Захворювання судин

fallback Здоров'я

Кровоносні судини в організмі людини є головними транспортними магістралями. Їх основними функціями є: доставка кисню і поживних речовин до всіх тканин і органів, а також звільнення їх від продуктів метаболізму. Порушення в будь-якому ланці цього ланцюжка провокують виникнення патологій, що призводять до захворювань судин (артеріальних і венозних).

Сутність судинних захворювань

За рівнем смертності, хвороби, пов’язані з артеріями і кровотоком – не поступаються онкології.

Характер судинних захворювань обумовлений, перш за все, станом судин: їх звуженням, розширенням або розшаруванням стінок. Так, наприклад, атеросклероз (формування в судинах бляшок) проявляється при потовщенні стінки судини. Ця хронічна хвороба розвивається поступово і спочатку безсимптомно.

При ураженні вен, які представляють собою кровоносні судини, що транспортують кров до серця, – страждають в основному нижні кінцівки. Це виражається варикозним розширенням вен і тромбозом.

Основні види судинних захворювань
Гіпертонія

Стабільно підвищений артеріальний тиск 150/100 мм. рт. ст. і вище загрожує ризиком розвитку атеросклерозу. За статистикою після сорока років гіпертонією страждає кожна п’ята людина, а після п’ятдесяти років – кожна друга.

До групи ризику потрапляють люди з шкідливими звичками (куріння, алкоголь), схильні до надмірної ваги, мало рухаються, неправильно харчуються.

Гіпертонічна хвороба вважається передвісником серйозних серцевих патологій.

Атеросклероз

Одне з найбільш поширених і небезпечних поразок судин, яке ще називають отвердінням артерій. В результаті розвиваються незворотні зміни кровотоку, що призводять до утворення атеросклеротичних (холестеринових) бляшок. У міру збільшення їх розмірів – все більше звужується просвіт судини, і надходження крові до органів зменшується.

Читайте также:
Якими корисними властивостями володіє базилік

Фактори, що провокують атеросклероз: порушення ліпідного метаболізму, діабет, гіпертонія, куріння, низька фізична активність.

Уражаються цим захворюванням різні ділянки судинної системи. Причому у чоловіків воно зазвичай розвивається раніше, ніж у жінок, а з віком ще більше посилюється.

Типи атеросклерозу

 1. Коронарний: схильні до патології судини серця, в яких накопичується холестерин. При цьому порушується серцевий ритм, слабшають кінцівки, можливі непритомність, в лівій частині грудей виникають болі.
 2. Церебральний: місце ураження – судини головного мозку. Супроводжується запамороченням, задишкою, хронічною втомою.
 3. Атеросклероз аорти: виявляється в регулярному підвищенні тиску (гіпертонії), при цьому дискомфорт виражається пекучим болем в області грудей і частими запамороченнями.
 4. Атеросклероз черевного відділу: забиваються судини очеревини. Симптоми проявляються наступним чином: збої в роботі нирок, діарея, підвищене газоутворення, болі в животі.
 5. Атеросклероз нижніх кінцівок: на шкірних покривах виділяється венозний малюнок, ноги німіють, мерзнуть, болять.

Атеросклероз є причиною розвитку багатьох порушень в організмі, що мають серйозні наслідки. Практично всі, зазначені далі захворювання, пов’язані в будь-якій мірі з атеросклерозом.

Стенокардія (ішемічна хвороба серця)

Являє собою регулярно виникаючи симптоми, зумовлені нестачею надходження крові до серцевого м’яза, за яку відповідають коронарні артерії. Відбувається це через їх звуження, внаслідок атеросклеротичних змін.

Стенокардія характеризується наявністю гнітючого грудного болю, відчувається тяжкість і задуха. При запущеної хвороби (коли коронарні артерії повністю закриваються) – виникають серцеві напади.

Інфаркт міокарда

Один з патологічних станів, що становить загрозу для життя. Закупорка коронарних судин має місце при їх різкому звуженні або утворенні згустків крові. Серце, в такому випадку, нормально не отримує кисень.

Читайте также:
Як отримати інвалідність при гіпертонії?

Якщо не вжити термінових заходів для усунення пошкоджень кровоносних судин, то м’язова тканина (серцева) виснажується і відмирає. Чим сильніше закупорка судини, тим більша кількість відмерлих клітин і тканин, і тим ширший ареал інфаркту.

Найбільш типовими симптомами при серцевих нападах є слабкість, необгрунтована нервозність. З’являється біль в області грудей, що охоплює ліве плече і руку.

Інсульт

Виникає при закритті або розриві судин, після чого порушується нормальний кровообіг головного мозку. Внаслідок чого його окремі ділянки втрачають свої функції.

За сумною статистикою після перенесення інфаркту – інвалідами стають до 15% людей, а після інсульту – 80%.

