутат Верховної Ради Георгій Логвінський, відкрила проти французів кримінальну справу за фактом порушення порядку незаконного в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Читайте также:
Росія назвала причину зриву переговорів з Україною і ЄС

Тим не менш, Крим у жовтні зібралися відвідати близько 10 італійських депутатів від руху “П’ять зірок”. Повідомляється, що поїздка стане приводом відновити контакт з РФ.
Представник “П’яти зірок” Манліо ді Стефано також підкреслив, що його партія виступає проти санкційної політики щодо Росії. При цьому депутат зазначив, що вони спробують погодити поїздку не тільки з Росією, але і з Україною.

На думку експертів, всі ці поїздки європарламентарів Крим ініціює Росія, яка певним чином мотивує окремих європейських політиків.

“Візит у Крим французьких парламентаріїв принципово нічого не вирішує, але створює видимість відсутності політичної блокади”, – говорить Андрій Золотарьов.

Подібної думки дотримується і Олександр Палій.

“Мета – прорвати дипломатичну ізоляцію в питанні Криму. Тобто легітимізувати “крадіжку Криму”. Вони роблять все, що можуть, але поки це все неефективно. При цьому будуть ще спроби привезти в Крим депутатів з інших ключових країн ЄС”, – зазначив він.

“Уряд у вигнанні” або “Союз меча і орала”

Не забуває Росія і про внутрішні справи українців. Так у Москві, як повідомили в прес-службі колишнього українського прем’єра Миколи Азарова, створюється “Комітет порятунку України”. Зазначається, що завдання “комітету” увійде складання альтернативи київському уряду. В “комітет” увійдуть колишні депутати Ігор Марков, Володимир Олійник і Олег Царьов. Сам Микола Янович може очолити “уряд України в екзилі”.

Читайте также:
Паніка або істерика? Порошенко у пошуках нової тактики виборчої кампанії

Разом з тим, експерти не схильні всерйоз сприймати подібну ініціативу, і не бачать в ній нічого, крім піару і спроби окремих політиків “нагадати про себе”.

“Це більше нагадує “Союз меча і орала”, – жартує політолог Андрій Золотарьов. На його думку, основна мета такої ініціативи – створення видимості наявності опозиції чинної української влади.

“Крім піар-ефекту власне ніякого практичного вихлопу з чергового уряду у вигнанні не буде”, – сказав він.

І жодних шансів у цього підприємства немає, вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. “Що вони хочуть ще раз вказати на проблеми в українській економіці, так ми це і без Азарова знаємо. А хто, як не попередня влада створювали передумови, наприклад, для нинішніх боргових проблем України. Хто набирав кредити, які сьогодні доводиться віддавати. Тому це все спроби нагадати про себе, вийти з забутися і не більше. Не думаю, що Азарова навіть при погіршенні економічної ситуації тут хтось чекає. Якщо эконмическая ситуація буде погіршуватися у нас просто буде інший Кабмін”, – сказав він Сегодня.иа.

Цілі Росії і надія на громадянське суспільство

Безумовно, це лише декілька напрямків у політиці, яку РФ веде по відношенню до України. Є і складні переговори з врегулювання конфлікту на Донбасі, відкритим залишається “газове питання”, непрості відносини в торгівлі, та й багато іншого, але в цілому, як відзначають експерти основна мета РФ в будь-якому питанні – це втримати Україну в орбіті свого впливу.

Читайте также:
У Китаї вважають, що Росія відстала на 20 років від США і азіатських країн в сфері ПРО

“РФ прагне не допустити дрейфу України в бік Заходу. Прагне зберегти її у своїй геополітичній орбіті”, – зазначає Андрій Золотарьов.

Дійсно, як вважає Вадим Карасьов, одна з цілей – зробити Україну такою, від якої відвернулися б західні партнери, і яка б виявилася легкою здобиччю Росії, як в економіці, так і в геополітиці.

Але є й інші важливі цілі Кремля, зазначає експерт. Зокрема, за його словами, керівництво РФ хоче довести і показати безперспективність народних виступів за типом Майдану, а також продемонструвати, що надія на Європу, європейський вибір – це ілюзія, яка не принесе успіху.

Як вважає Андрій Золотарьов цих цілей РФ може частково досягти. “З урахуванням тих подій, які ми сьогодні бачимо в економіці, з урахуванням тих темпів дискредитації нинішньої влади, думаю, що проросійський вектор через деякий час буде реанімовано і в економічному і в політичному плані. Незважаючи на втрату майже половину товарообігу з РФ, все-таки списувати російський вектор з рахунку я б не поспішав. Є політичні декларації, а є економічна реальність”, – пояснив експерт свою позицію.

Вадим Карасьов, навпаки, впевнений, що планам Кремля по відношенню до РФ не судилося збутися.

“Так, у нас влада, напевно, не найкраща, не та влада, яку хотіли б бачити українці. Але в Україні головне громада, а не влада, то чого в Росії немає. Тому цей унікальний підйом суспільства – це запорука того, що ми вийдемо з усіх криз і зуміємо створити сучасну європейську державність”, – вважає експерт.


Источник:    segodnya.ua

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.