Навіщо парфумери нюхали останки Жанни д’арк, і як король Анрі знайшов свою голову: Судмедексперти на службі історіїСучасна судово-медична експертиза – це прикладна дисципліна, яка дійсно здатна творити чудеса. По найдрібніших залишкам вчені можуть з’ясувати подробиці кримінальної події та причетних до нього осіб В останні роки весь арсенал наукових розробок цієї області стали використовувати для вирішення питань багатовікової давності. Вивчаючи стародавні останки і реліквії, судмедексперти вже історикам допомогли розібратися з багатьма проблемними питаннями. Більшість подібних досліджень проведені під керівництвом французького фахівця Філіпа Шарльє.

Фальшива Жанна д’арк

Знаменита героїня Франції, яка під час Столітньої війни встала на чолі війська і здобула кілька важливих перемог, була страчена як «Єретичка, віровідступниця і ідолопоклонниця» 30 травня 1431 року на площі Старого Ринку в Руані. Проте трохи більше ніж через 20 років, в 1456 році, її добре ім’я було відновлено. У 1909 році папа Пій X проголосив Жанну блаженної, а 16 травня 1920 року папа Бенедикт XV канонізував її.

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Пам’ятник біля місця страти Жанни

У 1867 році на горищі старої паризької аптеки був знайдений посудину з обгорілими мощами. Наклеєний ярлик свідчив, що ця реліквія – останки Жанни д’арк, знайдені на місці її страти. Вчені тих часів виявили в склянці фрагмент людського ребра, шматки деревини та обгорілої лляної тканини, а також гомілкову кістку кішки. Останнє не збентежило дослідників, так як у середньовічній Європі існувала традиції спалювати разом з відьмою чорну кішку. Ці реліквії були визнані Ватиканом справжніми і поміщені на зберігання в музей Жанни д’арк у Шинонском замку.

Читайте также:
Чому Австралія планує отруїти мільйони своїх кішок

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Передбачувані останки Орлеанської діви, знайдені в середині XIX століття в Парижі

Однак у сучасних науковців виникли сумніви в автентичності цієї реліквії. Відомо, що після першого багаття тіло Жанни спалювали ще додатково два рази, домагаючись якраз повної відсутності останків. Судовий патологоанатом Філіп Шарльє у 2013 році отримав дозвіл Ватикану на вивчення цього артефакту. Звичайним арсеналом дослідників у таких випадках є спектрометрія, електронна мікроскопія, аналіз пилку, радиоугольный аналіз. В один з моментів до вирішення проблемного питання залучили навіть… експертів-парфумерів. Їм запропоновано було понюхати останки.

Обидва фахівця вловили запах паленої штукатурки і ванілі. Останній аромат вказав на помилковість досліджуваних зразків – запах ванілі свідчить про процеси розкладання, які не можуть йти після кремації. Інші дослідження підтвердили цей висновок останкам виявилося… більше двох тисяч років. За кістку Жанни д’арк намагалися видати фрагмент єгипетської мумії. Справа в тому, що в середньовіччі такі екзотичні матеріали цілком могли перебувати в аптеці – товчені залишки мумій входили до складу деяких ліків від шлункових хвороб та «псування крові». Доктор Шарльє повідомив журналістам, що католицька церква визнала результати його досліджень.

Читайте также:
Чим і чому відрізняється громадське харчування в двох російських столицях: Чай з самовара проти булочки з кави

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Спеціаліст судово-медичної експертизи Філіп Шарльє

«Левине серце» короля Річарда

Це дослідження дійсно нагадувало кримінальну справу, тільки багатовікової давності. Відомо, що англійський король Річард I помер у 1199 році після того, як був поранений в шию арбалетним болтом при облозі замку Шалю-Шаброль у Франції. Після смерті короля його тіло було розчленовано: нутрощі були поховані в Шалю, містечку в Центральній Франції. Інша частина його тіла була похована на півночі, в абатстві Фонтевро, а його серце було забальзамовано і поховано в соборі Нотр-Дам в Руані. Така практика не дивує, а навпаки показує, з якою пошаною ставилися до знаменитого короля його сучасники. Справжність збережених останків не викликала у вчених сумніви, але з допомогою судово-медичної експертизи вдалося спростувати один стійкий міф про те, що стріла, яка вразила Річарда Левине Серце, була зрадницьки отруєна.

