Палацові таємниці: Були Катерина II і Григорій Потьомкін законним подружжямІсторія кохання великої імператриці і Григорія Потьомкіна почалася ще в дні перевороту, а закінчилася, як вважають історики, тільки тоді, коли «смерть розлучила їх». Велелюбна імператриця не відмовляла собі в жіночих радощів, змінюючи фаворитів досить часто, однак тільки цієї людини вона в листах називала «чоловіком» і «люб’язним чоловіком». Незважаючи на те, що документів, точно підтверджують факт їх подружжя, немає, існує багато свідчень того, що Катерина справді вступила в цей морганатичний шлюб.

Історія цієї любові дуже показова, так як в ній особистість великої російської імператриці розкривалася з різних сторін. Вона, безсумнівно, була у цих відносинах просто Жінкою, якій хотілося романтики і твердого чоловічого плеча, але з іншого боку саме цього свого фаворита вона цінувала і за його заслуги, залишаючись, таким чином, Імператрицею. Тільки Григорій Потьомкін зміг стати для неї не тільки коханцем, але і міцним підмогою в державних справах.

Григорій Потьомкін став третім «офіційним» фаворитом імператриці, змінивши юного Олександра Васильчакова. Це були цілком зрілі стосунки, вони почалися в 1774, Потьомкіну було 34, Катерині – далеко за 40. Про те, що у Катерини з’явився новий «випадок», відразу стало відомо всім придворним, повідомлення своїм государям розіслали та всі іноземні посли. Англійська посланник Ганнінга писав: «Його постать величезна і непропорційна, а зовнішність аж ніяк не приваблювала. При цьому він чудово знає людей і більш розумний, ніж його співвітчизники». А німець Сольмс висловлювався і ще більш відверто: «Генерал Потьомкін майже не залишає покоїв государині (…) при його молодості і розумі йому легко буде зайняти в серці імператриці місце Орлова, який не зумів утримати Васильчаков».

Читайте также:
Дмитру Певцову – 56: Чого не може собі пробачити відомий артист

Дворцовые тайны: Были ли Екатерина II и Григорий Потемкин законными супругами
Ясновельможний князь Григорій Потьомкін-Таврійський і Катерина II

І дійсно, на два роки Катерина і Потьомкін стали нерозлучні. Фаворит одержав величезні покої і в Зимовому палаці і в Царському Селі, причому в останньому йому доводилося проробляти шлях холодним коридором, і імператриця дбайливо пише своєму коханому: «Вперед по сходах босоніж не бігай». Вони взагалі в цей період часу дуже багато пишуть один одному: довгі ніжні листи і короткі записочки, якщо не вдається побачитися пару годин. Імператриця, як справжня жінка, писала більше і вигадувала для коханого безліч ласкавих прізвиськ: «рідна душенька моя», «скарб», «вовк», «золотий мій фазанчик» і, особливо зворушливе, «Гришефишенька». Потьомкін більш стриманий в листуванні, але зате змушує лакеїв стояти на колінах, поки пише відповідь.

Придворні не могли не дивуватися, наскільки новий фаворит «присушил» до себе серце імператриці. Вона, схоже, зовсім втратила голову. Фаворит походжає по палацу в нічному халаті і в туфлях на босу ногу, постійно щось гризе і розкидає огризки по підлозі, колупається в зубах при всіх і гризе нігті, а охайна, вихована в строгих німецьких правилах Катерина тільки захоплюється ним, сміється і становить жартівливі правила: «Бути веселим, проте ж нічого не псувати, не ламати і не гризти», «покірно прошу по турецькому звичаю хустки не кидати» – одяг та інші речі фаворит постійно забуває в її покоях. Одного разу велика імператриця навіть стояла біля його покоїв на протязі, не наважуючись увійти, так як там були люди. Після вона писала в серцях: «Я шукала тебе прохід, але стільки гайдуків і лакей знайшла на шляху, що залишила таке підприємство (…) Кордони наші розділені хитаються всякого роду тваринами».

