Як позбавити підлітка від комп’ютерної залежності

Как избавить подростка от компьютерной зависимости Здоров'я

Інтернет щільно увійшов в сучасне життя. Неоднозначно сказати, що це добре чи погано – це факт! Але якщо доросла людина може себе контролювати, то підлітки часто виявляються заручниками інтернет – мережі і відеоігор. Поступово формується залежність, яка все далі усуває їх від реального світу.

Чому це відбувається?

Саме з підліткового віку велике значення для дітей має спілкування зі своїми однолітками. Але не у всіх складуються нормальні відносини в школі або за її межами. Інтернет з його, практично, необмеженими можливостями легко стає основним комунікабельним засобом.

Життя не буває без проблем, і у підлітків їх також чимало. Комп’ютер же дозволяє піти (або хоча б на мить відволіктись) від реальних речей, які не влаштовують.

Крім того, підліток, у якого ще формується воля, відчуває, що виконуючи певні операції в соцмережах або беручи участь в грі, – він може бути лідером. Так віртуальна реальність «поглинає» маленьку людину, не даючи можливості розвинутися її істинним індивідуальним якостям.

Як проявляється інтернет – залежність

 • – Не здатність контролювати час, проведений за комп’ютером.
 • – Втрата інтересу до інших видів проведення часу.
 • – Дратівливість і, навіть, агресивність, якщо виникають перешкоди при входженні в інтернет.
 • – Віддаленість від оточуючих, проблеми в спілкуванні з близькими, друзями, в шкільному колективі.
 • – Прагнення приховати справжню кількість часу, що проводиться в інтернеті.
 • – Притуплена чутливість до відтінків (нюансів) людських взаємин.
 • – Розвивається невпевненість і напруженість в реальному спілкуванні з однолітками.
Читайте также:
Психосоматичні розлади у дітей

Залежні люди спотворено сприймають дійсність

Людина, що страждає будь-яким видом залежності, на думку вчених, «бачить» навколишній світ двоколірним. В одному випадку, це білий: все навколо добре, і в його положенні також немає нічого страшного, і тим більше, небезпечного. В іншому випадку, це чорний колір, коли все катастрофічно погано, і немає виходу.

Біполярність сприйняття заганяє підлітка в глухий кут, супроводжуючись різкою зміною настрою: то ейфорія – то депресія. Таке вузьконаправлене сприйняття навколишньої реальності (біле – чорне) само по собі вже є наслідком руйнування особистості.

Тому одним із прийомів спілкування з такою людиною буде «повернення» його понять про багатобарвність та широту навколишнього світу. Потім і емоційний стан поступово почне налагоджуватися.

Комп’ютерна залежність – це свого роду хвороба, і одними заборонами, як наприклад: «Не сиди в інтернеті більше трьох годин» – нічого не доб’єшся.

Як правильно діяти батькам

 1. Налагодження з сином або донькою діалогу. Спочатку потрібно обговорювати коло тем, які не викликають розбіжностей.
Читайте также:
Сонце, повітря і вода провокують алергію у дітей

Справа в тому, що сам підліток не віддає собі звіту, що потрапив в залежність, йому здається, що в будь-який момент він може все кинути. Можна запропонувати йому самому фіксувати (наприклад, в особистому щоденнику) час, який він проводить в інтернеті.

Головне, підштовхнути його самостійно задуматися про те, що проблема існує.

 1. Відмовитися від таких гучних гасел: «Ти все зможеш легко побороти». Це не так просто, а віру не тільки в себе, але і в вашу підтримку він втратить.

Просуватися потрібно маленькими кроками, для яких потрібні зусилля, але посильні, без різких ривків, що межують з швидким зривом.

 1. Малі кроки необхідно поєднувати з поверненням до тимчасово забутих інших позитивних емоцій. У кожної людини є заняття, які приносять йому задоволення. Необхідно пускати їх в хід, як замісну терапію від наявної залежності.
 2. Нерідко у підлітка є проблеми в школі, і він намагається їх «заглушити» комп’ютером. Батькам потрібно не тиснути на нього, а щиро постаратися допомогти. Іноді разом зробити домашні завдання. І не забувати підбадьорити його, і заохочувати його перемикання на інші види діяльності.
 3. Одним з найдієвіших способів є заняття будь-яким видом спорту. Навчання іноземної мови – це інтелектуальне навантаження (яке також необхідне), але в даному випадку, спорт швидше допоможе відволіктися від постійного сидіння в інтернеті.
Читайте также:
Комплекс вправ для схуднення особи

Фізичне навантаження своєї регулярністю, на думку фахівців, зміцнює волю, яка необхідна для підліткового віку.

Зовсім не обов’язково домагатися в спорті високих результатів – головне участь, і відчуття своєї «багатогранності».

 1. Підлітки дуже вразливі до своїх вчинків, і навіть зовнішності. Батькам не слід порівнювати їх ні з братами або сестрами, або з іншими дітьми. Він (вона) повинен зрозуміти, що його люблять таким, яким він є, і сам намагатися вдосконалюватися.
 2. Для того щоб побороти комп’ютерну залежність, необхідно враховувати особистісні особливості кожної дитини, і виробити свій індивідуальний підхід до усунення проблеми.

Це важливо!

Коли підліток знаходиться в довірливих відносинах з батьками, відчуває їх щиру підтримку, а також має різнобічні інтереси і друзів, – то він легше зможе протистояти віртуальним спокусам!

Оцініть статтю
Популярний портал | Proexpress.com.ua | все найцікавіше в Україні

Thanks!

Our editors are notified.