Симптоми, які повинні відразу насторожити:

 • – поява різкого і сильного головного болю в потилиці або скроневої частини;
 • – запаморочення з нудотою або блювотою;
 • – порушення мови (нерозбірлива) або повна її втрата;
 • – асіметрія лицьових м’язів, оніміння і слабкість в кінцівках.

Важливо своєчасно надати людині медичну допомогу, так як три – чотири години після початку інсульту є вирішальними для успішного лікування. Медики називають цей відрізок часу – «вікном можливостей», якщо відновити кровообіг, то пошкоджені зони будуть менш істотними, а негативні наслідки інсульту – мінімальними.

Облітеруючий атеросклероз

Периферичні артерії зазнають змін при звуженні аорти. Людина відчуває повторювану біль, яка ускладнює його рухи.

Дискомфортний стан викликає недостатня циркуляція крові в ногах. Спочатку біль з’являється тільки при фізичному навантаженні, а коли хвороба прогресує, то і в спокійному стані.

Аневризма

Цей вид захворювання пов’язаний зі зміною форми судин, які розширюючись, можуть виглядати, як веретено або мішечок. Дана патологія вважається незворотною, і може розвиватися протягом всього життя.

Читайте также:
Продукти, які допоможуть очистити печінку

Аневризми бувають вродженими і набутими. Небезпека для людини представляє ситуація, коли можуть

розірватися судини, створивши внутрішню кровотечу.

Варикози

При варикозному розширенні вен, вони стають звивистими, і сильно виділяються. Ця патологія дуже поширена серед дорослого покоління людей.

У чому причина варикозу?

По венах транспортується кров до серцевого м’яза. В ногах рух крові відбувається за фізичними законами, що перешкоджає силі тяжіння, за рахунок напруги м’язів.

У свою чергу вени мають своєрідні «вентилі» – клапани, які перешкоджають зворотному току крові. Але якщо ці клапани повністю не закриті, то протягом крові сповільнюється, і вона поступово збирається в судинах, що і призводить до зміни їх стану і вигляду.

При варикозі з’являються набряки, біль в ногах, відчуття в них тяжкості. Коли захворювання прогресує, то можуть утворюватися ще виразкові прояви на шкірі, і серйозні проблеми з кровотечею.

Тромбози

Тромби – це згустки крові, які закривають рану при кровотечах, виконуючи захисну функцію. Потрапляючи в кров, можуть призвести до виникнення небезпечної ситуації, перекривши просвіт судини і закупорити його.

Це патологічний стан називається тромбозом. Зовні це стан проявляється почервонінням нижніх кінцівок або придбанням синюватого відтінку. В ногах відчувається тяжкість і болі.

Але найнебезпечнішим наслідком цього захворювання є ймовірність відриву тромбу і його міграція в легені (легенева емболія), що може привести до летального результату.

Лікарі, що займаються лікуванням судин

Судинна система людини являє собою складні взаємопов’язані механізми, – тому для усунення проблем в її роботі потрібні фахівці різного профілю.

Читайте также:
Як збити тиск без таблеток швидко

Кардіологи – займаються хворобами серця;

Неврологи – під їх наглядом перебуває стан судин головного мозку;

Імунологи – простежують ті інфекційні захворювання, які можуть спровокувати порушення кровообігу;

Ангіологи – займаються проблемами судин: артеріальних, венозних і лімфатичних;

Флебологи – усувають патології, пов’язані з варикозним розширенням вен;

Судинні хірурги – виконують необхідні лікувальні процедури з судинами.

Методи діагностики

 1. Стандартні клінічні аналізи крові: звертається увага на ШОЕ, його підвищення може свідчити про проходження в організмі запального процесу.
 2. Аналіз крові на вміст холестерину: норма для жінок – до 5,3 одиниць, а для чоловіків ці значення відповідають 5,8 – 6,5 ммоль / л.
 3. Аналіз сечі: необхідний для виявлення ЛДГ (лактатдегідрогенази). Цей фермент є показником пошкодження клітин, і його підвищений вміст в урине може свідчити про ішемічну хворобу.
 4. Коагулограма: показує здатність згущення крові.
 5. Імунологічний аналіз: виявляє в крові ліпопротеїни.
 6. Метод МРТ: дозволяє виявити аномалії судин і ступінь їх звуження.
 7. Доплерографія: виявляє наявність атеросклеротичних бляшок і їх розташування.
 8. Томографическая ангіографія: спостереження за станом судин головного мозку, серця та черевної області.
 9. Метод контрастного рентгена: виявляє порушення в стані судин не тільки серцевого м’яза, голови, а також нижніх кінцівок.

Важливо! Захворювання судин з’являються внаслідок вже наявних в організмі порушень, які не були вчасно виявлені.

Тому не слід займатися самолікуванням, а необхідно систематично спостерігатися у фахівців, і приймати лікарські препарати тільки після призначення їх лікарем.

Це допоможе мінімізувати ризик розвитку небезпечних для життя хвороб.

Пам’ятайте! Здоровий спосіб життя служить профілактикою судинних захворювань.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.