Веганство і вегетаріанство. Чи варто відмовитися від м’яса

Веганство и вегетарианство. Стоит ли отказаться от мяса

Незважаючи на те, що вегани і вегетаріанці вже давно зайняли свої стійкі позиції в суспільстві, для «м’ясоїдів» їх переконання так і залишаються чужими. Але вегетаріанство – це не просто дієтична відмова від продуктів тваринного походження, а певні моральні, етичні чи релігійні принципи.

Чим відрізняються вегани від вегетаріанців

Вегетаріанці діляться на чотири групи:

 1. Споживають яйця і молочні продукти, але не їдять рибу, птицю і м’ясо – це лакто-ово-вегетаріанці.
 2. Їдять яйця, але виключають молочні продукти – ововегетаріанци.
 3. Молочні продукти вживають, а яйця не їдять – лактовегетаріанці.
 4. Включають в свій раціон харчування рибу, але не споживають птицю – песковегетаріанци.

Вегани є найсуворішою формою вегетаріанства: вони відмовляються не тільки від м’яса, але і від яєць, молочних продуктів, а також від меду і желатину.

Одним з варіантів веганства є сироїдіння, при якому відкидається теплова обробка їжі, вище сорока градусів. Прихильники такого типу харчування вважають, що використання високих температур, залишає їжу без вітамінів і поживних якостей.

За яких би причин люди не ставали вегетаріанцями, – виникає головне питання: як це відбивається на здоров’ї.

Читайте также:
Як надати першу допомогу при переломі

За результатами численних досліджень, вчені виділили позитивні і негативні сторони вегетаріанства (або веганства).

Переваги

 1. Такий тип харчування (з меншою кількістю калорій) корисний для людей із зайвою вагою. Зазвичай вегетаріанці стрункіше, ніж прихильники м’яса. Якщо не компенсувати його нестачу солодощами, випічкою або смаженою картоплею, в яких також чимало калорій.
 2. Рослинна їжа швидше, ніж тваринна просувається по шлунково-кишкового тракту, і не сприяє утворенню токсинів. Тому у вегетаріанців, практично не буває раку прямої кишки. Взагалі розвиток онкологічних захворювань у них відбувається значно рідше.
 3. Деякі природні сполуки рослин, яких немає в тваринних тканинах, мають здатність знижувати рівень холестерину, що укрепляюще діє на серцево – судинну систему.
 4. При вегетаріанство зменшується ризик хронічних хвороб, таких як гіпертонія і цукровий діабет.
 5. Вегани, частіше більш витривалі, ніж м’ясоїди, і на відновлення сил у них, як правило, йде менше часу.

Недоліки

 1. Для вегетаріанців кишкова мікрофлора має особливе значення. М’ясоїди отримують більшість білків з тваринною їжею, а у веганів їх основними постачальниками служать спеціальні бактерії – сапрофіти, що живуть в їх кишечнику.
Читайте также:
Ця новина про користь часнику "вб'є" вас наповал

Але різні продукти, наприклад, часник і цибулю, а також ліки (особливо антибіотики) знищують цю мікрофлору. А вона переробляє клітковину їжі в кишечнику в незамінні амінокислоти. Тому у веганів виникають додаткові труднощі з харчуванням і прийомом лікарських препаратів.

 1. При повному виключенні з раціону продуктів тваринного природи, і перехід тільки на рослинні їх види, – неминуче призведе до браку повноцінного білка. Так як рослинні білки ні по засвоюваності, ні за своїм складом не можуть замінити повністю тваринні білки.

Можна пробувати поєднувати кілька видів рослинних продуктів, щоб в «сумі» отримувати набір необхідних повноцінних білків. Але для цього буде потрібно занадто багато клітковини, а шлунково-кишковий тракт людини не пристосований до перетравлювання такої її кількості.

 1. Наслідки білкової недостатності. Якщо в організм надходять жири, вуглеводи, мінеральні речовини і вітаміни, але розвивається білкове голодування – це може призвести до незворотних негативних процесів.

Білки служать пластичним матеріалом ( «цеглинками») всіх клітинних структур, тому без них можуть припинитися всі життєві процеси.

Особливо нестача білка небезпечна для зростаючого організму дітей.

 1. При переході тільки на рослинну їжу виникає дефіцит певних вітамінів (Д, В6, В12), які містяться в достатній кількості в багатьох продуктах тваринного походження.
Читайте также:
Плоскостопість: 14 ефективних вправ для профілактики і лікування

Особливо це стосується вітаміну В12, постійний брак якого в організмі загрожує порушеннями в роботі центральної нервової системи. Невелика його кількість синтезується мікрофлорою кишечника, але якість його засвоєння, фахівці ставлять під сумнів.

 1. Вегетаріанці більш схильні до гормональних збоїв. У жінок не рідкісні випадки порушення роботи щитовидної залози, що призводить до уповільнення обміну речовин, і як наслідок: появи проблем з серцем, з шкірою, запори та інші негативні симптоми. Ситуація покращувалася при введенні в раціон харчування тваринних білків.

Деякі особливості вегетаріанського типу

Для людей, які не вживають тваринну їжу, додатковим джерелом енергії може служити молочна кислота, яка накопичується в їх м’язах. При рухомому способі життя, вона буде заряджати організм вегетаріанців (або веганів). Приблизно п’ять відсотків м’язового глікогену витрачається при русі, а інші дев’яносто п’ять відсотків енергії людина отримує у вигляді молочної кислоти.

Такий же ефект досягається у всіх людей, якщо зробити ранкову зарядку. За ніч запаси глікогену в печінці витрачаються, і рух м’язами призведе до виділення молочної кислоти, яка частково поповнить енергію.

Читайте также:
Медики назвали продукт, який захищає зуби від карієсу

Якщо ж вегетаріанці не будуть достатньо рухатися, то недолік білка в їх організмі дасть про себе знати. Без фізичного навантаження це може проявитися у вигляді психічної напруги (навіть нервових зривів), оскільки організму потрібний рух м’язів, для отримання необхідної енергії.

Висновки

Доросла людина має право сама зробити вибір відповідного для неї типу харчування.

Залежно від фізичних і розумових навантажень, а також від «підказок» самого організму – люди підбирають собі продукти як рослинного, так і тваринного походження.

Повністю відмовлятися від м’яса, яєць (і тим більше від риби, де цінні Омега-3 кислоти) не доцільно. Однак в літньому віці можна істотно зменшити кількість тваринної їжі, так як обмін речовин уже не такий активний.

Що стосується дітей: як стверджують фахівці з різних країн, вони не повинні опинитися в зоні ризику – їм потрібно отримувати повноцінне харчування. Це необхідно для нормального розвитку і росту організму. Тільки, досягнувши повноліття, вони самі можуть зробити свій вибір.

Понравилось
( 1 , average 5 from 5 )
Наталья / автор статьи
Наталья, редактор. Автор рубрики "Здоровье": граммотный биолог, увлекающийся психологией, будет заботиться о вашем здоровье, внешнем виде и внутреннем состоянии души. "Надеюсь мои статьи будут полезны и помогут вам быть здровыми и счастливыми."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Thanks!

Our editors are notified.