Найпоширеніші помилки при прийомі ліків

Самые распространённые ошибки при приёме лекарств Здоров'я

Дев’яносто відсотків людей хоч іноді вдаються до допомоги лікарських препаратів, а для деяких це стає щоденною необхідністю.

Як можна при цьому послабити хімічне навантаження на організм, отримавши бажаний результат?

Типові помилки більшості людей

Прийом половини таблетки

Часто має місце при незначному (але заважаючему) головному болю. Здається, що половинна доза надасть потрібну дію, а «хімії», відповідно, буде менше.

Але ефект виходить протилежним. Для того, щоб якісно заблокувати біль, – діючої речовини не вистачає, а організму все одно доводиться переробляти хімію.

Порушення регулярності

Іноді у людини закінчується потрібні йому ліки, а до зарплати (або пенсії) ще кілька днів. І він (вона) свідомо приймає їх, як то кажуть, «через раз».

Але медикаменти, які повинні надходити в організм на постійній основі, мають чітко визначену стабільну дозу необхідної діючої речовини. Перш за все, це препарати для нормалізації тиску, гормональні, протигрибкові і антибіотики.

Читайте также:
Сезонна алергія: обережно на сонці!

Що відбувається в даній ситуації?

При порушенні балансу ліків, що містяться в крові, виникають збої в роботі серця (скачки тиску) та інших органів. Крім того, препарат, який використовується для знищення патогенної мікрофлори, незабаром перестає діяти. Тому що мікроорганізми розвивають стійкість до низьких його доз.

Дитячі засоби не призначені для дорослих людей

Іноді в сім’ї залишаються ліки, придбані для лікування ГРЗ (або інших захворювань) в дитячому дозуванні. Але економія в даному випадку недоречна.

Прийом таких препаратів великої шкоди не принесе, але і лікувального ефекту також не дасть. Навіть якщо випити їх подвійну дозу – це може надати «ведмежу послугу» – ліки будуть марними.

Не потрібно порушувати оболонку ліків

Купуючи більшу дозу препарату, ніж вона необхідна, людина розраховує, що вигідніше буде приймати його половинні або ще менші дози. При цьому таблетки розламуються, а частина порошку в капсулах – відсипається. Це є грубою помилкою.

Більшість сучасних ліків, спеціально поміщають в оболонку, яка складається з матеріалу, що захищає діючу речовину, зокрема, від шлункового соку, щоб досягти місця свого призначення в незмінному вигляді.

Читайте также:
Догляд за ногами при цукровому діабеті

В іншому випадку, саме оболонка може також оберігати ШКТ від можливого агресивного впливу діючих компонентів препарату.

А, так звані, «ретарди» (форми повільного вивільнення) допомагають поступовому витрачанню ліків, для створення пролонгованого лікувального ефекту.

Тому так важливо зберігати цілісність застосовуваного препарату.

Скорочення курсу прийому ліків

Одна причина: лікар виписав рецепт на тиждень, а ознаки хвороби (кашель, температура та інші) пройшли раніше. Якщо самовільно припинити пити препарат, то в наступний раз, він може не надати належної дії.

Інша причина: необхідно приймати, наприклад, антибіотик протягом десяти днів, а упаковка розрахована на сім. Зменшення кількості ліків (з метою економії) може привести до швидкого повернення проблеми, так як організм не долікувався.

Медики попереджають, що не можна скорочувати запропонований курс, навіть якщо людина відчуває себе вже добре. Це відноситься до будь-яких видів препаратів.

Лікування, за прикладом «інших людей»

Це стосується, в основному, засобів від гіпертонії і застуди. Хтось із родичів або знайомих в певному випадку приймав якісь ліки, які йому допомогли. Міркування, типу: «і я їх спробую для себе» – в корені не вірні.

Читайте также:
Як боротися з нічним апетитом

Підхід до лікування має бути суворо індивідуальним, і призначеним фахівцем. Інакше замість очікуваної користі, можна нашкодити здоров’ю.

Недотримання форми прийому препаратів

Так, згідно з інструкцією, ліки потрібно розсмоктувати під язиком, але вони дуже неприємні, і людина їх просто ковтає, запиваючи водою. Або, навпаки, таблетку треба проковтнути цілою, а вона розжовується або розсмоктується.

У першому варіанті доза активної речовини може бути меншою, а в другому – збільшеною.

Бувають випадки, коли люди неправильно розуміють анотацію: дози вказані в грамах, а ложечка, що додається або кришечка має поділи в мілілітрах. Потрібно уважно вивчити упаковку, на якій зазвичай наведено необхідна для даних ліків відповідність.

Наприклад, якщо випити чайну ложку препарату, – то це буде п’ять мілілітрів. А діючої речовини в одному його мілілітрі міститься – 2,5 мг. Таким чином, людина отримає 12,5 мг цієї речовини (2,5 х 5). Це потрібно враховувати!

Однією з помилок пацієнтів, також є незрозумілий рецепт, який краще уточнити відразу на прийомі у лікаря.

Цифра, написана дробом (1/2, 1/4) означає частину таблетки: половину або чверть. Якщо ж вони вказані через кому (1,5 або 2,5) – це дозування речовини.

Читайте также:
Чи можна гіпертонікам літати на літаку

Не лінуйтеся читати інструкцію

Не завжди хочеться розбиратися в цьому «паперовому простирадлі», – але це необхідно, щоб не втратити важливу інформацію від виробника.

Обов’язково потрібно звернути увагу на можливі побічні ефекти, і види дозувань.

Терапевтична доза – це те, кількість ліків, які нададуть лікувальну дію. Вона може змінюватися (мінімальна і максимальна) залежно від маси тіла і віку пацієнта.

Добова (максимальна) доза – частина препарату, яка гранично допустима протягом 24 годин.

Потрібно розуміти:

Багато медикаментів мають у своєму складі кілька діючих речовин. Якщо людина за один день випиває не одні конкретні ліки, а паралельно і інші, то слід брати до уваги сумарне значення певних компонентів.

Так як передозування може викликати патологічні відхилення в організмі, а крайня летальна доза (яка також вказується) привести до смерті.

Найлояльнішої є підтримуюча доза, яка означає мінімальну кількість препарату, який дасть позитивний ефект при регулярному його застосуванні.

Важливо правильно приймати лікарські препарати, з огляду на різні нюанси. Це допоможе запобігти їх негативного впливу на здоров’я!

Оцініть статтю
Популярний портал | Proexpress.com.ua | все найцікавіше в Україні

Thanks!

Our editors are notified.