Найпоширеніші міфи про кліщів

Самые распространенные мифы о клещах

Небезпечні 50% кліщів, а заразити вони можуть через молоко.

Про кліщів, сезон яких набирає обертів, існує ряд тверджень, правдивих лише частково або помилкових повністю. Таке незнання в ряді випадків може дорого обійтися здоров’ю.

Які ж помилки про цих павукоподібних просто неправильні, які присипляють пильність? І як захиститися від кліщів? Відповіді на ці питання знає Павло Дяченко, старший науковий співробітник відділу нейроинфекций Інституту эпидимиологии та інфекційних захворювань ім. Л. Громашевського.

Найстрашніше наслідок укусу — енцефаліт

Немає, а на території України — так і зовсім немає. В нашій місцевості энцефалитные кліщі — дивина: випадки зараження фіксувалися лише в Криму та вкрай рідко.

Але є у нас не менш страшний “звір” — бореллии: ними інфікований кожен третій, а то й кожен другий український кліщ! (Це залежить від регіону та особливостей сезону). Ці бактерії призводять до хвороби Лайма, яка небезпечна не менш масштабним уражень організму: від хвороб серця до порушень в роботі центральної нервової системи, включаючи головний мозок.

Ознака того, що кліщ заразив — червоне кільце

Насправді при зараженні бореллиями кільцеподібне почервоніння навколо місця укусу з’являється тільки в 70% випадків і лише через 1-3 тижні. Ще одна характерна ознака — підвищення температури — може бути відсутнім зовсім. А супутні відчуття можуть бути точнісінько, як при застуді: ломота в тілі і слабкість.

Надійна діагностика — наявність антитіл

На жаль, підступність хвороби Лайма ще й у тому, що діагностувати її не так просто. По-перше, так звані острофазные антитіла (класу М) з’являються в крові лише через 3-4 тижні після зараження. По-друге, у 30-40% випадків аналіз може дати хибно негативний результат. Тому потрібно буде повторити аналіз через 20-30 днів після першого.

Читайте также:  Рецепти народних засобів для гарного зору

До речі, якщо кліщ вас, на жаль, вкусив ось буквально в минулі вихідні, а ви не звернулися до лікаря, то поспішіть до нього. Зараз можна запідозрити зараження за загальним аналізом крові: через 3-7 днів після заразного укусу знижується рівень гемоглобіну, підвищується кількість лейкоцитів і швидкість зсідання еритроцитів.

У лісі або парку чоловік не був, хвилюватися нема

Багато хто думає, що кліщі звалюються на голову з дерев, причому особливо небезпечними вважаються дуби. Насправді ці павукоподібні мешкають на траві і кущах, очікуючи свою жертву на висоті 40-60 см від землі, а таких рослин повно і в міських дворах.

Бо якщо ви цього не знали і буквально годину тому йшли по тротуару, притискаючись до кущів, щоб обійти дуб, то привід для хвилювань є: гарненько огляньте кожну складочку одягу і всі ділянки тіла (включаючи голову).

Оглядати себе і інших потрібно кожні 1,5—2 години

Безумовно, кліщ, перш ніж впиться у людини, шукає містечко з більш тонкою шкірою, і на це йому потрібно час. Але ви не знаєте напевно, як близько до такого місця сяде на вас паразит. Скажімо, кліщ може одразу ж опинитися на рукаві, а то і на шиї, коли ви нахиліться до землі, щоб зав’язати шнурки. В такому випадку йому потрібно набагато менше часу, ніж дві години, щоб доповзти до ліктьового згину або впиться в шию. Тому оглядати себе і інших краще кожні 20-30 хвилин. І обов’язково ще раз — після повернення з пікніка додому.

