Гонка озброєнь і удар по Росії: експерт назвав наслідки розриву “ракетного” договору

fallback Політика

Договір треба зберегти і модернізувати, але при Трампа і Путіна це малоймовірно

Розрив “ракетного” договору між Росією і США – поки відкрите питання, а наслідки такого рішення – вельми неоднозначні. Про це в коментарі сайту “Сегодня” заявив політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

На думку експерта, слова Дональда Трампа про вихід США з Договору про ракети середньої і малої дальності (РСМД) з Росією – це не порожні заяви, а обґрунтована реакція Вашингтона на порушення Москвою умов договору, тому ризик розриву дуже великий.

“Проблема пов’язана з тим, що Росія в останні роки стала де-факто порушувати цей договір. До речі, розміщення ядерної і ракетної зброї у Криму теж можна трактувати як порушення договору. Правда, росіяни кажуть, що і американці через розміщення системи ПРО в Центральній Європі теж виходять за рамки договору. Але все ж більше критики на адресу Росії. У американців є формальний привід. Крім того, зараз ці розмови пов’язані з виборами в Конгрес. Трамп демонструє свою силу і показує, що не грає на боці Путіна, а активно протистоїть Росії”, – говорить Фесенко.

При цьому експерт вважає, що договір краще зберегти, адже він вбереже світ від однієї з небезпек ядерної війни. Тим більше, в такому розриві не зацікавлена жодна зі сторін, адже загроза ядерної війни – це загроза взаємного знищення.

“Чим ближче ракети, тим більше ризиків. Краще цей договір зберегти або модернізувати. Але це поки відкрите питання. Я боюся, що в нинішній ситуації, при Траме і Путіні, збереження договору малоймовірно. Ці два президента люблять демонструвати силу. У кращому випадку, я вважаю, може збережеться ситуація, коли договір зберігається, але де-факто порушується. У гіршому – американці вийдуть з договору і нав’яжуть Росії гонку озброєння”, – додає політолог.

У той же час політолог вважає, що у розриву договору є і можливі плюси.

“Це загрожує тим, що почнеться новий виток гонки озброєння, що призведе до зростання військового напруги. Завжди краще, коли озброєння обмежується і контролюється. Але при цьому військові експерти давно вважають, що взаємна загроза – найкраща гарантія стримування від війни. Плюс гонка озброєння буде економічно вимотувати Росію, як у свій час виснажила СРСР”, – вважає Фесенко.

При цьому про роль України в цьому процесі говорити не варто. За словами експерта, після можливого розірвання договору на території України не буде ні російських, ні американських ракет. Якщо, звичайно, не брати ситуацію в окупованому Криму.

“Про розміщення ракет на нашій території поки мова не йде. Тільки після вступу в НАТО, а про це теж поки не йдеться”, – пояснює політолог.

А ось неоднозначне ставлення Європи до цього питання експерт пов’язує з особистими інтересами та вподобаннями кожної з країн.

“Британія завжди була близьким союзником США, найближчим з європейських країн, тому вона і підтримує Америку. Плюс вона виступає проти Росії у зв’язку з отруєння сім’ї Скрипалів. А німці займають більш гнучку позицію. Вони побоюються, що Європа знову стане ареною гонки озброєнь. А своєї ядерної зброї у них немає. Вони не хочуть бути заручниками протистояння”, – підсумовує експерт.

Нагадаємо, напередодні президент США Дональд Трамп заявив про намір вийти з Договору про ракети середньої та малої дальності з-за його недотримання з боку РФ.

Читайте также:
Путін назвав "знущанням" те, як Київ виконав "мінські угоди"

Ще в 2014 році США звинуватили Росію в односторонньому порушенні Договору про РСМД, коли вона проводила випробування забороненої крилатої ракети, а вже в 2017-му розмістила в Калінінградській області оперативно-тактичні ракетні комплекси “Іскандер-М”. Їх дальність польоту перевищує дозволені Договором про РСМД 500 км.

У 2017 році виповнилося рівно 30 років відтоді, як 8 грудня 1987-го генсек ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган домовилися не створювати, не випробовувати й не розгортати балістичні і крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) та малою (від 500 до 1000 км) дальності. У підсумку, до 1991 року Росія і США ліквідували близько 2700 ракет.

Источник

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.