Перша допомога при опіках

Перша допомога при опіках – важливий захід, від якого багато в чому буде залежати стан потерпілого.

Опік – одна з найпоширеніших травм у побуті та на виробництві. Опіки можуть бути викликані термічними, хімічними і фізичними агентами.

В залежності від температури пошкоджуючого агента (при термічних опіках), його обсягу, часу та площі контакту з ділянкою тіла, ушкодження можуть бути різними по тяжкості. Опіки першого ступеня характеризуються лише почервонінням і подразненням ураженої ділянки. При опіках другого ступеня на травмованій ділянці з’являються пухирі, а при опіку третього ступеня відкриваються рани. Опіки четвертого ступеня характеризуються великими ділянками ураження, що зачіпає глибокі шари тканин. Нерідко такі травми призводять до смерті потерпілого.

При опіках вкрай важливо вчасно надати адекватну першу допомогу. Від того, як швидко і правильно ви надасте допомогу собі або сторонній людині, у чому буде залежати подальший стан потерпілого.

Як надати першу допомогу при опіку

Усуньте джерело опіку

У першу чергу потрібно усунути джерело опіку, і чим швидше ви це зробите, тим краще. Якщо на потерпілому горить одяг, то максимально швидко її потрібно зняти або накинути на людину ковдру, плащ або будь-яку одному тканину, щоб перекрити доступ кисню до полум’я. Якщо у вас немає відповідного матеріалу, то потерпілого можна облити водою.

Після усунення джерела тепла необхідно звільнити пошкоджені ділянки від одягу і гарячих часток. Проте ні в якому разі не відривайте прилипли до тіла частини одягу і предметів. Видаляйте тільки ті елементи, які зможете без зусиль.

Охолодження уражених ділянок

Якщо у потерпілого опік першого або другого ступеня, то уражену ділянку потрібно підставити під струмінь холодної води на 15-20 хвилин. При цьому не рекомендується використовувати лід, оскільки так ви можете тільки погіршити ситуацію. Охолодження не дозволить опіку поширитися в глибокі шари ураженої ділянки.

Якщо мова йде про опіку 3 або 4 ступеня, то в якості охолоджуючого агента потрібно використовувати змочену у воді тканину, яку слід докласти на уражену ділянку.

Закриття опікової поверхні

Після охолодження опікову поверхню потрібно закрити для обмеження її контакту з навколишнім середовищем. Так ви знизите ймовірність розвитку інфекційного процесу, особливо якщо на пошкодженій ділянці відкрилася рана.

Для закриття ураженої ділянки можна скористатися бинтово-марлевою пов’язкою (як сухий, так і обробленої антисептичними розчинами). Такі пов’язки не повинні дратувати рани і посилювати больові відчуття.

Знеболювання

Якщо у вас є знеболюючі препарати, то можете дати їх потерпілому. У цьому випадку можна скористатися як таблетованими, так і ін’єкційними формами знеболюючих препаратів. Для цих цілей підійдуть нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, кеталгин, диклофенак, німесулід, дексалгін, парацетамол та інші.

Транспортування потерпілого

Їли швидку допомогу доводиться довго чекати, то потерпілого потрібно якнайшвидше доставити в найближчий стаціонарне відділення хірургічного або травматологічного профілю. У медичному закладі проведуть всі необхідні заходи, спрямовані на попередження розвитку інфекційного процесу і швидке загоювання ураженої ділянки.

Чого НЕ потрібно робити

Найпоширеніша помилка при опіках – це змазування ураженого місця олією, кремом, маззю, яєчним білком та іншими
1cdb
подібними засобами. Це категорично не можна робити, оскільки такі засоби утворюють плівку на поверхні шкіри, що тільки погіршить теплообмін, а значить, опік поширитися углиб тканин.

Крім того, не можна відривати прилипла до рани одяг і проколювати утворили бульбашки. На обпечене місце не можна наносити проти опікову піну.

Источник:Telegraf


Leave a Reply

Your email address will not be published.