Другий тур виборів мерів обійдеться бюджету в 100 млн грн – заступник голови ЦВК Магера

fallback Політика

Другий тур виборів мерів обійдеться бюджету в 100 млн грн – заступник голови ЦВК Магера

У ЦВК пропонують повністю змінювати систему виборів

У коментарі “Сегодня” заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера заявив, що новий закон про місцеві вибори на пропорційній основі з відкритими списками Верховноая Рада повинна була прийняти ще в лютому-березні.

“Часу було більше, ніж достатньо. Важливо, щоб парламент прийняв це рішення якомога швидше – протягом однієї-двох тижнів. Зараз є чотири законопроекти. Я далекий від думки, що якийсь із них може отримати більшість голосів. Не виключено, що парламентським силам доведеться домовлятися, щоб вийти на один узгоджений проект. Можна проводити місцеві вибори за нині чинним законом (за змішаною системою з мажоритаркою – Авт.)? Теоретично можна. Але якщо говорити про те, яку оцінку місцеві вибори у 2010-му (негативну – Авт.), я б цього не рекомендував. Натомість я б застеріг (парламент – Авт.) від крайнощів: проводити місцеві вибори за повною пропорційною виборчою системою з відкритими списками. Особливо мене турбують вибори до облради. Часу залишається буквально 4-5 місяців”, – заявив Магера.

Читайте также:
Хто веде підкоп під Путіна під виглядом Перебудови 2.0?

На уточнююче запитання “Сегодня” про те, за якою системою треба проводити вибори до облради заступник голови Цвк відповів: “Я б радив парламентаріям застосовувати нову систему на цих виборах тільки до місцевим та районним у містах радам. Щоб подивитися, як вона працює. Законопроектом нардепа від НФ Миколи Федорука пропонується провести вибори за багатомандатній системі. Візьмемо, приміром, Київську область. До київської облради від Васильківського району може вибиратися відразу 3-4 депутата з 25 кандидатів, які будуть в бюлетені. Тобто, 3-4 кандидати, які отримали максимальну кількість голосів виборців, стають депутатами. Це означає, що вони можуть набрати більше половини голосів виборців округу”.

Також Андрій Магера скептично ставиться до ідеї проводити вибори мерів великих міст у два тури: “Є два моменти: додаткове фінансування – на другий тур виборів може знадобитися більше 100 млн грн, коли в цілому місцеві вибори обходяться в 1,15 млрд грн, і автоматичне фінансування другого туру виборів, оскільки в бюджеті це не прописано”.

Новий законопроект про місцеві вибори повинні були винести на розгляд в зал вчора – 4 червня. Але напередодні голова робочої групи з підготовки документа, нардеп від БПП Олександр Черненко в кулуарах Ради заявив журналістам, що розгляд закону відкладається.

“Зараз у ВР зареєстровано чотири законопроекти. Тепер їх треба розглянути на комітеті. Ми можемо зібрати його на наступному тижні, хоча це буде важко зробити, тому що тиждень непленарним. Інший варіант – на наступному пленарному тижні у середу (17 червня – Авт.)”, – вважає Черненко. За його оцінками, якщо профільний комітет розгляне всі чотири проекти швидко, то винести на обговорення до зали їх можна вже на наступний день – 18 червня.

Читайте также:
Радикальна партія подала в суд на Верховну Раду

“Але в парламенті є різні настрої, зараз депутати вивчають законопроекти. Думаю, затягувати цей процес не будуть. Наступного пленарного тижня можуть проголосувати в першому читанні один із документів, а ми тоді вже його допрацюємо”, – підсумував Олександр Черненко.

У розмові з “Сегодня” член робочої групи з розробки виборчого закону, нардеп від РП Юрій Чижмарь сказав, що до кінця поточної сесії у першому читанні ВР повинна прийняти один-два узгоджених проекту про місцеві вибори. А в другому читанні узгоджений законопроект можуть прийняти на позачерговій сесії в кінці липня, на початку серпні.

“Правда, у багатьох є думки затягнути процес, щоб вибори пройшли по старій системі. Але в коаліційній угоді чітко написано, що вибори повинні пройти на пропорційній основі. І тільки у сільські та селищні ради повинна залишитися мажоритарка”, – сказав Чижмарь.

Як вже писала “Сегодня”, тиждень тому робоча група Олександра Черненко вже закінчила роботу над новим законом про вибори і передала його на розгляд у профільний комітет. Якщо закон проголосують, ймовірно 25 жовтня на дільницях українці отримають бюлетень, в якому будуть ставити “пташку” не за партію, а за конкретного кандидата, який представлятиме партію.

Читайте также:
Колишній слідчий, людина президента і доброволець з-під Дебальцеве – хто такий новий донецький губернатор

У “Батьківщини”, яка зареєструвала свій варіант закону, інше бачення виборчої системи з відкритими списками. “Ми пропонуємо закріпити 3-5 лідерів списку, які, незалежно від кількості отриманих голосів пройдуть на виборах”, — пояснював нам нардеп від “Батьківщини” Сергій Соболєв. Також у проекті є скандальна норма, яку вже розкритикувала громадськість: вже після виборів партійні лідери можуть змінювати порядок розміщення кандидатів у списку. Такий підхід, по суті, нічим не відрізняється від сьогоднішньої системи, при якій партія продає прохідні місця у списку.

Голова комітету ВР з питань правової політики Руслан Князевич незабаром представить свій альтернативний варіант виборчого закону. В Опозиційному блоці, вивчивши документ, що його підтримують. “Законопроектом пропонується поділити територію, на якій проходять вибори в райради, на округи, в кожному з яких політична сила буде висувати свого кандидата. Він буде конкурувати з кандидатами від інших партій. Але мандати будуть розподілятися між тими партіями, кандидати яких у сумі на цій території подолають прохідний бар’єр. Кандидати від таких партій зможуть брати участь у розподілі мандатів. Приміром, якщо у своєму окрузі ви набрали найбільше голосів, але ваша партія в цілому по території області не подолала прохідний бар’єр, ви мандат не отримаєте. Таким чином, кандидат “тягне” партію, а партія повинна бути також активна для того, щоб її представники взагалі відбулися”, – пояснив нардеп від Юрій Мірошниченко.

Читайте также:
Ігор Коломойський «кинув» «Слугу народу»


Источник:    segodnya.ua

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.