Доктор Філіп Шарльє, розповів про проведеному дослідженні:

«Ми зробили такі ж аналізи, які зазвичай проводимо на ексгумованих тіл в судових цілях. Ми провели мікроскопічне дослідження, токсикологічний аналіз і також споро-пилковий аналіз. (…) Аналіз не показав присутності миш’яку або будь-яких інших металів. Таким чином, ми не знайшли доказів отруєння якогось роду в кінці життя Річарда Левове Серце (…) немає жодного аргументу на підтримку цієї версії».

Читайте также:
У мережу "злили" тизери "Ігри престолів"

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Серце Річарда I було поховано в маленькому свинцевому скриньці і сьогодні являє собою темно-сірий прах

Таким чином цей суперечливий історичний питання знайшов обґрунтоване рішення. Також була уточнена дата смерті короля. Команда знайшла в зразках пилок, включаючи зерна тополі і дзвіночка. Це означає, що Річард I помер в кінці квітня, травні або на початку червня, коли цвітуть ці рослини.

Голова Доброго короля Анрі

Генріх (Анрі) IV Великий правив Францією у другій половині XVI століття. Прізвисько «добрий» і любов підданих він заслужив тим, що дбав про їх добробут і світі. Це саме про нього складена пісенька, в російській варіанті відома нам як «Жив-був Анрі Четвертий. Він славний був король…» Генріх був убитий католицьким фанатиком Франсуа Равальяком. Вбивця на ходу скочив у королівську карету і заколов його кинджалом. Добрий король був похований в абатстві Сен-Дені.

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Статуя Генріха IV на Новому мосту в Парижі

Під час Великої французької революції з останками монарха трапилася неприємна історія. Революціонери розграбували місце поховання королівського і поглумилися над напіврозкладеними тілами «колишніх поневолювачів». Один з них відрізав голову Генріха IV, яка, як не дивно, прекрасно збереглася. Королівська голова багато разів перепродувалася, в тому числі і на аукціонах, переходячи з рук у руки. У 2008 році черговий власник реліквії вирішив провести її експертизу і звернувся до фахівців Версальського палацу. У грудні 2010 року група з дев’ятнадцяти вчених на чолі з патологоанатомом Філіпом Шарльє визнала голову справжньої.

Читайте также:
Лана Дель Рей представила новий кліп

Радиоугольный аналіз підтвердив її «вік». Залишки рудуватих сивого волосся, невеликі дефекти і пошкодження – залишки старих ран Генріха IV, описані в історичних джерелах, і навіть погані зуби монарха, про яких згадували сучасники – все говорило у користь того, що вчені працюють з частиною тіла легендарного короля Анрі. Завдяки вченим голова короля була повернута на місце свого останнього спочинку в абатство Сен-Дені. Правда, на цьому перипетії навколо останків не закінчилися, так як дослідження ДНК і порівняння з генетичним матеріалом, що нині живуть Бурбонів частково не підтвердили цю версію, так що суперечки навколо голови доброго короля Анрі тривають.

Зачем парфюмеры нюхали останки Жанны д`Арк, и как король Анри нашел свою голову: Судмедэксперты на службе истории
Реконструкція зовнішнього вигляду Генріха IV, проведена групою дослідників його голови

«Добрий король» або «Левине серце» – люди люблять давати відомим історичним особистостям короткі і ємні імена. Читайте далі: Тролінг модників, невдале хрещення та інші підстави, з-за яких правителі отримували свої дивні прізвиська
Источник

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: