Як розпізнати апендицит і не померти?

fallback Здоров'я

Під гострим апендицитом лікарі мають на увазі запалення апендикса. Цей стан вимагає екстреного хірургічного втручання. Якщо не провести вчасно операцію, хворий може померти, тому важливо розуміти, як розпізнати апендицит, щоб при найменшій підозрі на нього відразу ж звернутися за медичною допомогою.

Роль апендикса в людському організмі

Апендикс-червоподібний відросток сліпої кишки, розташований між тонким і товстим кишечником. Цей невеликий орган, що досягає в довжину всього 7-10 см, фахівці довгий час вважали непотрібним, оскільки його роль в організмі була незрозуміла.

Недавні дослідження показали, що апендикс зовсім не зайвий відросток. У ньому відбувається розмноження корисних мікроорганізмів, які захищають тонкий кишечник від шкідливих бактерій, що мешкають в сліпій кишці.

Незважаючи на користь, яку надає відросток для організму, при запаленні його слід видаляти. Якщо після операції починаються проблеми з мікрофлорою кишечника, її відновлюють за допомогою медикаментозних засобів.

Причини запалення червоподібного відростка

Гострий апендицит може розвинутися в результаті різних причин. Найчастіше його провокують:

 • переїдання;
 • механічні травми живота;
 • хронічні запори;
 • коліти;
 • зниження захисних сил організму;
 • стреси;
 • зайва рухливість апендикса (спостерігається в дитячому віці).
Читайте также:
Ефективні способи боротьби з мігренню

Причиною апендициту також може стати карієс, тому важливо вчасно лікувати зуби і не зловживати продуктами, від яких вони псуються.

Симптоми апендициту у дорослих

Головна ознака гострого апендициту-біль в правій частині черевної порожнини, однак орієнтуватися тільки на цей симптом не варто, оскільки у деяких людей захворювання на початковому етапі здатне проявитися нетипово. Наприклад, у хворих з тазовим розташуванням червоподібного відростка больовий синдром відчувається внизу живота і посилюється під час спорожнення сечового міхура. Іноді біль спочатку з’являється в попереку, паху, задньому проході або лопатці, а потім поступово зосереджується в правому боці.

Якщо апендицит проявляється типово, тоді на початковому етапі у хворого з’являються такі симптоми:

 • біль виникає раптово в шлунку або навколо пупка, іноді у всьому животі;
 • через 2-3 години вона посилюється і зосереджується справа, в області між пупком і повздошной кісткою;
 • больовий синдром стає більш вираженим, коли людина ходить, кашляє або лежить на лівому боці;
 • під час лежання на правій стороні з підтягнутими до грудей ногами (в позі ембріона) хворобливі прояви стають менш вираженими.
Читайте также:
Як какао допомагає при захворюванні артерій ніг

Крім больового синдрому для нападу апендициту характерні такі симптоми:

 • нудота;
 • блювота (найчастіше одноразова);
 • порушення стільця (запор або діарея);
 • слабкість, млявість;
 • відсутність апетиту;
 • підвищення температури тіла;
 • блідість шкірних покривів;
 • панічний стан;
 • гарячковий блиск в очах;
 • білий наліт на язиці.

Якщо хворому не надати допомогу, симптоми апендициту будуть посилюватися і приведуть до незворотних наслідків.

Ознаки апендициту у дітей

У дитячому віці при запаленні сліпого відростка спостерігається інша клінічна картина:

 1. У дітей до 3 років хворобливі прояви носять слабкий характер і не зосереджені в одній області. Малюк стає примхливим і млявим, відмовляється від їжі, не дає доторкнутися до живота. Нерідко гострий апендицит у дітей в цьому віці протікає на тлі збільшення температури тіла до 39 °C і вище, нудоти, блювоти, зневоднення організму.
 2. Діти від 3 до 7 років під час нападу скаржаться на слабкий біль біля пупка, яка через кілька годин переміщається в правий бік. Іноді хвороба супроводжується блювотою і підвищенням температури до 37,5 °C, але ці симптоми можуть і не турбувати.
Читайте также:
Дивовижні лікувальні властивості полуниці

Оскільки у маленьких дітей апендицит протікає не так, як у дорослих, розпізнати його під силу тільки лікаря. Завдання батьків полягає в тому, щоб показати малюка фахівцеві при найменшому погіршенні самопочуття, а не займатися самолікуванням і сподіватися, що нездужання пройде саме.

Як розпізнати запалення апендикса у вагітних?

У період вагітності червоподібний відросток під тиском зростаючої матки зміщується вгору. При його запаленні хворобливі відчуття локалізуються справа під ребрами. Для постановки точного діагнозу майбутню матір повинен оглянути не тільки хірург, а й акушер-гінеколог.

Чого не можна робити?

Щоб не погіршити свій стан і не померти, під час нападу заборонено:

 1. Гріти хворе місце грілкою. Тепло здатне спровокувати розрив сліпого відростка, що призведе до виходу гною в черевну порожнину.
 2. Приймати знеболююче. Воно не усуне проблему, а тільки тимчасово полегшить стан. До того ж хірургу буде складно пальпувати живіт, поки дія болезаспокійливого препарату не припиниться.
 3. Їсти або пити. Рідина і їжа створять додаткове навантаження на шлунково-кишкового тракту.
 4. Натискати руками на живіт. Механічний вплив здатне привести до розриву апендикса.
 5. Намагатися вилікувати апендицит народними засобами або змовами. Ці методи неприпустимі. Єдиний результат після їх застосування-погіршення стану.
 6. Відкладати звернення до лікаря на наступний день. При апендициті не можна зволікати. Чим раніше хворий звернеться за медичною допомогою, тим більше шансів, що йому вдасться уникнути ускладнень хвороби.
Читайте также:
Це засіб допоможе кинути палити і очистити легені

Що потрібно робити?

Помітивши у себе або члена сім’ї ознаки апендициту, потрібно терміново викликати швидку допомогу. Хірургічна бригада доставить пацієнта в лікарню, де йому зроблять необхідні аналізи і при підтвердженні діагнозу швидко видалять запалений апендикс.

Викликати швидку потрібно навіть в тому випадку, якщо через деякий час біль в животі стихла, і людина відчула себе краще. Цей стан лікарі називають “періодом уявного благополуччя”. Полегшення настає в результаті некрозу нервових закінчень в сліпій кишці. Воно повинно не заспокоїти, а, навпаки, насторожити, адже незабаром після цього відбувається розрив апендикса і вихід скупчився в ньому гною в черевну порожнину. Таке ускладнення часто призводить до перитоніту і загрожує летальним результатом.

Оцініть статтю
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти

Thanks!

Our editors are notified.