Читайте также:  Рецепти з відбілювання зубів в домашніх умовах

Якщо витягнути кліща швидко, він заразить менше

Керуючись такими міркуваннями, багато хто намагаються витягти кліща самостійно, адже до лікаря від лісу — далеко не одна хвилина їзди. Правда виглядає інакше: бактерії, якщо кліщ ними заражений, він передає людині з першим же укусом. Звернутися за допомогою лікарі закликають з іншої причини: якщо людина інфікована, потрібно як можна швидше почати лікування — це знизить ймовірність ускладнень. Зрозуміти, чи заражена людина, можна, якщо провести аналіз вмісту черева кліща — це резервуар патогенних мікроорганізмів. А тільки професіонал гарантовано витягне паразита, не роздавивши.

Якщо кліщ роздавлений, до лікаря звертатися нема чого

Якщо при самостійному добуванні кліщ роздавлений, більшість людей вирішує, що до лікаря йти нема чого, мовляв, що толку — заразність паразита вже не визначити, будемо вірити, що пронесло. Але наслідки зараження бореллиями настільки великі, що краще пройти нехай і даремно призначений курс лікування: непотрібні препарати нашкодять організму менше, ніж нелікований бореліоз. І ефективну схему терапії зможе порадити досвідчений лікар.

Як правило, призначаються антибіотики тетрациклінового ряду (до 12 років заборонені), групи цефалоспоринів на 5-10 днів і комплексні вітаміни.

Немає укусу — значить, немає ризику заробити енцефаліт

Тобто, якщо ви шанувальник сільського сиру і парного молочка. Справа в тому, що якщо кліщ заразив корову чи козу, то энцефалитная інфекція міститься не тільки в крові тварин, але і в їх молоці. І якщо любителів стейків з кров’ю серед нас небагато, то сир з села прагнуть купувати багато — особливо ті, хто веде здоровий спосіб життя.

Читайте также:  Які вітаміни найважливіші для жіночої краси

Кип’ятять молоко з ринку теж не все. Між тим у коров’ячому молоці вірус кліщового енцефаліту зберігається два тижні, в козячому — не менше семи днів, а в сирі та сметані — до двох місяців.

Як вже було сказано, энцефалитные кліщі в Україні — рідкість. Проте в поодиноких випадках, крім Криму, вони зустрічалися в північних частинах таких областей, як Київська, Чернігівська, Волинська, Сумська та Житомирська.

Наносити репелент на шкіру не можна — це токсично

Це правда лише частково. На шкіру не рекомендується наносити репеленти на основі перметрина — це речовина більш агресивно, ніж інші, і може негативно позначитися на функціях нервових клітин людини. Зате йому немає рівних у відлякування паразита, тому наносити їх на одяг. На тіло можна наносити засоби на основі диэтилтолуамида.

Є репеленти, які містять обидва компоненти. Але краще використовувати ці речовини окремо (тобто два препарату): вони мають різний строк зберігання і, як вже було сказано, різну дію на людський організм. Якщо ж кропити універсальними засобами тільки одяг, захист від кліща буде менш ефективною.

Від поразок кліщем врятує вакцина

У рекламних проспектах приватних клінік пропонується вакцинація, яка врятує від наслідків укусу цього паразита. Вартість послуги — близько 450 грн, ціна самої вакцини в аптеках — від 200 грн. Але щеплення убезпечить від хвороби, якщо мова про энцефалитном кліща, який в Україні, як вже було сказано, скоріше екзотика. А ось від бореллиоза (хвороби Лайма) вакцинації не існує.

Источник

Рейтинг
( No ratings yet )
Igor / автор статьи
Игорь, Главный редактор. Молодой, креативный специалист, настроенный на развитие, и верный принципам. "Воплощаю мечту создания интернет-ресурса, увлекательного для всех поколений, с познавательной и актуальной информацией. "
Сподобався цей пост? Будь ласка, поділіться з друзями:
Все найцікавіше: новини, дозвілля і цікаві факти
Leave a Reply

:) :D :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:
Нажимая на кнопку "Отправить", Вы соглашаетесь с Политикой обработки персональных данных.