Читайте также:
Фіктивна весілля: Навіщо в'єтнамські дівчата інсценують власне заміжжя

Саме листування закоханих і дає дослідникам привід вважати, що їхні стосунки були узаконені. У декількох десятках записок Катерина називає Потьомкіна «чоловіком» і «чоловіком», а себе іменує «дружиною». «Чоловік дорогою», «люб’язний чоловік», «муж милий», «ніжний чоловік», «безцінний муж», «чоловік рідної», «мій власний чоловік» – важко уявити, щоб закохана жінка писала це просто так. Перше таке звернення зустрічається в листі від 7 квітня 1774 року. Дослідники вважають, що в цей момент, ймовірно, Потьомкін отримав від Катерини згоду на шлюб. Називають кілька можливих дат цієї події, але, швидше за все, вінчання відбулося в неділю, пізно увечері 8 червня 1774 року в церкві Св. Сампсония Странноприїмця на Виборзькій стороні в Петербурзі. Зберігся лист, написаний кількома днями раніше, в якому імператриця, схоже, дає вказівки про підготовку:

«Батинька, я завтра буду і ті привезу, про яких пишете. Так Фельдмаршала Голіцина шлюбки наказали готувати противу Сіверса пристані, буде ближче до палацу пристати не можна. Прощайте, бувайте здорові, а ми будемо до вас веселі так, що любо буде дивитися. (…) Adieu, mon Ami (Прощавайте, мій друг).»

Дворцовые тайны: Были ли Екатерина II и Григорий Потемкин законными супругами
Собор Преподобного Сампсония Странноприїмця в Санкт-Петербурзі в якому, можливо, відбулося таємне вінчання Катерини II і Григорія Потьомкіна.

Читайте также:
Скандальний мезальянс X століття: Як візантійський імператор видав свою дочку за князя-язичника

Після 8 червня імператриця пише: «Гришенок безцінний, безприкладний і наймиліша в світі, я тебе надзвичайно і без пам’яті люблю, друже милий, цалую і обіймаю душею і тілом, чоловік дорогою.»

Існує і ще більш смілива версія про те, що причиною весілля, можливо, стала вагітність Катерини. Якщо вінчання відбулося пізніше, в січні 1775 (це ще одна з можливих дат), то дитина, що з’явився в будинку Потьомкіна в липні 1775 року, цілком може бути дочкою імператриці. Дівчинку назвали Єлизаветою і дали звичайну для бастардо усічену прізвище батька – Тьомкіна.

Дворцовые тайны: Были ли Екатерина II и Григорий Потемкин законными супругами
Можлива дочка Потьомкіна і імператриці Єлизавета Тьомкіна на портреті роботи Боровиковського, 1798 рік

Ймовірно, найбільш щасливим періодом в історії цієї непростої кохання стало літо 1775 року. Закохані провели кілька місяців в невеликому будиночку в Царицине і просто насолоджувалися життям. Далі їх чекали державні справи, які поступово почнуть віддаляти їх один від одного, важкий для обох криза відносин, новий виток життя, коли низка захоплень молоденькими фаворитами в обох стане просто непристойною і удаване відчуження. Історики, однак, вважають, що Потьомкін залишався справжнім чоловіком Катерини аж до самої своєї смерті. Що всі інші захоплення були для цієї дивної пари необхідними, але малозначними розвагами, а свої подружні стосунки вони зберегли.

Читайте также:
Чому хан Кучум Івану Грозному лаявся і володіння його розоряв: Недовга історія Сибірського ханства

Коли 12 жовтня 1791 року кур’єр привіз у Петербург звістку про смерть Потьомкіна, Катерина не приховувала свого відчаю. Її секретар повідомляє про те, що вона безперервно плакала і нікого не приймала. Трохи пізніше Катерина напише:

«…вразив мене, як обухом в голову, страшний удар, мій учень, мій друг, можна сказати, мій ідол, кн. Потьомкін-Таврійський помер у Молдавії від хвороби, що тривала цілий місяць. (…) Він пристрасно, ревно був відданий мені; сварився та гнівався, коли вважав, що справу було зроблено не так, як слід. (…) Але в ньому було ще одне рідкісне якість, що відрізняло його від всіх інших людей: у нього була сміливість у серце, сміливість в розумі, сміливість в душі. Завдяки цьому ми завжди розуміли один одного і не звертали уваги на думки тих, хто менше нас розумів.»

Дворцовые тайны: Были ли Екатерина II и Григорий Потемкин законными супругами
Катерина II на прогулянці в Царськосільському парку. Картина художника Володимира Боровиковського, 1794 рік (імператриці 65 років)

Читайте в продовження теми: Таємні діти російських імператриць: Ким вони стали, і як склалося їхнє життя

Понравилось
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Ігор, Головний редактор. Молодий, креативний фахівець, налаштований на розвиток, і вірний принципам. "Втілює мрію створення інтернет-ресурсу, захоплюючого для всіх поколінь, з пізнавальною і актуальною інформацією."
Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: